isetegija
isetegija
"Ruudolfid"

Heegelda 4 vanaemaruutu. Mina kasutasin selleks 4 eri tooni punast, aga värvid on puhtalt maitse asi.

1 rida: Alusta 6 õhksilmast ringiga ja järgmine rida: 4 1x sammast, 3 õhksilma ja nii 4x. Vaheta lõng.
2 rida: Nurgaaasa kinnita kinnissilmusega lõng ja tee 4 õhksilma, edasi 3 1x sammast, 3 õhksilma, 4 1x sammast, 1 õhksilm.
Järgmisse nurka 4 1x sammast, 3 õhksilma, 4 1x sammast jne. Kuni ring täis.
Read 3 ja 4 tee kahel lapil samamoodi. Kahe järgmise lapi puhul jääb 3. rida samaks kuid ....
4. rida näeb välja nii: Nurgaaasa kinnita kinnissilmaga lõng, tee 4 õhksilma ja 2 1x sammast, 1 õhksilm, eelmise rea sammaste vahekohta 3 1x sammast, 1 õhksilm, 3 1x sammast, 1 õhksilm.
Järgmisse nurgaaasa 3 1x sammast, 3 õhksilma, 4 1x sammast.
Need on lappide varbapoolsed küljed, mida on vaja kitsamaks teha – sellepärast tavapärase 4 samba asemel ka ühele küljele 3 sammast.
Nurkade 2 ja 3 ja 3 ja 4 vahele tulevad ikka 4 1x sammast.
Nurkade 4 ja 1 vahe näeb aga välja nii: Nurgaasa 4 1x sammast, 3 õhksilma, 4 1x sammast, 1 õhksilm, 4 1x sammast, 1 õhksilm ja 3 kinnissilma.
Siin katkesta lõng. Viltune külg aitab sokinina kokku võtta.
Nüüd võid need kaks lappi omavahel pahemalt poolelt kokku heegeldada mööda viltust külge pidi. Mina tegin seda kinnissilmadega – jäi ilus ja puhas paremalt poolt. Kokku võib heegeldada ka 2 tavaliste külgedega ruutu. Ning kõik 4 ruutu omavahel.

Kui 4 lappi kokku heegeldatud, tuleb valmis teha kand.

Selleks tuleb teha 6 1x sammaste rida täisruutude külge. Sambaid on reas 12. Alustad nendega vastastikku olevate ühe ruudu nurgaaasa esimesest sambast ja lõpetad teise ruudu nurgaaasa viimase sambaga.
Pildilt on vast lihtsam näha kuidas ja kuhu täpselt
Siis tuleb kannalapp üles tõsta ja ruutude küljed selle lapi külgedega kokku heegeldada. Kokkuminevad küljed on näidatud pildil punaste nooltega.
NB! Ära unusta jälgimast, et kõik kokkuheegeldused tuleksid ühele (pahemale) poolele!!! Nüüd on vaja ka ninapoolsed vildaka küljega lapide jalapealsed küljed kokku heegeldada. Täisruutude pealmised küljed jäävad lahti – sealt hakkab jalg sokki sisse käima.
Ninaheegeldus nägi minul välja nii, et kõigepealt tuleb iga ninas oleva ruudu samba ja õhksilma kohale 1 1x sammas.
Järgmise reaga hakkan kokku võtma, ehk järjekord on selline, et 3 1x sammast, üks eelmise rea sammas jääb vahele, 3 1x sammast jne.
Ja viimased kaks ringi teen kinnissilmad ja mitte iga eelmise rea samba kukile vaid üle ühe. Nii – nüüd on sussiosa valmis.
Alusta 31 õhksilmaga. Siis tee veel 4 õhksilma ja esimene 1x sammas kinnita 31. õhksilma. Edasi läheb heegeldus nagu vanaema ruudu puhul, ainult mitte ruudus vaid edasi-tagasi.
Esimese rea puhul on samm: 4 1x sammast esimesse õhksilmusesse, 4 õhksilmust vahele, 4 1x sammast viiendasse õhksilmusesse, 4 tk vahele jne.
Riba pikkust tuleb igaühel oma sääre peal proovida – kuna ridadest piisab, et säär lotendama või koledasti kiskuma ei jääks! Kui lapp on valmis, heegelda see otstest kokku, nii et tekiks toru. Nüüd on vaja soki sussiosa ja toru omavahel pahemalt poolt kokku heegeldada. Kuna siin läheb vaja veidi venitamist, siis oleks tark toru mõne nööpnõelaga sussiosa külge kinni panna. Minul jooksis toru üks helepunane triip taha kanna keskele ja teine jalalaba peale vildakate ruutude kokkuheegeldamise triipu. Nüüd on siis suss ja säär koos. Ehk siis vaja teha 4 väikest vanaemaruutu, 2-realist. Nüüd oleneb vajaminevast sääre laiusest kas ruutude äärtesse on vaja 1x sambaid, kinnissilmi või mõlemasse äärde 1x sambaid.
Minul on kõigi 4 ruudu ühel küljel 1x sambad, ja sellel poolel, mis hakkab sääreosaga kokku käima rida kinnissilmi. Kõik need ruudud heegeldan omavahel kokku ja siis ühendan kaunistuse osa sääreosa külge. Ikka pahemalt poolt ja kinnissilmadega. Siis teen kaunistuseruutude peale veel ühe rea 1x sambaid – sama värvi lõngaga, kui ruudukeste teiste külgede raam on. Nüüd tuleb loominguline osa, ehk igaüks teeb soki äärde täpselt sellise äärepitsi nagu talle meeldib.
Sokisääre ülemisse otsa enne kaunistust heegeldasin 130. õhksilmusest paela, mille otstesse tegin tutid. Et oleks lõbusam. Need sokid sai tehtud heegelnõelaga nr 4. Lõngadeks Kangas ja Nööbist leitud Helen (kõige heledam punane) ja Lisa (ülejäänud 3 punast tooni). Peaksid sobima suurustele 39 – 42.

HEAD RUUDOLFITEGU!

Susa
isetegija

e-mail: isetegija(ät)isetegija.net

Copyright© 2005-2007 isetegija. All rights reserved.