Trio ja sõbrad
Trio ja sõbrad
kuldsed teod
14 Juuni 2009
Kuidas me naftast seepi tegime

Huvi seebitegemise vastu tekkis juba siis, kui isetegijad oma blogides esimesi värvilisi, erikujulisi ja nii ahvatlevaid ning erilisi seepe demonstreerisid. Aga glütseriinseebimassi polnud veel eriti saada. Eelmise suve alguseks olime lugenud, kui kahjulikud võivad olla kosmeetika mitmed kunstlikud koostisained (nt propüleenglükool, parabeenid, soodiumlaurüülsulfaat, inglise keelseid allikaid antud teemad kohta on rohkesti, eesti keeles saab pikemalt lugeda nt siit) ning otsustanud oma nina üha rohkem pöörata looduslähedaste toodete poole. Ja alustuseks sobis suurepäraselt isetehtud seep naturaalsest glütseriinimassist. Vähemalt nii me arvasime.
Ühest kunagi ka Isetegijagi esilehel end reklaaminud internetipoest tellisime läbipaistvat ja valget glütseriinimassi, et jaguks ikka igale trio liikmele, ostsime baasõlisid, naturaalseid eeterlikke õlisid ja kuivatasime ravimtaimi, mida seebile lisada. Kui lõpuks saadetis - seebimass ja vormid - kohale jõudis, olime veidi nördinud, sest (ilmselt?) transportimise käigus oli vorm nurgast katki läinud, kuid õnneks see ei seganud vormi kasutamist (ja mitte see ei ole antud juhul oluline). Kannatamatult ootasime puhkust, et seebikeedule asuda. Lõpuks koitis see päev. Lõikasime parajad tükid, panime valmis õlid ja vormid ning asusime massi sulatama, kui korraga Frieda glütseriinimassi pakendit silmitsedes vihaselt hüüatas - koostisosadena olid üles loetud mitmesugused koledad nafta jääkproduktid (sealjuures propylene glycol koostises koguselt vee järel teisel kohal (!)). Kujutlege siis meie pahameelt, kui me avastasime, et võrdluseks võetud kõige suvalisemas Palmolive'i seebis ei ole neid ained SELLISEL hulgal!!!
Muidugi otsustasime oma pettumust väljendada firmale sellest kirjutades - lubades (tsiteerin) "puhtast ja naturaalsest toorainest valmistatud" seebimassi, müüvad nad ju täielikku keemiarelva. Ise veel ironiseerisime sealjuures, et noh, eks nafta oli ju ka miljoneid aastaid tagasi väikesed taimed ja loomad e siis puhas loodus. Ei usu, et te ära arvate, mida meile vastati. Seebimüüja tänas, et juhtisime tähelepanu ebatäpsele sõnastusele ja lubas toodete koostist edaspidi väljendada sõnadega "valmistatud TAIMSETEST (sic!) TOORMATERJALIDEST".
Tsiteerin: "Mis puudutab keemiat üleüldises mõttes, siis tegelikult on võimalik kõik looduses leiduvad ained defineerida esmapilgul hirmuäratavate nimedega keemilisteks aineteks. Näiteks Teie poolt välja toodud ained - propylene glycol, sodium laureth sulfate ja nafta on looduslikud ained." Tsitaadi lõpp. Kuku pikali, ausõna. Selle peale jäi tõesti suu lahti (üsna pikaks ajaks, kusjuures).
Lisaks anti mõista, et me ise oleme lollid, kui arvasime, et glütseriinist seebimass on naturaalne ning pealegi ei reklaamitud seda välja kui ÖKOTOODET. Võib-olla oleme tõesti ise süüdi, kui eeldasime automaatselt, et "puhtast ja naturaalsest toormaterjalist" toode on valmistatud taimsest glütseriinist.
Või oleme lihtsalt rumalad, kui eeldame kaupmeestelt ausust või vähemalt seda, et juhul kui klient saab pettumust valmistava toote, selle pärast kahetsust avaldatakse (tagastada ei olnud kaupa võimalik). Ei usu siiski, et meil olid põhjendamatult kõrged ootused, kui lootsime saada tõesti looduslikku, ilma odavate tehislike lisaaineteta seebimassi.
Muidugi on kosmeetikatooted igasugustes (sõltumatutes Šveitsi) laboratooriumides läbinud kõikvõimalikud ohutustestid ja neis sisalduvad tehisaineid on inimesele ohutus koguses, kuid ikkagi - kui kõik asjad, mida sa kasutad - šampoon, dušigeel, seep, hambapasta jne - sisaldavad PG, parabeene, SLS-i, võib eeldada, et ohutuks peetav kogus saab päris kindlasti ületatud. Olgu siinkohal ka mainitud, et ennast loodusliku kosmeetika tootjatena reklaamivate Body Shopi ja Lushi kodulehekülgedelt on võimalik toodete koostisosi lugedes teada saada, et looduslikkusest on asi päris kaugele nihkunud.
Võibolla oleme me öko-umbluu ohvrid, aga fakt on see, et tõeline looduskosmeetika ja tavalised tooted on koostiselt üpris erinevad. Kõigile loodustooted ei sobi, pealegi on need üldjuhul tavatoodetest kallimad (loomulikult - puhas ja naturaalne koostisaine maksab ikka rohkem kui barrel naftat ??: ) ja mõtlemine sellele, kui kahjulikus keskkonnas me elame, ajab ausalt öelda lausa hulluks. Aga iga päev oma väikest panust andes suudame ehk midagi (ka mõtteviisis) muuta, sest millega puhastaksite te end parema meelega - toiduõli või bensiiniga?
Meie igatahes ei anna alla ning kavatseme tänavuse puhkuse ajal võtta käsile seebikivist ja rasvast PÄRIS seebi keetmise.

