isetegija
isetegija
    Sokid Mio moodi
Materal:
tumesinine lõng– novita florica, hallivalgesegune lõng – miskist vabrikukudumist harutatud lõng. Tundub olema selline, et kaks kiudu villast valget ja üks kiud miskit muud halli. Igatahes soojad sokid saab neist ja väga-väga vähekuluvad.
Vardad – ei teagi täpselt, mis number need on, aga tean, et need kõikse ehedamad sukavardad, millega mu emagi kunagi sokke-kindaid kudus.

Suurus:
6 aastase lapse jalg (see vist praegu kuskil seal 29-30)

Soki äär:
Inspiratsiooni ja õpetust sain ajakirjast „Käsitöö“, seega lõin üles 23 silmust.
1. rida: kududa parempidi, viimane silmus pahempidi.
2. rida: esimene silmus tõsta pahempidise võttega ilma kudumata (nii tuleb silmuseline äär), edasi kududa parempidiselt, keskel kududa kolm silmust kokku (esimene kudumata vardale, teine ja kolmas kokku kududa, kudumata silmus tõsta üle nende), viimane silmus jälle pahempidi. Nii kududa kahe erineva värviga vaheldumisi kahe rea kaupa kuni vardale jääb ainult üks silmus. Katkesta lõng, tulemus peaks olema selline:
Selliseid rombe läheb vaja neli tükki. Järgmisena on vaja kududa rombe ühendavad kolmnurgad. Selleks tuleb korjata kumbagi rombi külgedelt üles 11 silmust:
Neid silmuseid läbi kududes loo kahe rombi vahele üks silmus lisaks (tõsta üks vindiga keerd lõnga vardale). Tagasirea kood ka lihtsalt parempidi läbi. Edasi juba läheb nii: paremal poolel kood silmad lihtsalt parempidi läbi, kaks viimast parempidise võttega kokku. Pahemal poolel lisandub eelnevale veel keskel kolme silmuse kokkukudumine analoogselt rombide juures kirjeldatuga. Viimased kolm silmust koo kokku paremal poolel.
Nii siis tuleb kõik rombid omavahel ühendada. Pildil on seis enne viimase kolmnurga kudumist:
Kui ring valmis, siis korjata igalt kolmnurgalt üles 12 silmust ja nende vahele lisada rombide lõpusilmused. Seega igale vardale jääb 13 silmust.
Siis keera äär pahempidi ja koo sokilõngaga 2 rida pahempidi, kusjuures teisel ringil kahanda iga varda keskel üks silmus. Kolmas rida tuleb kududa parempidiselt. See on käänamise koht. Edasi tuleb juba soonik.

Soonik: Minu lemmikuks nii soki, kinnaste kui ka kampsuniäärtel on nn pikkade silmadega soonik. Selleks koo esimesel real vaheldumisi 1 parempidi, 1 pahempidi. Teisel real koo aga ainult pahempidiseid silmuseid. Parempidised tõsta pahempidise võttega lihtsalt vardale. Korda neid ridu kuni soovitud pikkus käes. Siinkohal peab arvestama, et soonik ei paistaks ääre alt välja. Minul kootud soonikut 15 rida.
Säär: Edasi tuleb kuni kannani kududa lihtsalt parempidi ja seda 20 rida.
Kannalakk: siinkohal on minu lemmikkoeks pikkade silmustega sooniku analoog. Erinevuseks on see, et pahempidiste silmuste aseme kood ka parempidised silmused. Mõlemate pindade õpetused leidsin algselt Tiina Meeri esimesest kudumisõpetuste raamatust. Aga nüüd siis kannalakk ise. See siis kootakse esimese ja neljanda varda silmustest. Edasireal vaheldumisi kood ja tõstad kudumata ära parempidiseid silmuseid, tagasireal kõik silmused pahempidi. Laka kõrguseks kootakse nii mitu rida, kui mitu silmust on kahel vardal kokku - meil siis 24. Ääred kootakse silmuselised, et oleks hea sealt pärast silmi üles korjata.
Kannapõhi: nüüd jaga kannalaka silmused kolme ossa. Kui täpselt kolmeks ei jagu, siis lisatakse jääk keskmisele osale - antud juhul 24/3=8. Igale vardale jääb seega kaheksa silmust. Nüüd tuleb hakata keskmist osa kuduma, seejuures iga rea lõpus kood viimase silmuse külgmise osa ühe silmusega kokku: parempidisel real parempidise võttega ja pahemal pool pahempidise võttega. Nii, ainult keskmist osa kududes, jätkad seni, kuni külgmiste osade silmad on otsa saanud.
Kannakiil: aeg on kannalaka mõlemalt poolt äärtest üles korjata 12 silmust. Neile lisandub veel 4 silma kannapõhjast. Edasi on vaja nendest neljast ülearusest silmusest lahti saada – neid hakkamegi kahandama. Kahandamise rütm on selline: 2 rida parempidi, kahandusring (esimese varda lõpus parempidise võttega kaks silmust kokku ja neljanda varda alguses ületõstmisega kaks silmust kokku), 3 rida parempidi, kahandusring, 4 rida parempidi, kahandusring, 5 rida parempidi, kahandusring.
Jalalaba: Nüüd on kõigil vardail jälle 12 silmust ja vaja oleks kududa tavalist parempidist pinda kuni väikese varba otsani. Meil siin 20 rida.
Soki ots: soki otsa kudumiseks on samuti erinevaid võimalusi. Minu lemmikuks on juba aastaid kahandamine pahempidiselt ja spiraalselt. Leidsin selle nutika mooduse raamatust või rohkem siiski vihikust „Sokid“, mille autoriks on Liivia Kivilo.
Selle soki otsa puhul kehtib raudselt see reegel, et kui väike varvas sees, siis hakkad kahandama ja tuleb paras sokk. Teiseks kohandub see soki ots mõnusalt jala järgi. Seega minu soojad soovitused! Selle võtte puhul tehakse kahandus alati iga varda lõpus nii, et kaks viimast silmust kootakse pahempidiselt kokku. Vahele kootakse üks vaherida, see tähendab, et kahandatakse üle rea ja viimased 8 silmust tõmmatakse lõngaga kokku. Teie sokk ongi valmis!!!


    miokas
isetegija

e-mail: isetegija(ät)isetegija.net

Copyright© 2005-2007 isetegija. All rights reserved.