leili33 lehvitab
leili33 lehvitab *** vanasti kudusin, nüüd õmblen
31 Oktoober 2006
Ümbernupujutt ehk suured mummud, väiksed mummud

Nagu eelmises postis kirjutatud: nupud väärivad sügavamat lahkamist.
Üks kuldaväärt artikkel ilmus kunagi Oivi Vare sulest ja algab see niimoodi:

Kõikidest kõrgpinnalistest mustritest on nupulised kahtlemata kõige reljeefsemad ja efektsemad. Mõnikord isegi nii pealetükkivalt kõrgele tungivad, et tahaks neid koepinnalt hakata ära korjama nagu rosinaid. Oma esiletungivusega aluskoe pinnalt tekitavad nupud valguse-varju mängu ning annavad kudumile elu ja liikuvuse.

Tema jaotab nupud kolme liiki: tõstetud nupud, korjatud nupud ja kootud nupud. Kõik need nupud tehakse muidugi kudumisvarrastega . Väga hästi on artiklis kirjeldatud nende nuppude eripärasusi ja jagatud soovitusi, millised nupud millisele koepinnale ja mismoodi paigutada. Seega: kui on soovi ise disainida midagi nupulist, kasulik lugemine (nii kasulik, et arvasin vajalikuks selle ümber lüüa. kui on huvilisi, saab ka välja laotatud). Jooniseid nuppude kudumiseks seal ei ole, aga õpetused on päris hästi lahti kirjutatud. Jooniste ja piltidega juhendeid leidub küllaga nt Tiina Meeri kudumisraamatutes.

  Korjasin kokku ka ühe väikese albumitäie pilte, nö parimad palad nupulistest esemetest. Leiab sealt nii pahem-kui parempidiseid, nii lamedaid kui reljeefseid, nii väikseid kui suuri, ka üks vilditud kott palmiku ja nuppudega (kui ma kunagi vilditud kotte tegema hakkan, siis just sellise tahaks järgi proovida) ning lõpuks veel paar lehte ammustest 'Käsitööalbumitest'. Ühe sealse kavandi alusel- mummud palmikute kõrvale paigutatult - kudus ema kunagi õele kampsiku, oli see punasest peenvillasest lõngast ja üks õe lemmikutest.
leili33 posted @ 14:51 - Link - kommentaarid (8)