Frieda & Liselotta

PS Pildil olevad glütseriiniseebid on tehtud samast massist - tänu eeterlike õlide lisamisele ja faktile, et need seebid vahutavad hästi, ei olegi aru saada, et neid on ka naftaga rikastatud. Aga meie ju teame.


trio posted @ 19:44 - Link - kommentaarid (6)
03 Juuni 2009
Long time no seen

Üht-teist on vahepeal ka tehtud, suurem osa tegemata jäetud . Helmevarusid olen täiendanud usinamalt kui neid realiseerinud, aga mis teha, kui see haraka-mentaliteet on nii tugev – et kõik, mis sädeleb, omab tugevat külgetõmbejõudu , aga aega jääb järjest vähemaks.

Ühed ammu aega tagasi valmis tehtud fimopallid, mis siiani ootasid omale lisandiks vaskset traati, said lõpuks valmistooteks konstrueeritud:Plastik ja lihvitud klaashelmed. Ripatsiosa pälvis kaasa elajatelt erinevaid tõlgendusi – kes nägi seal kahte inimest, kes kahe jalaga robotit.Pisikese, aga vaevanõudva traadiväänamise tulemusena sündis suurtest ja väikestest elektrisinistest seemnehelmestest kee:Lihvitud klaashelmed illusioon-niidil:Kudunud olen ka. Esitlemata on juba nädalaid tagasi valminud komplekt, mis koosneb sallist ja sõrmedeta kinnastest. No ei meeldi mulle sõna “randmesoojendaja”, inglise keeles on vahva väljend nearly gloves, aga eestikeelne “peaaegu kindad” ei kõla üldse nii hästi – aga see on ka antud juhul asjatu targutus, sest nendest peaaegu kinnastest mul pilti polegi – lihtsalt ei ole siiamaani õnnestunud korralikku pilti teha. Aga ma üritan edasi ja teie vaadake seniks salli.Ja siis sokid, täiesti vältimatult hädavajalik varustus minusugusele külmetavate jalgadega isendile. Kas pole mitte imeilus lõng?Frieda
trio posted @ 17:25 - Link - kommentaarid (3)
232701 läbi astujat