isetegija
töövahendid materjalid pärlid traaditööd lükkimine põimimine aksessuaarid
Töövahendid

Väike ülevaade töövahenditest, mis on abiks pärlitööde tegemisel:


Nõelad.
Kui mina alustasin, polnud mul nõela (sedasi tegin ehteid aastaid) - lükkisin pärlid tamiili otsa, sest tamiil on kangem (niidi puhul tuleks niidi ots liimi või küünelakiga tugevamaks/kangemaks teha). Nii et nõel pole kohustuslik, ehkki võib kergendada tööd (see on harjumuse asi).
Tean, et tehakse isegi kuskil 15 cm pikkuseid nõelu. Tegelikult on nõelasid kahte sorti:
metallist (tikkimine) ja traadist keeratud (lükkimine). Pärlinõelu saab näiteks osta Karnaluksist, Käsitöömaailmast Ülemiste keskusest. Neil on see kohe peale kirjutatud.

Tangid.
Kui enne pole tangidega teinud, soovitaks esimese asjana kodus ringi vaadata, mis olemas on... Tangid pole eriti odavad ja võibolla kõike korraga osta on riskantne
(mis siis, kui see hobi sind varsti ei köida?). Järsku on sul juba mingeid tange?

Lõiketangid - vajalikud loomulikult traadi lõikamiseks. Oluline, et nendega pääseks ligi pisikestele objektidele (otsad käiks ilusti kokku ja oleksid võimalikult ette ulatuvad)Lameots-tangid - vaja selleks, et traati paigal hoida või näiteks keti aasasid avada. Oleks hea, kui otsas puuduvad sakid - muidu lõhuvad/kriimustavad traati.
Nii, et lame ots ...Ümarots-tangid - vaja, et saaks teha rõngaid ja igasugu ripatsite otsi jne. Üks olulisemaid, mida vaja. Vaata, et otsad oleksid võimalikult peenikesed (sellest oleneb, kui väikeseid aasasid saad teha).Crimping-tangid – vajalikud, et prantsuse pärleid (crimp beads) ilusti ümber traadi vajutada. Nendel on kaks “auku”, ühega vajutad prantsuse pärli kokku, teisega annad sellele ümara kuju.Topeltrõngaste tangid – nendega saab avada topeltrõngaid, või õigemini neid millegagi ühendada (näiteks mingi ripats). Üks haar on nendel sirge, teine kõver. Topeltrõngas tuleb panna sirgele haarale ja kõver ots vajutada traadi keerdude vahele.Pärliteljed - nendega saab “kududa” pärlitega “kangast”. Ilusam tulemus on, kui helmed on ühtlase kujuga.Pärlivurr. Selline asjandus aitab lükkida helmeid pikale niidile kui on vaja helmestega niiti heegeldamiseks, kudumiseks vms (klipp, kuidas see töötab).
Pärlivurri võib ka ise valmistada. Vajalikud on muidugi ka käärid tamiili ja niidi jaoks.

Ära kulub ka viil, et saaks lihvida näiteks kõrvarõngaste konksude otsi, et need kõrvadele ohtlikud ei oleks. Mõnikord on ka vaja liimi, hea oleks kui see on läbipaistev. Seda võib asendada ka värvitu küünelakiga. Kui kasutada niiti suurte projektide puhul (pärlipõimimisel), võib kasuks olla vaha, mis aitab niidil helmestest läbi libiseda.

    mdm beadalot esileht     

isetegija
 

e-mail: isetegija(ät)isetegija.net

Copyright© 2005-2007 isetegija. All rights reserved.