14 Veebruar 2022
OKOLAADISÜDAMEDMõnikord tahaks heale sõbrale või armsamale midagi kinkida. Südamest. Midagi väikest, ilusat ja magusat. Alati võib ju poest sellise asja osta, aga ise tehes paneme ju killukese hingesoojust ja armastust ka kingitusse. Selline üllatus toob sära sõbra silmadesse ja südamesse ning rõõm on vastastikune.


Ise tehtud ja kaunistatud okolaadisüdamed on just sellised pisikesed üllatused, mis teevad suu magusaks ja tuju heaks ning neid võib kinkida nii sõbrapäevaks kui sünnipäevaks.
Maiuste tegemiseks on vaja:* silikoonist okolaadi- või jääkuubikuvormi (südamekujulist)
* valget okolaadi
* suhkrukaunistusi ja -pärleid
* väikeseid komme (Skittles)
* potti vee kuumutamiseks ja kaussi okolaadi sulatamiseks
Valmistamine1. Tükeldage okolaad kaussi, mis toetub veenõu äärele (et veeaur välja ei tõuseks).
2. Kuumutage vesi (mida peaks potis olema nii palju, et see ei ulatuks kausini).
3. Asetage okolaadikauss veenõule ning laske okolaadil aeglaselt sulada.
4. Valage sulanud okolaad silikoonvormi.
5. Kaunistage iga vormis olev okolaadisüda pealt suhkrupärlite ja -kaunistuste ning kommidega ning asetage vorm jahedasse.

Kui okolaad on tahkunud, võtke südamed vormidest välja ning sättige kommialusele. Võite iga südame eraldi tsellofaankilesse pakkida, et pisike minimaius meelepärasel moel kallile inimesele kinkida.

Armastusega tehtud ja kaunistatud maiustused on magusast magusamad!

SÜDAMLIKKU, MAGUSAT JA ARMSAT SÕBRAPÄEVA!
21 Detsember 2021
VALGUSTUSEGA KUUSEPUUDJõulupühade ajal ehime ja kaunistame oma kodu külluslikult ja uhkelt - riputame valguskette nii tuppa kui õue, paneme lauale, trepile ja terrassile küünlaid, kaminasimsile ning kapiäärele jällegi mõne portselanist päkapiku või ingli. Tulede sära ja ehete sädelus loob piduliku meeleolu, mis saadab meid kogu jõuluaja.
Imeilusad valgustid saame pühadeks ka ise valmis teha.

Ühe väikese lumise ja jõulutuledes kuuse jaoks on tarvis vaid vahtplastist koonust, valget lõnga, liimipulka ja väikest LED-valgusketti.

Teeme koonuse liimiga kokku, kerime lõngaga üle ja kaunistuseks keerame ümber koonuse valgusketi. Keti juhtme võib liimides põhja alla kinnitada, vajutades või ettevaatlikult lõigates sinna selle jaoks väikese soone.

Selliseid kuusekesi võib teha erineva suurusega, tuledes ja tuledeta - kasvõi terve metstuka jagu ning tuba saab hubast valgust ja ilu täis.


Minu näpunäited valgustustega kuusekeste tegemiseks ilmusid ka Maalehe ajakirjas Targu Talita (detsember 2021/jaanuar 2022).
SÄRAVAT JÕULUVALGUST JA IMELISI JÕULUPÜHI!
14 Detsember 2021
JÕULUINGELPaberist voltimine ja meisterdamine on tegevus, mida mõnikord tore teha on. Olgu see siis ajaviiteks või kindla eesmärgiga ning olgu tulemuseks midagi pisikest või suurejoonelist.
Ilmselt oleme ju kõik lapsena või lastega teinud valgest paberist lumehelbeid ja punasest südameid, värvilistest paberitest aga lõiganud ribasid ning neid kokku liimides pununud vaniku või kee. Paberit rebides, lõigates ja kleepides valmistanud õnnitluskaarte ja muudki põnevat ning kõigele lisaks voltinud mõne lille, liblika või järjehoidja. On ju põnev!

Kui valged paberilehed töö- või koolilaual käepärast võtta on, saab neist voltides välja võluda imearmsa jõuluingli.
Ingli tegemiseks on vaja:* 2 valget A4 paberilehte
* puidust või plastist pärli
* liimi (ja/või kuumliimipüstolit)
* paela lehviks ja riputusaasaks
Töö käib nõnda:* Voltike paberileht pikemast küljest lehvikuks (1-1,5 cm) ja tehke samamoodi teise paberiga.
* Painutage lehest lehvikud ülemisest otsast umbes ⅓ jagu tagasi, üks ühele, teine teisele poole.
* Tõmmake kahekordne pael läbi pärli ja tehke riputamiseks nii pikk aas, kui soovite.

Kui pärlil on pisem auk, kasutage paela asemel niiti.
* Liimige lehvikud omavahel kokku (⅔ jagu). Selle osa vahele võite liimida ka pärli küljes oleva riputusaasa alumised, lahtised otsad.

Kinnitage ingli pea (pärl) kuumliimiga oma kohale (kokku liimitud ja painutatud osa peale).
* Siduge ümber paberi murdekoha pael ning sõlmige see lehviks.
* Venitage vajadusel volditud kehaosa ja tiivad kenasti lahti ning õrn ja kaunis ingel on valmis.

