isetegija
töövahendid materjalid pärlid traaditööd lükkimine põimimine aksessuaarid
Niidid, tamiilid, traadid, kummid…

Niidi miinuseks on tema kehv vastupanuvõime pärli teravatele äärtele (teravad ääred on tavaliselt pulkadel ja lõigatud pärlitel - kui lähedalt vaatad, on näha lõikeserv). Niidi plussiks on aga tema pehme, kuidas ma nüüd ütlen, langevus (?) - s.t ta istub ilusti ümber kaela, ega turrita või hoia ennast kangelt. Niidile võib halvasti mõjuda niiskus, mehhaaniline jõud ja ka aeg. Pärli niiti saab osta näiteks Tiimarist, Käsitöömaailmast Ülemistes, kunagi sai ka Abakhanist, kuid praegu ei tea.

Tamiili miinuseks on see, et ta võib, kuid ei pruugi kangelt jääda. Soovitaks tamiili läbimõõduga 0,20 mm; kui teed üherealist käe-, kaela- või jalaketti, siis võib tamiil paksem olla, sest siis ei pea ühest pärlist mitu korda läbi minema. Tamiili plussiks on see, et kuna ta on monokiud ja ei hargne nagu niit, siis on teda palju lihtsam nõela taha saada. Tamiilile võib halvasti mõjuda suur kuumus ja UV-kiirgus (päikese käes muutub lõpuks rabedaks). Tamiili müüakse kalandus-, spordi- ja majapidamispoodides. Mina ostsin Ülemiste Handymannist läbipaistvat 0,20 mm tamiili 200 m 15.- (oli üks odavamaid). Muidu on neid ka pruunakaid, rohekaid, sinakaid jne.
Kui ostad tamiili, siis vali selline, mis vähem venib. Kui võtta sama pikkus tamiili erinevatelt poolidelt näpu vahele ja venitada, siis saab vahet teha küll. Tihti tehakse tamiilile eel-venitust, kas lihtsalt mehhaaniliselt (näpu vahel), aurus või lambipirni ümber, aga olen ka lugenud, et tamiil pannakse kuuma vette. Samas on oht, et tamiil muutub peale seda rabedamaks.

Kumme on erinevaid - osad on monokiud, siis on mitmekiulised ja veel kummid, mis on kaetud tekstiiliga. Kõige kergem on töötada monokiulise kummiga (sobib enamik töödeks). Tekstiiliga kaetud kummid on mõeldud kudumite sisse, et parandada elastsust ja ära hoida väljavenimist. Neid on parem kasutada näiteks heegeldatud ehete puhul või suurte aukudega pärlite korral. Väikeste pärlite puhul hakkab tekstiil kummi peal kogunema ja tekitab tropi nii, et ei lähe pärlist läbi. Kummile peaks samuti UV ja kuumus ja teravad servad halvasti mõjuma. Muidu saab tekstiiliga kaetud kumme osta Abakhanist, tavalisi kumme Tiimarist ja Ülemiste Käsitöömaailmast.

Traadid

Traate on samuti erinevaid - erineva jämedusega, erinevast metallist, värvitud, tekstiiliga kaetud. Traate jaotatakse ka tugevuse järgi – pehmed, poolkõvad ja kõvad. Kõige tavalisem traat on ümara läbilõikega, aga on ka järgmisi: poolümar, kandiline ja ka lapik. Traadiga tegelemine on omaette teadus: saab kasutada ripatsite tegemisel, keti tegemisel, ja siis on veel üks liik mida nimetatakse wire wrapping.
Traate saab Vunderist, Tiimarist, Da Vincist. Kõige värvikindlam on messingust kullavärvi, hõbedavärvi tuhmub suht kiiresti ja värvilistel võib värv maha kooruda kui näiteks tangidega tahad keerata, aga näpu vahel ohtu pole.

Memory wire on tugev traat, mis on töödeldud hoidma vormi – on erinevas suuruses rõngaid – sõrmuste, käekettide ja kaelakeede jaoks. Helmeste entsüklopeedia nimetab seda ka eelpainutatud traadiks.

