isetegija
isetegija
3. Mütsi alustamine: alläär ja teised võimalused mütsi alustamiseks
Kõige lihtsam ja üldtuntud viis mütsi alustamiseks on kududes valmis mütsi alumise ääre. Vastavalt kuduja maitsele või mütsi tegumoele võib alläär olla ühekordne või ka tagasi keeratud.

1. Rulläär.
Juhul, kui kood ringselt, siis kood parempidises koes (kõik silmad parempidiselt) kuni rulläär on piisavalt suur. Vajadusel võid rulli hiljem niidi-nõelaga kinni ka pista, et see kindlalt paigas püsiks. EDIT: drex pakub välja ka idee, et rulli kohale kududa augurida (kaks silmust parempidi kokkuja õhksilmus) ja seejärel nahariba või paelakesega rull mütsi külge kinni põimida.
2. Soonik.

Soonikus kootud allääre puhul on mitmeid kombinatsioone,
mida saab mütsi alläärena või kogu mütsi ulatuses kasutada. Huvitavaid tulemusi annavad nii 1:1 soonik, 2:2 soonik,
kui ka näiteks 3:1 soonik (3 parempidi, 1 pahempidi).
3. Palmikud.

Palmikute kudumine nii mütsi alläärde kui ka üle terve mütsi
on samuti väga kena. Üks võimalus on kududa mütsi äärde mõned read soonikut ja seejärel palmikutega jätkata.

Palmiku kudumist vaata näiteks: Palmiku kudumine, lisaks veel isetegija teemas Kudumise algtõed
Palmiku võib kududa mütsi äärde horisontaalselt. Selleks tuleb peaümbermõõdu jagu riba sobiva palmikuga valmis kududa ning seejärel silmused töö küljelt üles korjata. Palmikuosa võib kududa ka kahekordse ja seejärel kokku murda (vajadusel õmmelda) ning seejärel silmused üles korjata. Samas võib palmikuosa ka hiljem mütsile külge õmmelda.
4. Lai alläär.

Kui müts peab välja nägema nagu kübar, siis saab mütsi alumisse äärde kududa laia serva. Seda võib teha hiljem, kui müts on valmis, kuid parem on see valmis kududa kohe. Sellisel juhul jäävad silmused kogu mütsi ulatuses ühte pidi. Sellisel juhul luuakse varrastele rohkem silmuseid, kui peaümbermõõduga arvutamisel saadud silmuste arv.Kootakse sobiva laiusega serv valmis ja hakatakse kahandama (näiteks: esimesel kahandusreal 8 koha pealt, järgmise rea kood tavaliselt, seejärel kahandad jälle 8 koha pealt). Kahandada seni, kuni peaümbermõõdule vastav arv silmuseid on varrastele jäänud. Ja edasi tuleb kududa nagu tavalist mütsi.
5. Muud võimalused alumise ääre tegemiseks

On veelgi võimalusi alumise ääre atraktiivseks muutmiseks. Võib heegeldada sinna mingi lihtsa pitsi, õmmelda külge karusnahariba või juba mütsi kudumist alustades lisada kudumisse mõnda efektlõnga.
6. Teised viisid mütsi kudumise alustamiseks

Mütsi võib kududa ka nii, et alustuseks kood valmis sobiva suuruse ja mustriga riba ning
mütsipõhja kood hiljem eraldi peale (korjates riba küljelt silmused üles). Tulemuseks nn pott-müts.
7. Mütsi alustamine pealaelt

Kui silma jääb mõni tore muster, mis sobib mütsi pealaele, siis miks mitte seda kasutada. Kootakse algusest samamoodi nagu kootud linikuid, st alustatakse väikese silmuste arvuga (nt 8 s) sukavarraste või spetsiaalsete varrastega kudumist. Töövõte seisneb pidevas silmuste juurdekasvatamises ja väga hea on seda teha mustri järgi. Erinevalt liniku kudumisest tuleb mütsi puhul vähem juurde kasvatada.
ampsakmütsi kudumise ja lõpetamise võimalustest:
isetegija

e-mail: isetegija(ät)isetegija.net

Copyright© 2005-2006 isetegija. All rights reserved.