Pisikesi ingleid võib vabalt voltida ka märkmepaberist, siis on vaja vaid pärlikarbist iga ingli pea jaoks sobiva suurusega pärl valida. Inglikesi võib riputada aknale, kardinapuule ja lambikuplile või sättida armsaks ehteks mõnele kingipakile.
Läbi sätendava õhu,
üle karge lume,
pisikene ingel,
paljajalu tuleb.
Süda soe ja särasilmil,
külma ta ei taju,
kannab kuuma küünlaleeki,
läbi valge saju.MUINASJUTULIST ADVENDIAEGA!
30 September 2021
EHTEKARBID SÕRMUSTELEKord peab valitsema nii riidekapis, pesusahtlis kui ehtekarbis. Sedasi on ju iga asi omal kohal ning hästi nähtav ja leitav - segadust ei teki ja ülevaade kõigest aitab alati õige valiku teha.
Kui sõrmuseid on rohkem (ja minul on

), siis mõistagi on väga hea ja mugav hoida neid koos sellises karbis, kus sõrmused kenasti paigas ja püsti püsivad ning kokku ei veere.

Seega puhtalt tarviduse pärast võtsin kätte ja tegin suure ehtekarbi ning panin tegemise käigu samm-sammult kirja ka.
Ehtekarbi tegemiseks on vaja: * meelepärase suurusega ja paraja kõrgusega (sügavusega) karpi
* porolooni (minul oli 2 cm paksusega tükk)
* ühevärvilist riiet porolooni katmiseks (minul oli puuvillane riie, kuid võib kasutada ka sametit)
* kääre
* liimi (vajadusel)
Töö käib nii:* Mõõtke karbi suurusega sobiv tükk porolooni, lõigake sellest 1-2 cm laiused ribad ning asetage need üksteise kõrvale karbi põhja.
* Mõõtke karbi laiuse (või porolooniriba pikkuse) järgi riide laius ning lisage 3-4 cm (see osa läheb peitu porolooni otste alla).
* Riide pikkust peab arvestama nii, et seda jagub porolooniribade vahele pistmiseks.
* Pange riide üks ots karbi sisekülje ja esimese porolooniriba vahele ning katke ühtlaselt kõik ribad, surudes riiet iga riba vahel vastu karbi põhja. Kui tarvis, lisage sinna natuke liimi.
* Lõigake üleliigne riie vajadusel ära ning lõpetage töö nii kuis alustasite (ehk peitke riideots viimase porolooniriba ja karbi sisekülje vahele).
* Pistke riide küljed samuti porolooni alla peitu ning siluge töö.
Nüüd pole muud, kui sättige oma juveelid pehmetesse, kuid sõrmuseid hästi hoidvatesse vahedesse.


Toreda ehtekarbi saab ka siis, kui kasutada porolooni asemel papiljotte. Neid lokirulle pole tarvis riidega katta, tuleb vaid eemaldada neis peituv traat, siis rullid karbiga parajasse pikkusesse lõigata ja üksteise kõrvale ritta seada.


Ja kui suurem sõrmustekarp juba tehtud, võib samamoodi teha väikese karbi ühe ehte kinkimiseks või isegi ehtekarbi meespere mansetinööpide ja lipsunõelte tarbeks.

Karbitegu, mis töö käigus kirja sai pandud, nägi trükivalgust ka ajakirjas Targu Talita august/september 2021.
MÕNUSAT MEISTERDAMIST JA IMEILUSAT SÜGIST! 
31 August 2021
29 Juuni 2021
SUVISED KÜÜNLAPESAD JA -LATERNADKevadine koristus sahvris toob päevavalgele nii mõnegi tühja moosipurgi ja purgikaane, mida nüüd hoopis isemoodi lahedalt kujundades kasutada saab.
Suvi on ju ikka õues toimetamise ja looduses olemise aeg ning kahtlemata naudivad paljud meist just värskes õhus nii tööd, puhkust, toiduvalmistamisi kui maitsvaid toite. Päikesetõusul joome koos kallitega rõdul või terrassil hommikukohvi ja õhtuhämaruses teeme aeda üles lõkke - grillime, küpsetame ning istume pere või sõprade seltskonnas mõnusalt tule ääres, puhudes juttu ja vestes lugusid.
Sellised hetked tahame alati teha võimalikult mugavaks ja meeldivaks. Selleks, et meid ümbritseks ilu ja hubasus, paneme põlema tuled või süütame küünlad. Küünalde pisikene hele leegivalgus loob rõõmsa meeleolu ja hea tunde nii aias kui siseruumis.



Klaaspurke ja purgikaasi pitside ning paeltega kaunistades saab kiirelt ja väikese vaevaga luua küünaldele armsad ja suviselt romantilised hoidjad.
Mina just nõnda tegin, panin töö järgemööda kirja ning pildistasin küünlapesasid nii toas kui õues. Kogu lugu nägi trükivalgust ka Targu Talita viimases ajakirjanumbris (juuni/juuli 2021).
Meisterdamiseks läheb tarvis:* klaaspurke
* purgikaasi
* erinevaid pitspaelu, atlasspaelu või ilunööre
* nööpe või pärleid
* kääre
* kuumliimipüstolit
* traati (mina kasutasin traadist riidepuud)
* tange nii traadi lõikamiseks kui painutamiseks
Töö käib nõnda:* Valige meelepärased purgid, kaaned, pitsid ja paelad.
* Mõõtke purkide ja kaante ümbermõõtudega sobiva pikkusega paelad ja lisage 1 cm paelte ühenduskoha liimimiseks.
* Asetage iga pael ümber purgi, pingutage ja liimige kuumliimiga otsad kokku. Paelte ühenduskohale võite liimida nööbid, pärlid või kaunistuseks sõlmitud lehvid.
* Kaane kaunistuseks liimige ilupael või pits lihtsalt kaane ääre külge ning ka suurema küünla jaoks sobiv alus saab nagu võluväel valmis.

* Laternale riputusaasa tegemiseks lõigake riidepuul ära alumine sirge traat ning lõigake see pooleks.

* Mõõtke purgi kaela ümbermõõt, jagage see pooleks, arvestage mõlemale purgi kaela ümber minevale traadile juurde kahe aasa painutamiseks vajalik pikkus.
* Lõigake traadid parajaks ning painutage mõlema traadi otstesse aasad (ühel traadil risti, teisel püsti), painutage traadid kumeraks, asetage ümber purgi kaela ning ühendage aasad.
* Lõigake riidepuu ülemine osa sobivasse pikkusesse, painutage sirged traadid kumeraks, tehke otstesse aasad ning kinnitage need omakorda purgi küljes olevatesse aasadesse.

