isetegija
töövahendid materjalid pärlid traaditööd lükkimine põimimine aksessuaarid
Pärlid

Klaaspärlid.

Seemnepärlid - nime saanud sellest, et algselt valmistati nii pisikesi helmeid seemnetest. Tänapäeval valmistatakse nii, et tõmmatakse peenikesed klaasist torud ning lõigatakse lühikesteks (lõigatud seemnehelmed). Kui neid lisaks kuumutatakse teatud temperatuuril, siis muutuvad nende kujud ümaramaks (need ei lõika niiti).

Seemnepärleid jaotatakse viimistlemise järgi: hõbetatud sisuga, värviga kaetud, värvitud sisuga, pärlmutterläikega, vikerkaareläikega, metalse läikega, kaetud hõbedavärviga, kandilise sisuga (tavalisest suurema auguga), lõigatud (charlotte - üks pisut diagonaalne lõige, et murraks valgust, on ka helmeid, millel kahelt poolt kumerus maha lõigatud).

Seemnehelmeid on siis ümaraid ja kandilisi (3, 4, 6-tahulisi). Omaette bränd on Delica seemnehelmed, mis on väga regulaarse kujuga ja sellised silindrilised. Kui tavalist seemnehelmest võrrelda Delicaga, siis esimene on külje pealt vaadates ümar, teine aga kandiline. Neid on hea kasutada telgedel ja pärlipõimingutes – tulemus on ilus ja ühtlane.

Veel on pulgad, mida kohati nimetatakse ka tihvt-pärliteks. Neil on ääred peaaegu alati teravad. Neid viimistletakse samuti nagu seemnepärleid, lisaks on neil veel vindiga variant. Ma pole märganud, et Eestis kasutataks pärli suuruseid, sest nagu te ilmselt teate, on osad nii väiksed nagu liivaterad, osad nii suured, et saad tikkimisnõelaga vabalt läbi (siit leiate prinditava rahvusvahelise suuruste kaarti).

Klaaspärlid on saadaval: Da Vinci 19.90 (20 gr), Ülemiste Käsitöömaailm 9.90 (20 gr), Idakeskuse Lõngaparadiis 7.- (20 gr), Vunderis oli vist samast klassist kui Da Vinci.
Muidugi võib vahetevahel leiduda pärleid ka poodidest nagu Super Box, Novalux, HyperRimi. Klaaspärleid on igas suuruses ja kujus.

Jaotatakse veel näiteks pressitud klaasiks (lehekese, lille, liblika jne kujuga) ja lõigatud klaasiks (lõigatakse vääriskivide eeskujul). Muidu on veel klaasist pärl nn kassisilm (nimi imiteerib poolvääriskivi tiigrisilma). See on tegelikult optiline klaas, mida valmistatakse peenikestest torudest, mis surutakse kokku ja sellest lõigatakse välja pärl, mis valguse käes siidiselt helkleb. Neid olen Balti jaama turult ostnud valmiskeedena (12.- kee, kuskil 30 cm pikkune on kindlasti).

Osad klaashelmed kaetakse ka pärlmutterkihiga. Millefiori helmed. Väga vana traditsiooniga helmed, mille nimi tähendab tuhat lille. Tehakse põhimõtteliselt nagu tänapäeval cernitist ja fimost helmeid – ainult et klaasist.

Dichroic helmed. Tavaliselt on klaas kahevärviline – värvid tulevad nähtavale vastavalt sellele, kuidas helmest pöörata. Selline efekt saavutatakse, kui klaasis on imetillukesed peegeldavad liistakud, nagu väikesed peeglid.

Plastikpärlid. Neid on erinevas suuruses ja kujus: ümarad, riisikujulised, kandilised jne. Ka pärlmutterpärlid kuuluvad siia. Abakhanis ja Kangas&Nööp 7-7.50.- väike pakk, Abakhanis ja Vunderis 20.- pakid, Ülemiste Käsitöömaailm 12 rida pärleid kuni 40.- (kokkuvõttes odavamad kui mujal), Idakeskuse Lõnga Paradiisis üks rida pärleid 12.-,

Looduslikust materjalist pärlid. Siia kuuluvad luust ja puust helmed. Veel on erinevad mineraalid/kivid, mis on suhteliselt kallid võrreldes klaaspärlitega (poolvääriskivid). Viimaseid saab kindlaks teha selle järgi, et auk on neisse puuritud ja nad on sellised raskemad ja külmemad... Pole nagu müügil näinud. Kivikilde võib saada küll mõnikord hea hinna eest, kui on valmiskeed allahinnatud. Siia alla kuuluvad veel merevaik ja ehtsad (pärlikarbi) pärlid ning pärlid ja killud pärlmutterist (pärlikojast). Ka on helmeid korallist - need on siis selle koralli värvi, millest tehtud (tavaliselt valge ja punase erinevad toonid) või värvidega värvitud. Need on kujult väga ebaregulaarsed.

Metallist pärlid. On plekist, messingust, vasest, hõbedast ja ka kullast (või hõbetatud/kullatud). Kui neid tahad, siis piilu pärli sisse, see peab olema täiesti tühi ja ääred suht teravad. Muidu on ka plastikpärleid, mis on metallivärvi värvitud. Üks link, mis annab aimu nende pärlite olemusest:

Cloisonne pärlid. Metallpärlid (tavalisel vask või vasesulam), millele tehakse mitme kihi emailiga kaunid pildid jättes piirjoonteks metallääred.

Portselanpärlid. Portselanist pärlitele joonistatakse (tihti just käsitsi) erinevaid pilte.

Kristallpärlid. Maailmas on üks kuulsamaid brände Swarovski. Need on klaasist, millele lisatakse juurde erinevaid aineid, põhimõtteliselt nagu tehiskristall. Üks kindel lisand on plii, mis muudab pärlid raskemaks ja annab neile erakordse läike ja sära nagu kalliskividel. Olen lugenud, et Swarovski kristallidel on plii sisaldus umbes 30%, kuid seda ei peeta sugugi kandjale ohtlikuks kui neid just väga suures koguses kõhtu ei neela. Olen ostnud Swarovski helmeid bicone tüüpi Hobipoest (6 mm 12 tk 44.-; 4 mm 25 tk 44.-), südame- ja tilgakujulisi ning kandilise kujuga ripatseid võib aga leida kristallipoodidest.

    mdm beadalot esileht     

isetegija
 

e-mail: isetegija(ät)isetegija.net

Copyright© 2005-2007 isetegija. All rights reserved.