isetegija
isetegija
Kootud põlvikud
Mustade põlvikute idee ja juhend Lena Fuchsi sokiraamatust, punased on minu enda omalooming.

Punased põlvikud valmisid varrastega nr 3 ja peene villase lõngaga (proovilapp 10X10 cm sai kõrgusse 30 rida ja laiusse 24 silmust) - jalale nr 36 ja suhteliselt sireda säärega neiule.

Kõigepealt töö üldskeem, kus punaste tähtede järjestuses hakkan töö käiku seletama:

A- töö alguses lõin varrastele 68 silmust (sääreosa kahanduste lõpuks jäi igale vardale 13), jagasin nad vastavalt siis neljaks. Suurema silmuste arvuga vardad on sääre nö tagumine osa.

B- mööda külje keskjoont panin jooksma vahva mustri, mis sai valitud selline, et kannalaka loomisel jääb pool mustrit edasi jooksma pöia külje peale. Skeemilt on näha, kuidas ta paigutub küljejoone suhtes ja see on ka pärast kannalaka loomist poolitamise koht.

C- muster, mille kudumisel igav ei hakka Ülekudumisega ridu ei ole, muster tuleb teha igal real. Sümbolite seletuse leiate siit.

D- tagumine keskjoon ja selle kõrval kulgevad kahandused. Algul küll keerukamana plaanitud, sai siiski mindud lihtsama vastupanu teed ja kahandused tehtud ühtlaste intervallidega. Kahe kokkuvõtmise vahele jätsin tagakeskjoonele ühe parempidise silmuse, siis on kokkuvõtmised vähem silmahakkavad.

Aga nüüd siis lisaks töö käik:

* Algussilmused (68) koon esimesel ringil läbi ja teisel ringil teen augulise serva paela jaoks
(üks õhksilmus, kaks kokku jne). Edasi kolm rida tavalist parempidist kudet ja siis algab mustriosa. Mustri paigutan küljekeskjoonele ja koon selle silmuste arvuga läbi kolm korda (pikema sääre puhul oleks hea ka neli korda, sest minu arvestus käis noore neiu säärte järgi).
Muster suuremalt siin:

*Jälgides, et muster ikka küljele jääks, alustan sääre tagaosas kahandamisi.
Nagu skeemilt näha, saab kahandusosa lõpuks vähendatud 2X8 silmust ehk siis kokku 16 silmust. Kahandamine toimus korrapärase takti järgi- iga mustrikorra alustades- hea meeles pidada ja sireda sääre puhul täiesti OK tulemus.

*Kahanduste lõpul on sääreosa juba päris pikk ning igal vardal peaks olema 13 silmust. Nüüd tasub kududa veel kaks-kolm mustrikorda, et sääreosa saaks vajaliku pikkuse ning edasi teha kahe tagaosa varrastele jäänud silmustest kannalakk. Arvan, et kanna kudumist üksikasjalikult kirjeldama ei hakka, sest kes oskab, see oskab ja kes mitte, leiad parema sõnastusega abi kudumisraamatutest.

*Kannaosa lõppedes lisan poolikuks muutunud mustriosa äärde ühe pahempidise silmuse, et üleminek oleks korrektne ja koos kannalaka kahandusega asun pöiale poolt sellest mustrist kuduma, mis mööda säärt kulges. Muster saigi valitud just selline, et ta ka pooleks tehes hea välja näeks. Täpsemalt näeb seda "poolitamist" allpool näidatud pildilt:


*Minu põlvikute pöiaosa sai pikkust kuue mustrikorra jagu. Siis läksin üle parempidistele silmustele ja asusun pöiaotsa kahandama. Nagu ka kanda, saab seda mitmeti teha. Valiku jätan siin kudujale endale.

*Põlvik valmis! Nüüd keerutasin samast villasest peene paela, millega sääreotsa ehtida ja valmistasin papist põlvikukujulise vormi, millele säärekate pressimise ajaks tõmmata. Pressimisel triikrauaga vastu eset ei puutunud, lasin kuumal aurul töö ära teha. Viimistlemist tuletan sellepärast ekstra meelde, sest varrastelt tulnud ja viimistletud põlviku vahe on ikka nagu öö ja päev! Ärge unustage oma tööst lugu pidada ja see korralikult lõpuni "vormistada"!

*Teise põlviku kallale asumisel tuleb jälgida seda, et tagaosa kahandus ja muster jooksevad nüüd nö peegelpildis eelmise põlviku tegemisega. Kogemus näitab, et paarina neid ühe jala sokke ja ühe käe kindaid juhtub ka kogenud kudujal aeg-ajalt tulema...

Edu kudujatele, kes proovida viitsivad!

Rees
isetegija

e-mail: isetegija(ät)isetegija.net

Copyright© 2005-2007 isetegija. All rights reserved.