* Kui soovite, võite kaunistatud küünlapesade põhja puistata liiva, kivikesi või kohviube, et teeküünal paremini paigal püsiks ja efektne oleks.



* Küünalde asemel võite purki pista ka LED valgusketi.
* Sättige küünlahoidjad lauale, terrassile või riputage laternatena okste külge.


NAUTIGE SUVE ILU JA VÕLU!
16 Mai 2021
OMA KÄÄRIDE TUNNUSMÄRK Seda, et hinnalised ja väärtuslikud tööriistad ja -vahendid hoitud peavad olema, teab iga meister. Oma arvuti, oma õmblusmasin, oma trell, oma kööginuga, oma käärid - isiklikud ja erilised!
Jah, on nii ühises kasutuses olevaid tööriistu, mille korrashoiu eest hoolitsevad ja vastutavad kõik, kuid on ka selliseid, mida kasutab ja mille eest kannab hoolt tõesti iga meister ise ning millel võib olla tema nimetähtedega graveering, kleebis või mõni teine tähis.
Mõeldes enda tikkimis- ja rätsepakääridele ning kunagi just siit, isetegija.net käsitööfoorumist leitud ideele, otsustasingi kääridele oma tunnusmärgi teha. Selle märgi olulisus tuleb esile nii õmblejate töötoas kui mõnel koolitusel või käsitöökursusel osaledes, kus ühises tegutsemistuhinas oma käärid kergesti leitavad peavad olema. Isiklikule töövahendile kinnitatud tunnusmärgike aitab ära hoida olukorra, kus loomingulises siginas-saginas see kellegi teise asjaga vahetusse läheb.



Kõik mõtted ja teod said üles tähendatud ning on ära trükitud Maalehe ajakirjas
Targu Talita (aprill/mai 2021). Jagan nüüd tehtut rõõmuga siin ja teiega.
Märgi tegemiseks on vaja:* paksemat käsitöövilti
* kääre
* niiti
* nõela
* iirisniite lillede ja ääre tikkimiseks
* iirisniitidega sobivat heegelnõela
* pisikesi pärleid
* pärlinõela
Töö käik:* Lõigake vildist välja 3 - 4 cm läbimõõduga ringikujuline motiiv.
* Tikkige motiivile pisikesed keerdsõlmpistes roosiõied ja ahelpistes lehed.
* Tikkige motiivi äär sämppistetes üle ning kaunistage väikese (tippudest) heegelpitsireaga.
* Heegeldage ahelsilmustes kett (~ 15 cm).
* Heegeldage kett soovi korral teist värvi niidiga aassilmustes üle ning õmmelge motiivi külge.
* Tikkige rooside juurde mõned pisikesed pärlid ja märk on kääridele kinnitamiseks valmis.
* Painutage keti aas läbi kääride käepideme, tõmmake märk aasast läbi, siis sõlm pingule ja teie käärid ongi kaunilt märgistatud ning teistest selgelt eristatavad.
MÕNUSAT MEISTERDAMIST NING NAUTIGE IMEILUSAT KEVADET!
28 Veebruar 2021
ERILINE EHETEHOIDJAKõrvarõngad on ehted, mis kaunistavad igat kandjat ja mõistagi peaksid need kaunistused olema ka vääriliselt hoitud. Kui pisikeste pärlite jaoks sobivad väikesed ehtetoosid või -laekad, siis mõned ainulaadsed, luksuslikud, isesugused või omapärased kõrvarõngad võiksid olla just uhkelt eksponeeritud. Selleks aga on tarvis ehtehoidjat. Miks mitte erilist, nagu ehtedki!
Seesuguse, erilise ehtehoidja võlu võib peituda hoopis lihtsuses. Mina võtsin pitsliniku ja tikkimisrõnga, panin liniku rõngaste vahele, keerasin pingutuskruvi kinni ning voilā - ehtehoidja missugune!



Tikkimisrõngas võib olla puidust või plastikust, uus või vana. Pitsiks võib sättida mõne sobiva läbimõõduga heegelliniku või lõigata raami vahele paraja suurusega pitsriide. Ehk kasutada hoopis kappi seisma jäänud pitskardinat või vanemat pitslinikut, mis sedasi taas uue otstarbe leiab?!
Ehtehoidja võib teha just nii, kuis meeldib, kuidas sobib ehetega või interjööriga.


ILU JA RÕÕMU!
21 Jaanuar 2021
KAITSEV JA KAUNISTAV NÄOMASKMöödunud aasta alguses sai viirus(t)e eest kaitsvast näomaskist iga endast ja teistest lugu pidava inimese vajalik tarbeese. Kui varem oli mustrilistest kangastest tehtud näomaske esitletud eelkõige moeloojate lavakollektsioonides, siis nüüdseks on maskimood levinud kõigi õmblushuviliste seas. Õpetusi jagatakse lahkesti nii suhtlus- kui ka käsitöökeskkondades. Just sedasi, erinevaid nippe kombineerides, leidsin minagi endale sobiva näomaski tegemise viisi, mille tulemuseks on imelihtsalt valmiv ja kandmisel väga mugav näomask.
Maski tegemiseks läheb vaja:* taldrikut (läbimõõduga 25 cm)
* kangast
* kumminööri (2 x 21 cm)
* niiti
* nõela
* kääre
* õmblusmasinat
* triikrauda
Töö käib nõnda:* Asetage taldrik riidele ning tehke ümber taldriku kriidi või kangapliiatsiga joon.

* Lõigake ringikujuline motiiv kangast välja ning seejärel keskelt pooleks.

