leili33 lehvitab
leili33 lehvitab *** vanasti kudusin, nüüd õmblen
18 September 2007
"Fääri sääred"

Lõpuks ometi rahuldasin oma kauase uudishimu sellise salapärase nimetusega rätikute nagu Faroese shawls' kudumise osas.
1d8379051aacca7fe9f5fceaa7fea0c7.jpg

Siis selline rätik, millel on õlajoonel extra kasvatused, nii et rätik istub kenasti õlgadel ja katab ka turja:
787aee995e97528889a1ac33a2dc891d.jpg

Fääri saarte rätiku teine tähtis omadus on pikad esiservad (no et näituseks põllul töötades saaks rätiotsad tagant vööle kinni siduda, et need liigutamist segama ei hakkaks). Minul küll ei ulatu otsad seljale kokku, küll aga saab neid edukalt vaheliti panna. Et nagu hõlmikpontšo, või mis:
fc7c1335e81ef46175b590602375627e.jpg

Mudel: Lucy Neatby Faroese Flower Shawl
Lõng: Liisu, hallikasroheline
Vardad: nr 3.5
Suur tänu tricky'le abi eest!

Juhend nägi ette 5mm vardad, mina võtsin oma kudumiskäekirjale vastavalt palju peenemad. Ja kui ma kartsin, et seetõttu võib rätik liiga pisike tulla, sai hoopis liiga pikk (piirab käte vabadust) ja seljatagant jäi hoopiski selline lopsakas keep. Seega mu lootused pääseda rätikudumisel kergema vaevaga kui seda on kamspunikudumine - no et lisaks õmblustest pääsemisele jäävad ära ka mured ja vaevad detailide parajuse, varruka istuvuse jms - osutusid luhtunuiks. Võibolla jääb alumine serv paremini hoidma, kui kaared üles harutada, aga teisest küljest oli need huvitav kududa - just, just, ei ole heegeldatud kaared, vaid kootud lühendatud ridadena, lähivaade

Juhend ei olnud just lihtsamate killast jälgida, vähemalt minu jaoks mitte. Erinevalt traditsioonilisest Fääri saarte rätiku alustamisest, kus luuakse pikk, mitmesaja-silmuseline alustusäär, tuli siin sarnaselt Pääsusaba-rätikule alustada väikese ribaga keskelt kukla pealt ja seejärel hakata kasvatama. Et mu jaoks tundus skeem alguses segasevõitu, jäid selja keskmise detaili ülemisse ossa silmatorkavad mustrivead (häbi mulle, et üles ei harutanud, miska pilti ei näita ja rätik vaid koduseks tarbeks kõlbab )

19.sept täiendus:
IT foorumis on Fääri saarte rätikute kohta ka omaette teema
leili33 posted @ 11:23 - Link - kommentaarid (32)