isetegija
isetegija
Mustikaga värvitud lõng
Salomoniga tuleb kohev ja pehme sall:

Minu lõng oli värvitud marjadega.
1. Marjad panna veega keema. (Marjade hulk oleneb sellest, palju neid korjata on viitsitud või palju neid korjata üldse on; vee hulk värvitava lõnga kogusest). Mustikas annab ka suhteliselt väheste marjadega üsna tugevalt värvi.
2. Kui marjad veidi keenud, tuleb need puulusikaga plödiks vajutada (või kartulipudru tegemise riistaga) ja siis veel veidi tasasel tulel keeta.
3. Soovitav on vedelik ära kurnata, et pudi välja saaks, sest lõnga seest on seda hiljem kehv kätte saada ja lõng jääb ka ebaühtlaselt värvunud, kui on küljes kesti või seemneid.
4. Vedelik tuleb jahutada 80 kraadini (maksimaalselt võib olla värvimisvedelik 90 kraadi), sest muidu jääb lõng kõva ja kole.
5. Segada võib vedeliku sisse kohe ka peitsi (maarjajää), rusikareegel on umbes 2% värvitava lõnga kaalust.
6. Lõng tuleb märjaks teha, soovitav leige/sooja veega, et kohe värvivedelikku väga maha ei jahutaks ja siis umbes 1 tund vaikselt ca 80 kraadi juures muhiseda lasta.
NB! Vedelik peab lõnga täielikult katma. Vahepeal peaks ka segama, eriti algul, et värv ikka ilusti ühtlaselt imenduks. (Seda teavad kindlasti kõik, et vihti ei tohi väga kõvasti kinni siduda, siis tuleb batika-efekt, aga siduda võiks 4-6 kohast, siis ei lähe väga sassi).
NB! Taimedega värvimisel võib jätta lõnga peale värvipoti pliidilt võtmist värvivette, et jahtuks koos, siis välja võtta, kui juba käega kannatab.
7. Loputada tasuks niikaua, kuni loputusvesi on enam-vähem puhas, viimasesse vette võib panna ka törtsu äädikat, aga see ei ole kohustuslik.
Üldjuhul nii värvitud (s.t. korralikult peitsitud) lõngad ei anna edaspidi töös värvi.

Taimedega ja seentega värvimise kohta on mitu raamatut ilmunud, ka internetis on materjale olemas. Peitse (maarjajää, vask- ja raudvitrioli) on tänapäeval ka saada vabalt.

Soovitus: kui taimedega värvida, siis tasub kõigepealt teha proovivärvimine pisikese koguse sama lõngaga, soovitud/sobiva tulemuse saamisel aga nii suure kogusega, kui on plaanitud asi teha, sest juurdevärvimisel (ükskõik kui täpselt uuesti teha) tuleb enamasti toonivahe sisse.



Mari Marike
isetegija

e-mail: isetegija(ät)isetegija.net

Copyright© 2005-2006 isetegija. All rights reserved.