* Pange paremad pooled vastakuti, jätke 0,5 cm õmblusvaru ja õmmelge poolkaar masinaga kokku.
* Triikige õmblusvaru ühele poole.
* Painutage mask kokku nii, et õmblus jääb keskele, kinnitage avatud äär soovi korral nööpnõeltega, jätke algusest ~ 3 cm vabaks ja õmmelge maski alläär õmblusmasinaga kinni.


* Keerake läbi jäetud ava mask parempidi ja triikige.

* Painutage (kummi kanali jaoks) nurgad 1,5 cm sissepoole ja kinnitage õmblusega.
* Lõigake kumminöörid sobivasse pikkusesse, pistke läbi maski nurkadest tehtud väikese kanali, õmmelge kummide otsad kokku ning tõmmake kanalisse peitu. Kinnitage soovi korral paari pistega ja mask ongi valmis!

Minu mask on õmmeldud ajahõngulisest sitsriidest. Muidugi võite kasutada meelepäraseid kangaid või suuremast õmblustööst alles jäänud sobivas suuruses riiet. Ühevärvilist maski võib kaunistada aplikatsiooni, pitsi või tikanditega ning teha ilusa, kaitsva ja kaunistava näomaski ka pidulike rõivaste juurde.
Kui soovite suuremat maski meesterahvale või hoopis väiksemat maski lapsele, võtke lihtsalt natuke suurem taldrik või veidi väiksema mõõduga taldrik (muidugi võib sobivas suuruses ringe teha ka sirkliga) ning lõigake kumminöörid maskikandjale parajasse pikkusesse.
Peale kasutamist peske maski käsitsi, hoidke mõni minut kuumas vees, kuivatage ning triikige.
Maskitegu (ja muudki põnevat

) on lugemiseks-tegemiseks üles tähendatud ka Targu Talita ajakirjas (detsember 2020/jaanuar 2021).
HEAD MASKITEGU JA OLGE KAUNILT KAITSTUD!
31 August 2020
12 Juuli 2020
20 Mai 2020
MINU ROOSA MAIMai on minu jaoks väga erilise tähendusega. Võibolla on see sedasi meil kõigil oma sünnikuuga, aga jah, minul on mai. See kuu on täis õnne ja õisi, kallistusi ja üllatusi, tärkamist ja linnulaulu, kevadheledat rohelust, rõõmu ja - roosat!

Roosat ehk ka seepärast, et siin, Isetegijas, on mitmel aastal olnud tore värviline koostegemine, mille kõik maikuud olid roosad. Roosad nagu õunapuuõied. Ja mulle see meeldis. Kuigi Värvispekter oli, siis roosa oli, on ja jääb minu maikuudesse omal moel alati. Jah!


Meie armsad üleaedsed said aprillikuus vanavanemateks. Nende tütre perre sündis tütreke. Rõõmsad tervitused heegeldasin beebipapudesse ja õnnesoovid beebivankrikesse ning kokku sai roosa lehviga valgesse karpi (ikka isetehtud) mahtuv kingitus.









Heegeldasin beebipapud omaloodud
mustriskeemi järgi. Selles osas tahan siiralt tänada neid isetegijaid, kes minu
esimesi heegelpapusid nähes mustriskeemi palusid. See sai just tänu teile nii sõnas kui pildis üles tähendatud ja nüüd on hea ka endal heegeldama hakates mustrileht ette võtta, kõik on täpselt kirjas! Katsikukaardi vankrikesega on sama lugu, selle mustriskeem on
siin. Ning nõnda heegeldades võib hoogu sattuda (pealegi on naabriperre veel juurdekasvu oodata).










Neli aasata tagasi
aprillikuus tegin esimesed beebikroonid. Sama aasta mais tuli üks kroon juurde. Roosaga.

Nüüd on paras aeg esitleda.









MAAGILIST MAID!
08 Mai 2020
01 Märts 2020
MAAGILISED UNENÄOPÜÜDJADMa armastan isetegemisi ja käsitööd. Kohe siiralt ja südamest armastan. See südamest tulev tunne viib mind huvitavate ja põnevate tegemiste juurde.
Mõnikord kohe on nii, et midagi vaadates või millelegi mõeldes sünnivad ideed, mis saavad tiivad ja viivad edasi. Pisitillukesest ideekillust saab alguse mõttelend, mis viib kõrgele ja kaugele, mis viib millegi uue, ilusa, vajaliku või väärtusliku teokssaamiseni. Ja see tunne ning teekond, see tulemus on imeline. Selles on siirast imetlust, rõõmu ja rahulolu.
Just sedasi tulid kord minu isetegemisse maagilised unenäopüüdjad. Ma mõtisklesin, lugesin, lugesin ning noppisin paljudest unenäopüüdja valmistamise õpetustest ja tõdedest välja kõik endale meeldivad ja sobivad mõtteterad. Need olid selged ja äratuntavad, need olid justkui omad ja minu jaoks õiged.






Armastus ja kõige paremad head soovid neile, kellele sulelise ehte oma kätega meisterdasin, tekitas minus väga sooja ja südamliku tunde. Need on ju kingitused kõige kallimatele. Karbid ja mõtteread ehete kohta kuuluvad kogu looga ühte.






Vanematekodus tehtud loodusvalge unenäopüüdjaga fotodel aga on minu jaoks palju rohkem, kui esmapilgul paistab. Neis piltides on päikest ja tuult, on minu lapsepõlve mängumaade metsatukk, aiatagune heinapõld, on koduõu ja vanemate suur tugi kõigile mu käsitöistele isetegemistele, on tunnustust ja armastust. Ja see ongi maagia.



















