isetegija
isetegija
2. Kuidas ja millest alustada?
Enne mütsi kudumist tuleks läbi mõelda mitmed asjad - sobiva lõnga kasutamine, varraste valik, proovilapi tegemine.
Lõngapoodi minnes mõtle läbi, mis on sinu nõudmised mütsile - kas see on ainult dekoratiivne või peab oma ülesannet täitma ka suusamäel.
Vastavalt sellele tee otsus lõnga valikul. Küsi kindlasti nõu ka müüjalt! Uuri ka proovilappe, mis kauplustes tihti väljas on. Sobivate varraste suurus (mm) tuleks kindlaks teha juba lõnga ostes.
Lõnga etiketil on soovitus selleks olemas.

NB! Mõtle siinkohal ka sellele, kui tugevasti sa kood. Võimalusel kasuta proovilapi abi. Liiga hõre müts ei kaitse suusatajat tuule eest, kuigi niisama mütsina võib vahva olla. Mütse võib kududa mitut moodi - kas ringselt sukavarrastega või ringvarrastega, ühe tükina kahe vardaga või mitme tükina (hiljem mitu õmblust).

Ringvarraste valikul uuri kindlasti ringvarda pikkust. Liiga lühikeste ringvarrastega on raske kududa ja liiga pikad ringvardad hakkavad silmuseid välja venitama. Täiskasvanud inimese mütsi jaoks peaks sobiv ringvarraste pikkus jääma 40-50 cm lähedusse.
Sukavarraste puhul tuleks märkida, et kuna nendega kootakse üldjuhul sokke-kindaid, siis on need mütsi kudumiseks pisut lühikesed ning on oht, et silmused libisevad maha.

Abiks on kustutuskummi vm tükid, mida saab varraste otsadesse panna. Ära alahinda proovilappi!

Kui vardad ja lõng on valmis valitud, tekib küsimus: kui palju silmuseid tuleks vardale luua? Selleks koo alustuseks pisike proovilapp samade varraste ja lõngaga, millega mütsi kudumiseks läheb.
Ära alahinda proovilapi vajadust - see aitab sul kohe alguses kindlaks teha sobiva silmuste arvu ja harutamise vajadus väheneb tunduvalt.
Kudumistiheduse info on tihti ka lõnga etiketil olemas, kuid seda ei saa alati usaldada, sest iga inimene koob siiski erinevalt.
Tehtud proovilapi võid igaksjuhuks ka läbi pesta, et näha, mis juhtub valmiskootud asja mõõtudega peale pesu.

<
ampsakteised võimalused mütsi alustamiseks:
isetegija

e-mail: isetegija(ät)isetegija.net

Copyright© 2005-2009 isetegija. All rights reserved.

src=http://www.mediaindex.ee/Add.aspx?code=b9fa65c2-02d0-45cb-893b-b48da68ca980 />