isetegija
isetegija
6. Viimistlemine. Tutid, lilled ja teised kaunistused

1. Tuti tegemine

Mütside kaunistamine ja viimistlemine on mütsi kudumise juures see kõige mõnusam ja loomingulisem tegevus. Kui mütsi muster või värv on tagasihoidlik, siis pisikesed viimistlusdetailid muudavad mütsi huvitavamaks.
Tutte võib teha mitut moodi.
Esimese tuti tegemine:

a) Võta sobiva suurusega papitükk ja aseta sellele üks lõng, millega saad tuti hiljem kinni siduda (võib olla ka nöör, mille otsad kinnituvad hiljem nt mütsipõhjale).

b) Keri papi ümber lõnga, millest tutt tuleb, tõmba horisontaalne nöör kokku (nt sõlmi kergelt) ja võta lõnga papitükilt maha.

c) lõika lõngapunt ühest otsast lahti.

d) seo umbes 1-2 cm kauguselt tuti ülemine ots kinni
Teise tuti tegemine:

a) lõika papist välja kaks ringi (mille sisse lõika veel üks ring)

b) punu lõng sukanõela abil ümber papist ringide

c) lõika ettevaatlikult kahe papiringi vahelt lõng katki

d) seo paelaga lõng kahe papiringi vahelt kokku ja eemalda papp

e) pealt võid vajadusel kääridega lõngajuppe ühtlasemaks tasandada
2. Nöörid ja paelad

Nööre ja paelu mütsile võib kinnitada nii klappidega mütsi külge kui ka tavalisele mütsile. Eriti vajalik on nöör laste mütsidel. a) Kõige lihtsam viis nööri tegemiseks on selle punumine (nagu punupatsi). Selle võib teha peenikese, aga väga atraktiivne on ka jäme pats nt klappidega mütsil. b) teine tuntud viis on nööri keerutamine. Keerutatakse kahekesi eri suundades keskele kokku. Pärast lastakse keerud kokku joosta. c) nööri võib ka heegeldada - kasvõi tavalistest õhksilmustest (nb! kipub venima) või siis näiteks heegeldada paar õhksilmust ja sinna peale 2-3 sammast, töö ümber keerata ja peale sambad ja nii kuni soovitud pikkuseni. d) nööri kudumine ehk kaarusnöör - luuakse 2 silmust vardale ja kootakse parempidi läbi. Edasi tõstetakse silmused tagasi esimesele vardale ja kootakse uuesti parempidi läbi. Länga hoida kudumise ajal nööri keskel. Mugav nipp sellise paela kudumiseks on silmuseid mitte tagasi tõstes, vaid samal vardal teise otsa libistades.


3. Pärlitega tikkimine

Pärlite peale tikkimine lisab mütsile moodsat sära ja veidi pidulikkust. Pärlite ostmisel tasub mõelda sellele, kas pärlite/litrite avad on piisavalt suured sinu nõelte jaoks või muretseda omale spetsiaalne pärlite tikkimise nõel, mida võib edaspidigi vaja minna.

4. Motiividega kaunistamine

Hetkel kasutatakse väga palju mütside kaunistamist prosside või (heegeldatud) lillemotiividega. Ka viimaseid võib pärlitega ehtida. Ilmtingimata ei pea kaunistuseks olema lilleke - lapse mütsile võib sobida hoopis mõni tore loom või auto. Valiku motiive leiad foorumist teemast: Detaile ja motiive erinevates tehnikates (nt lilled).
5. Mõned lõbusad kaunistatud mütsid:

ampsakmütsikool:
isetegija

e-mail: isetegija(ät)isetegija.net

Copyright© 2005-2006 isetegija. All rights reserved.