MAAGILISI HETKI JA ISETEGEMISI!
05 Jaanuar 2020
AEG JA ROMANTIKAOn asju, mis ajas ei muutu, vaid kestavad. Ja on mõtteid, mida võib uuesti öelda ka siis, kui seda on öeldud varem. Täpselt kümme aastat tagasi tehtud
blogipostitus ja head soovid ning mõtteread tundusid nii õiged, et neid uuesti jagada nüüd ja praegu koos kõige armsamate tervitustega teile kõigile!

Romantiline heegelpitsist sõrmustepadi ja kallilt kaasalt kingiks saadud üliarmas vanaaegne parfüümipudelike on minu tualettlaual ka praegu. Mõned asjad on tõepoolest ajatud.


Jah. On uus aasta.
Võta endale aega töö tegemiseks,
see on edukuse hind.
Võta endale aega mõtlemiseks,
see on jõu allikas.
Võta endale aega mängimiseks,
see on igavese nooruse saladus.
Võta endale aega lugemiseks,
see on tarkuse allikas.
Võta endale aega sõpruseks,
see on tee õnnelikule elule.
Võta endale aega unistamiseks,
see tõstab Su tähtede juurde.
Võta endale aega naermiseks,
see on hinge muusika.ILUSAT UUT AEGA! 
30 November 2019
29 Oktoober 2019
PITSILISED SUVESUKAD JA PITSILISED SOKTOOBRISOKIDSuvesukad tulid minu juurde juba möödunud suvel. Tulid siis, kui üks satsiline seelik oma napipoolsele pikkusele täiendust vajas ja mõistagi võivad just selliseid lahendusi vajavad hetked viia suurepäraste mõtete ja tegudeni. Pitsilised suvesukad tulid siuhti, sest ilmselt just nende tarvis olin aastaid tagasi ühe väga armsa pitsitüki soetanud.

No ja kuigi ideaalis võiks neil sukkadel triibud püstipidi joosta, siis sedasi, kuis minul said, on ehk isegi toredam. Sukad tulid ausad, suvesukkadele kohaselt ilma sokiosata. See andis omakorda võimaluse nüüd, sooja sügise ja soktoobri saabudes, madala sääreosaga pitssokkide tegemiseks. Just selliste, mis üle kingaääre natuke kelmikalt välja paistavad. Sukategu haaras mind sedavõrd, et peale kangapoes käimist valmis teinegi sukapaar ja seelikuga kandmiseks mõeldud pitsilised püksidki.
Pildid suvesukkadest tulid aga hoopis ühel ilusal sügisesel pühapäeval, kui tütrega minu käsitööd jäädvustades looduses lustisime. See on alati aeg täis nalja ja naeru ning rõõmsat koostegutsemist. Ja see on niii armas! Aitäh Sulle, kullake!












Sügises on ilu. Ilu värvilistes puulehtedes, pilvedes, õhus, päikesekiirtes...


Fotosessioon looduses oli innustav ja tuppa tulles jätkasin pitsilisel lainel. Pitsriie, paelad, kummid ja pärlid lausa lummasid mind ja pisikesed pitssokid valmisid lenneldes. Kaunistasin sokikesed satsilise kummipaelaga ning atlasspaelast pisilehvid ja pärlid on puhtalt romantilise edevuse pärast. Ka selliseid sokke peab ju olema!

Siis katsin esimese sukapaari õmblused ilusa efektse kummiga ja nüüd on ka mu sukad täiuslikud.


RÕÕMU JA ROMANTIKAT!
30 September 2019
KORSTNAPÜHKIJA AMETIRÕIVADÜhel ilusal päeval leidsin oma töötoa laualt, õmblusmasina kõrvalt, kaks joonistega paberilehte. Mulle märkamatul hetkel ja veidi salapärasel moel oli need sinna poetanud mu armas katustel kõndiv kaasa. Valgetel paberilehtedel olid joonised 1930. aastate korstnapühkijate ameririietusest, ühel talwekuub-ülikond, teisel pluus-ülikond. Jah, ühest küljest nii ajahõngulised, teisalt aga aegumatud.
Niisiis olid lehed mu laual kindla põhjusega - tarvis on uusi rõivaid!



Rõõmsalt tegudele asudes ostsin esiti suveülikonna tarbeks süsimusta linase riide. Siis kombineerisin, mõõtsin ja modelleerisin sobivaks erinevad meesterõivaste lõiked ning õmblesin suveülikonna ja peakatte (ka see oli joonisel) valmis. Kuldsed nööbid andsid tehtule väärika ilme ning tundsin hinges uhkust. Uhkust oma töö ja ennekõike kaasa ning tema ameti üle!
Ülikonna jäädvustamise osas oli mul selge ja kaljukindel visioon - korstnapühkijaga, katusel ja korstna juures! Ära tegime! Kaasa tugeval toel, sest ma tõttöeldes pelgan pisut kõrgust ja redelist üles ronides pigistasin silmad kindluse mõttes kinni ning pidin veel kahe käega kõikuvat katust paigal hoidma. ;D Selleks, et pildid otsemaks ja paremini nähtavaks saada, kallutage end pisut või kasutage kujutlusvõimet.








