isetegija
isetegija
5. Klapid ja nokk mütsile

Kõrvaklappidega mütsi kudumine

Kõige lihtsam on kududa kõrvaklapid juba valmis oleva mütsi külge või kududa eraldi valmis ja seejärel kinnitada mütsi külge. Paksemate kõrvaklappide saamiseks on parem kasutada viimast varianti, st kududa 4 klappi ja need kahekaupa kokku õmmelda. Samas võib ka ühekordselt kootud klappide külge õmmelda voodri. Kui kood ühekordsed kõrvaklapid ja kohe mütsi külge, siis: korja vajalik arv silmuseid mütsi alumiselt äärelt vardale ja hakka kuduma ning vaikselt ka kahandama, et saavutada sobiv ümar või kolmnurkne vorm. Parempidises koes klapp hakkab suure tõenäosusega ka rulluma, seepärast tuleks ääred viimistleda – tikkida või heegeldada. Kõrvakalppe võib teha nii pikemaid, kui ka lühemaid. Viimased nõuavad tihti ka sidumisnööri, et müts lõua alla kinni siduda või kui kõrvaklappidel on dekoratiivne eesmärk, siis hoiab selle raskus klappi paigal. Erinevaid nöörivõimalusi vaatleme järgmise mütsikooli teema juures.


Nokkmüts (ingl k newsboy hat)

Mütsile võib teha ka noka. Kõige sobivam on seda teha barett-tüüpi mütsile, kuid huvitava tulemuse saab ka pibo-tüüpi mütsi või pottmütsiga kombineerides. Üldiselt on internetist leitud mustrid heegeldatud mütsidele, kuid sama hästi võib noka ka kududa.


Sarnaselt klapile on seda hea kududa kahekordsena (st kaks samasugust tükki ja need kokku õmmelda). Hea on joonistada omale lõige vastavalt sellele, millist nokka soovid. Kudumine toimuks siis lõike järgi. Keerukama lõike puhul tuleb rohkem lõngade sõlmimist ja sidumist, kuid lõpptulemus on seda väärt. Kootud mütsile võid noka ka heegeldada, mis on veidi lihtsam variant (kui heegeldatud mütse vaatama hakkame, siis seda teemat ka puudutame).

Kui tahtmist on teha laiem äär, siis tuleks kindlasti sisse panna tugevdus. Kuiva ilma puhuks võib see olla papist, kuid arvestades niiskete ilmadega võiks see olla mõni paksem materjal (nt kaupluses müüdavad lauamatid või kilemapid).
ampsakviimistlused ja kaunistused:
isetegija

e-mail: isetegija(ät)isetegija.net

Copyright© 2005-2006 isetegija. All rights reserved.