Nailonkattega traat. Kasutatakse lükkimisprojektides. Seda kinnitatakse crimp beads ehk prantsuse pärlitega.

Nahkribasid on hea kasutada näiteks ripatsite kandmiseks.

Kinnised

Vedrukinnised.
Neid on ka igasuguse kujuga: ümarad, ovaalsed (papagoi) , südamekujulised. Abakhanis saab osta ühekaupa 3.50 (vist), kuid proovi need alati üle, et need töötaksid. Tiimaris saab osta pakiga, kuid minu kogemus on näidanud, et nendest on kasutamiskõlblikud vaid vähesed. Ülemiste Käsitöömaailmas on pakis vist 5 tk 9.90 (pole ostnud ega tea kvaliteeti), Karnaluksist oleneb hind sellest, kui palju ostad (muidu sama hinnaklass, mis Abakhanis). Kangas&Nööbis on Gütermanni omad,
need on kallid.

Kruvikinnised.
Jagunevad tünni- ja torpeedokujulisteks. Osadel on pealispinnal muster, mis kergendab lahti keeramist. Neid saab osta Balti jaama turult, Abakhanist, Karnaluksist.

Haagid.
Olen näinud, et kasutatakse ka õmblustoodete haake, kuid neid tuleks painutada rohkem kokku, et nii kergelt lahti ei tuleks. Saab ka ise traadist teha, siin on õpetusi:

Karpkinnis. Kaunistatud karp, mille sisse käib nagu kokku volditud metall-liist:

Suurem pärl.
Seda olen ma hakanud rohkem kasutama, kuna ma pole rahul vedrukinniste kvaliteediga, sest ka need väsivad. Pärli kasutamine nõuab alguses harjumist - näiteks käeketi panemisel võib algul tunduda ebamugav, kuid tegelikult on see sama liigutus, mida teed mansetinööbi avamisel/sulgemisel. Aasa tegemisel tuleb vaadata, et see läheb tihkelt ümber pärli. Kui aas aja jooksul lõdvemaks läheb, sest tamiil pisut venib, siis annab lisa tamiiliga/niidiga seda väiksemaks teha: aas on ju ehte küljes - see koht kus ehe läheb üle aasaks, kus ühest pärli reast saab kaks - sealt tuleb jagunevatest ridadest võtta üks pärl edasi ja teha sõlm. Tuli küll veidi segane seletus, aga kui kellelgi vaja, siis teen joonised juurde. Kui suurt pärli pole olen teinud väikestest pärlitest seest õõnsa palli, mis samamoodi läheb aasast läbi.

Nööp. Kah üks käepärasemaid variante: kas aasaga või piluga. Riidega kaetud nööpe võib ka pärlitega tikkides viimistleda.

Trukk. Täpselt truki põhimõttel töötabki. Olen leidnud RTO-st.

Magnetkinnis. Neid on samuti väga erinevate kujudena, näiteks on ümaraid, kandilisi, ja piklikke.

T-kujuline kinnis ehk toggle clasp.

Muud

Crimp beads ehk prantsuse pärlid. Nendega kinnitatakse nailonkattega traati kinnisega, või eraldatakse pärleid üksteisest traadil (kui pärlid peavad olema traadil vahedega). Nende kinnitamisel vajutatakse need traadil olles tangidega kokku.
On olemas spetsiaalsed tangid, aga saab hakkama ka tavaliste lameots-tangidega. Esimestega on küll tulemus ilusam.

Kalotid ehk bead tips. Nendega jääb ehete lõpetamise koht ilus ja puhas. Ta katab ära sõlmed või prantsuse pärlid ning ühendab ehte kinnisega.

Head pins ja eye pins kasutatakse ripatsite valmistamisel.

Ehete komponendid. Toodetakse erinevaid metallist komponente, mida saab kasutada ehetes, siia alla liigitaksin ühendajad (joiners), eraldajad (spacers) jms.

    mdm beadalot esileht     

isetegija
 

e-mail: isetegija(ät)isetegija.net

Copyright© 2005-2007 isetegija. All rights reserved.