KULDSET (NAGU KORSTNAPÜHKIJA KUUENÖÖBID) SÜGIST! 
Selle postituse aeg ja esmaesitlus minu blogipäevikus oli 28.09.2016. Kuna aga spämmikratid olid kommentaariumisse jätnud rohkem kui 2000 sõnumit, neid sai kustutada vaid ükshaaval ja ka siis tulutult, otsustasin korra loomiseks teha uue postituse siin ja praegu. Lugu on ju seda väärt ja loo juurde kirjutatud ilusad kommentaarid isetegijatelt ja külalistelt täpselt samamoodi.
TEID KÕIKI TERVITADES JA TÄNADESHÕBEVALGE
08 August 2019
SUVEMUINASJUTULISED HETKED JA TEOD
2. lugu - TEOD Ka käsitöös ei saa suve muinasjutulisusest üle ega ümber. Parkimiskellad, mille idee kord oma unistustest leidsin ja mis aastaid tagasi said
roosiromantilised, tulid nüüd hoopis muinasjutulise moega. Lugu algas eelmisel suvel, kui üks mu armas taluperenaisest padjaklubisõbranna endale lammastega parkimiskella teha soovis ja ideid otsides Pinterestis minu rokokooroosilist kella nägi. Ragnega räägitud lood uuele kellakollektsioonile aluse panidki, kui kellale sobivaid lambukesi otsides nööbipoodi sattusin ja erinevate nööbipakikestega koju jõudsin. Aitäh Sulle, kallis Ragne!
Ragne ise tegi hoopis tikitud tallekestega parkimiskella ja see sai imeilus.
Minu selle kollektsiooni esimene kell valmis kibekiirelt peale Ragnega heietamist. Kingituseks meie padjaklubi ühele teisele toredale tüdrukule, kes armastab väga õmmelda (nagu meie padjaklubis kõik (kaheksa tüdrukut)

).





Ja edasi tulid parkimiskelladele hiiretipsid, lehmad, lepatriinud ja maasikad.











Mudelautod ja -traktor fotodel on minu kalli isa kollektsioonist.

Veebruari alguses oli minu käsitööblogi sünnipäev (11) ja algas Kollase Maasea aasta. Siis valmisidki südamete ja põrsakestega parkimiskell ning kevad tõi ühe päikeselise kella veel juurde.


Seda, miks huulepulk (ja
pabertaskurätikutaskuke) peaks alati käekotis olema, on näha sellelt pildilt. ;D
Kasutada on seda (ja paberrätikut) kirjutamiseks tarvis muidugi juhul, kui autos tõepoolest pole pliiatsit või parkimiskella ja olukord tuleb kiiresti päästa.



Ja kokku saigi kollektsioon parkimiskelladest, mida on niii hea kinkida romantikutest autojuhtidele ja millega saab peatada aja täpselt siis, kui seda on vaja.
MUINASJUTULIST SUVE!
31 Juuli 2019
SUVEMUINASJUTULISED HETKED JA TEOD1. lugu - HETKEDSuvi on aastaaeg, kui kõigel on justkui teine mõõde. Aeg ja ilm on täis päikest ja soojust, lilli ja liblikaid, rõõmsat sidinat ja sädinat, liikumist ja puhkamist, muretut kergust ja kulgemist. Õhus ja inimestes on justkui silmaga nähtavat armastust ja vabadust, hetkedes ja mõtetes on midagi muinasjutulist ja see kõik on ilus, nii isemoodi ja lummavalt ilus.
Jah, just täpselt sedasi see tundub mulle, unistustes uitajale ja pea pilvedes kõndijale.



Selle imelise
halo ümber Päikese leidsin ja püüdsin fotodele jaanipäeva lõunasel ajal Pärnus, kui kaasaga rannapromenaadil jalutasime. Lennuliiklus andis imelisele vaatele omamoodi lisaväärtust ja nähtu oli tõepoolest maagiline.
Vahused pilvelainedPilved on võrratud. Ma tõesti armastan neid vaadata ning neis mänglevaid kujundeid otsida ja leida. See on kohe kuidagi mänguline ja ennastunustavalt ilus tegevus.
Pilvemerihobuke
Jah. Elu on lill ja armsalt ilusaid hetki on igas päevas. See võib olla näiteks üllatuslik kohtumine kuninglikult kuldse suure kiiliga koduaia lilleampli juures.
Uurisin Mati Martini raamatut "Eesti kiilide määraja" sellel veebilehel ja tundub, et kohtusin pruun-tondihobuga.
Või on see hetk, kui Marssal pesapadjal mõnuledes üliarmsasti oma suurte rosinasilmadega otse su südamesse vaatab.

Või hommikukohv terrassil, kellegi naeratus, hea sõna, siiras pilk, südamlik tänu, soe kallistus...
MUINASJUTULISI HETKI!
02 Juuni 2019
ROOSIROMANTIKA JA PUHAS RÕÕM ÕMBLEMISESTSedaviisi, kuis on see läbi aja ikka olnud, oli selgi korral ja läheb samamoodi edasi. See on puhas rõõm õmblemisest. Voodipesu õmblemisest. Algab kõik ju meelepärase riide valimisega, läheb edasi mõõtmise ja mustri sättimisega ning siis kõige sätitu õmblemisega voodilinaks, tekikotiks ja padjapüürideks. Selles tegevuses on nii häid mõtteid kui palju soojust ja armastust, mis pesule pehmuse ja hea une võlu annavad. Sellesse ma usun ja nii on iga kord, olgu riidel roosid või ruudud, triibud või täpid, tähed või lehed ja kiisud või miisud.







Kui voodipesu on valmis, aga mõni riideriba siiski alles jääb, lähevad mu mõtted miskipärast kassidele. Nendele
iseõmmeldud kassidele.

Seekord tegin kasside asemel aga hoopis väikeste satsidega pisikesed padjad ja hästi armsad said needki. Ehk tulevad kiisud jälle järgmise komplekti juurde (kangas on igatahes juba olemas).



Fotod õhtutulede valguses.

Hetked, kui päikesekiired oma mustreid loovad. 


Noppisin oma blogipäevikusse talletatud ja tänase teemaga sobivaid postitusi mustrimängudest ja puhtast õmblemisrõõmust.

*
Dunglikassid*
Roosid ja kiisud*
Tähtpäev, triibud ja kassid*
Puhas rõõm õmblemisest (esimene osa)*
Puhas rõõm õmblemisest (teine osa)*
Puhas rõõm õmblemisest (kolmas osa)*
Romantiline roosa LILLELÕHNALIST JA ILUSAT AEGA!
29 Jaanuar 2019
SÄRA, SÄDELUS JA HELENDAVAD EHTEDNatuke sära või väheke sädelust sobib iga inimese igasse päeva. Ükskõik, kas see sära ja sädelus on sõrmuses, kõrvarõngastes, kaelakees, prossis, rõivaesemele tikitud helmekaunistuses ja neetides, käevõrus ja -kellas, lipsunõelas, mansetinööpides või hoopis hetkedes - see on ilusalt imeline ja võluv. See peegeldub silmades ja südames, usun ma. Mina näen maagilist sillerdust langevates lumehelvestes ja lumevaibal, väikestes jääpurikates, vihmapiiskades, päikesekiirtes, taevatähtedes ja kuuvalguses, näen seda põlevas küünlas, lõkkes ja kaminatule sädemetes, öistes linnatuledes ning pimedal ajal tulede valgusvihus helendavates ehetes - helkurites!



Just selliseid helkurehteid armastan ma talveajal nii teha, kanda kui kinkida. Kui helkivate tiibadega kiile ja liblikaid olen teinud varemgi (
Heegeldatud südamed ja helkivad kiilid;
Aeg lendab),

siis möödunud ja ülemöödunud jõulude eel tegin käeehteid. Selle idee eest olen tänulik ühele kenale daamile, kes sarnast ehet kandes mu pilku püüdis (kuigi kohtusime vaid viivuks). Aitäh!



Palitule või ükskõik millisele ülerõivale sobiva ehte loomiseks kasutasin helkurpaela, atlasspaela ja nendega sobivas laiuses kummipaela. Kaunistuseks on helkurpaelast lõigatud lipsuke ning selle edevaks kinnituseks kristallnööp. Natuke õmblusmasinaga vuristamist, pisut pisteid niidi ja nõelaga ja kaunilt särava ehte võib varrukale sättida.





Järgmiseks peaks tegema natuke jõulisema ja meestele sobiva helkurvõru või paela.

Mõned hetkefotod ka. Minu jaoks armsad. Minu jaoks ilusad.




Jääpurikad ja korsten on pildistatud läbi aknaklaasi. Ja korsten on päriselt ikka püsti ning purikad sirgesti, lihtsalt mulle meeldib ennast ja kaamerat kallutada, et vallatum oleks.



Hästi suured tänud ütlen siinkohal tütrekesele, kes oma fotokaamera minu kätte usaldas ja hästi suured tänud Taavile, kes mulle väga lahkelt õpetussõnu jagas ja fotokaamera hingeelu tutvustas. Aitäh! Aitäh! Aitäh!

Aitäh teile kõigile, armsad sõbrad ja blogikülalised! Te olete rõõm ja rikkus!
NAUTIGE HETKI, NAUTIGE SÄRA!
30 Detsember 2018
TALVEKLEITAasta jagu aega tagasi nägin üht heegelkleidiga
fotot ning see võlus mind silmapilkselt. Mõnikord lihtsalt on nii, et näed, vaatad ja oled lummatud. Mõte sellest pontolaadest heegeldisest viis mind alguses
sellele veebilehele ja edasi
Liann lõngapoodi (Tartu Kaubamajas). Kui ma tavaliselt ostan rohkem heegelniite ja meelepärased valin välja reeglina ise, omaenda tarkuse ja südame järgi, siis seekord ja selle töö jaoks lõnga ostes olid müüjanna nõuanded kulda väärt. Aitäh, lõngaekspert Nelli, kõikide soovituste eest!

Lõng Gründl Island (100 g/130 m) on tõeliselt armas, pehme ja mõnus. Heegeldamine (pildi järgi) läks tänu suure (10) numbriga heegelnõelale, valitud lõngale ja põnevale tööle suure vaimustusega ja rutusti, 8 lõngatokki lihtsalt libisesid mu sõrmede vahelt heegeldisse ning tundsin end tõelise nobenäpuna.







Kogu lõnga (800 g/1040 m) jagus grammi- ja meetripealt nii narmastega kleidiks kui kelmikaks kapuuts-salliks. Olen tehtuga väga rahul, Marssal kiitis ka kõik heaks.

RÕÕMU JA RAHULOLU IGAST ISETEGEMISEST NING MUIDUGI ILUST JA HEADUSEST, MIS MEID ÜMBRITSEB! IMELIST AASTAVAHETUST JA MUINASJUTULIST TALVE!
29 November 2018
PISIKESE PITSÄÄREGA PISARAPÜÜDJA Mõnikord ma nutan ja mõnikord ma naeran. Pisarateni. Kui tunnen, et silmanurgas sillerdavad pärlid on põsele veeremas, võtan ridikülist või tualettlaua servalt pitsäärega taskurätiku ja tupsutan pisarad õrnalt sellesse armsasse ja pehmesse pisarapüüdjasse.



Eelmisel korral heegeldasin
pisarapüüdja äärepitsi Anchor nr 70 niidist (pisike 5 g niidikera), nüüd Anchor Freccia niidist (50 g). Selle imepeene heegelniidi leidsin ja ostsin suvel Pärnust, Rüütli 35 asuvast lõngapoekesest.
Kaherealise pitsi esimese (kinnissilmuste) rea heegeldasin riidele peenikese õmblusniidiga, mille teisele reale (mustrile) üle minnes vahetasin Anchor niidi vastu. Heegelnõelu oli samuti kaks. Üks ilma numbrita imepeenike (kindlasti mõne meistri käsitööna valmistatud nõel) ja teine kandis märki US9/1,15 mm. Muster kujunes erinevaid äärepitse vaadates ikka isemoodi ja pisike lillerida oli just see, mida õhkõrna pisipitsi soovisin.







Mõnikord on pisarateni liigutav mõni hetk, inimene, mõte, sõna, film, laul, ...
Ivo Linna - Suur Loterii HINGEHEADUST JA SÜDAMESOOJUST!
28 Oktoober 2018
30 September 2018
HEEGELPITSILINE KLEIT Kleite pole ühel naisel ju mitte kunagi liiga palju, nagu ka käekotte ja kingapaare, eks ole ju.

Pealegi, just täpselt sellist, nii roosat ja nii iseheegeldatud kleiti, mul samuti veel ei olnud.
Aga juba möödunud aasta kevadel see oma esimese kleidi heegeldamine tuli. Tuli suure tuhina ja jutiga, ehk et heegeldasin kirglikult ja rõõmuga ülaosa esimestest motiividest kuni seelikusaba viimase rea, kantide ja varrukateni. Seda kõike paar-kolm nädalakest ja kleit sai valmis.




Niidilugu oli üks isemoodi lugu. Kuna alustasin ühest armsast olemasolevast, ammuostetud niidivihust, tulid kõik ülejäänud 14 niidivihtu kokku mitmest erinevast poest ja mitmest erinevast partiist. Toonide vahe on küll väike, aga teravale silmale siiski märgatav. Kõige ilusama tumedama tooni heegeldasin ääreridadesse, teised jagasin sujuvalt ja ühtlaselt mustritesse.



Kleidi ülaosa heegeldasin
selle pildi järgi, seelikuosa muster on
siin ja varrukas minu omalooming (inspiratsioon allääre mustrist). Heegelniidiks Catania (50 gr), mida kulus veidi vähem kui 15 tokki ning heegelkonks, millega niidi pitsiks heegeldasin, kandis numbrit 2,5.








Kleit on ühtviisi ilus nii õrnroosa voodriga ja õrnroosade ehete ning kõpskingadega kui tumepruuni voodri ja pruunide kingade või saabastega. Nõnda voodreid, ehteid ja kingi vahetades on mul justkui kaks kleiti, milles ja millega on ilus olla nii looduses kui lossis.

Ühel selle imeilusa suve augustikuu laupäeval panin kleidi pruunide lisanditega selga ja koos armsa tütrega püüdsimegi kleidi looduses pildile. Ah, kui tore meil jälle koos oli!

Selline see kleidilugu loomisest esitluseni saigi ja eelmise kevade käsitööprojekt on nüüd ka blogipäevikusse sisse kantud.
RÕÕMSAID HETKI JA VÄRVILIST SÜGIST!
29 Juuni 2018
LIBLIKAD
Suves on lilli, suves on liblikaid. Ja see on ilus. Kohe nõnda ilus, et tahaks end selle iluga (sõna otseses mõttes) ehtida. Seda ma tegingi, kui imearmsa ideeleiu oma särgile sättisin.






Tugevast tüllkangast (looritüll) lõigatud liblikad hoiavad suurepäraselt vormi ja tiivad, mis on justkui tärgeldatud moega, näivad ikkagi õhkõrnade ja imekaunitena.
Kerge, suveromantiline ja heljuv tunne on ses särgis (ja valges maani ulatuvas iseõmmeldud satsiseelikus) ringi liikudes kohe päris kindlasti.



Liblikaid tegin ka möödunud suvel. Paberist. Neid ma ju armastan endistviisi teha ja lennutada.
Lambikuplile,
kingikottidele, toa seinale, õnnitluskaartidele, moosipurkidele ja ... õhupallidele.

Need valged liblikad valgetel õhupallidel kinkisime naabripere tütrele ja tema peiule abiellu astumise puhul. Õnned ja rõõmud kirjutasime kahele paberist südamele, võtmerõngad ja lilleõied said samuti oma koha ja üllatustervitus valmis oligi.



Tänuga märgin ära leitud ideede lingid:
1) tüllist liblikate tegu on
siin;
2) kaunistatud võtmerõngaste idee leidsin aga
siit.
LILLI, LIBLIKAID JA HÄID IDEID!
PS
Kui kellelgi teist, head blogikülalised, on mõtteid 12aastase Isetegija käsitööfoorumi olemise või edasipüsimise osas, tulge julgelt
Isetegija mõttetalgutele!
10 Mai 2018
02 Aprill 2018
22 Märts 2018
RÕÕMSALT JA RÕÕMUGA
Ma ripsutasin pisut. Ei-ei, mitte tiiba, hoopis lõnga ja varrastega sehkendasin.

Alguses ma tõepoolest keerutasin mitu korda käes nii ilusat Gründli Alaska Print lõngavihtu (100 g/75 m) kui suurte numbritega vardaid (8...10) ja valisin oma uue mütsi jaoks lihtsaid mustreid, mis kirjule ja pehmele jämedale lõngale ning minu maitsele sobivaimad oleksid. Patentkude... parempidine kude... pahempidine kude... ripskude! Käes! Kui koemuster leitud oli ning ma oma vardakogu suurima numbriga vardad selle töö jaoks mugavaimaks tunnistasin, lõin varrastele 40 silma ja kudumine läks lustiliselt.




Müts valmis lausa uskukumatult kiiresti ning lisaks lõnga põhivärvidest kumavale kuldsele lõngakeerule on minupoolseks efektiks heegelread, millest üks on loodud kootud mütsi
aassilmustes kokku heegeldades ja jookseb ülevalt alla ning teine on mütsi ääres. Selle rea heegeldasin
tagurpidi kinnissilmustes ja see meeldib mulle mütsi juures kohe eriti.




Kaunistuseks kaalusin nööpe ja nööbiridu ning ehk need kunagi mütsile ka tulevad. Või teen pitsist ja atlasspaeltest suure lopsaka roseti. Aga praegu kannan mütsi niisama, ilma kaunistusteta ja soe, pehme ning hästi mõnus on see peakate küll. Ikkagi rõõmsalt ja rõõmuga tehtud!

Julgelt võib selle mütsi soovi korral (ja näiteks pakast trotsides) silmini pähe tõmmata või hoopis kelmikalt kuklasse lükata, jättes juuksetuka vallatult tuulde lehvima.

KAUNIST KEVADET JA RÕÕMSAT MEELT!
