leili33 lehvitab
leili33 lehvitab *** vanasti kudusin, nüüd õmblen
13 Aprill 2007
Kuidas ma esimest korda ülalt-alla raglaani kudusin

Raglaanlõige sobivat vähestele, üldse ei sobivat kiitsakatele ja längus õlgadele, samas laiendavat optiliselt õlgu... ?
Hiljuti ilmunud Stefanie Japeli raamat Fitted Knits on mitmes blogis kiidusõnu pälvinud. Õnneks lugesin amazon.com-st arvustusi, kus üks kriitiline mainis, et kõik mudelid on raglaanlõikelised, mistõttu ma enam sellest raamatust niiii väga ei unista. Või tegelikult: natuke ikka unistan ka (OT: tellitud Big Girl Knits osutus täielikuks ämbriks, oh miks ma küll ei võtnud tõsiselt üldises kiidukooris leiduvat negatiivset arvamust selle raamatu kohta, aga need on ka minu arvates, khm, vabandust...koledad, need kudumid seal raamatus). Muuseas, Fitted Knits' vigade parandused on siin

Ja kuigi me ei evi ideaalseid õlgu, ei andnud mulle sugugi rahu Japeli Forecast, eriti pealetükkivaks muutus ahvatlus äsjamöödunud kolme vaba päeva ajal, pealegi ootas ühe ebaõnnestunud pentagooniaboolero lõng ümbersündi.
Hea võimalus oli enne uurida sama mudeli kümneid erinevaid variante . Pea kõik leidsid, et
- mummud olgu väiksemad, vaid 3-silmalised; väga hea, vähem kudumist!
- raglaaniosa peaks olema pikem, et varrukad käeaukude ümber liiga pingule ei jääks
- varrukate kuju võiks teistsugune olla

Päris suur ehmatus tabas mind kui selgus, et ülaosa ei kootagi ripskoes, hoopis kõik read pahempidised! Täitsa lõpp, niimoodi läheks kudumisele ju terve aasta. Mulle nimelt meeldib pahempidiste puhul viilida, ikka seda va vanaemavõtet kasutada: lõng vardale, ilma keerutamata kohe läbi kududa. Ja et niimoodi kududes on silmused järgmisel real teistpidi, siis tuleks kuidagi altpoolt hakata pahempidiseid silmuseid võtma. Isegi proovisin, kuid ei olnud sugugi käepärane selline moodus. Nii et minu otsus: ikkagi ripskoes, st kõik read parempidi (ei saanudki tegelikult aru, miks autor seda ei pakkunud, vbl põhjus selles, et pahempidised silmad jäävad veidi lõdvemad kui parempidised ja kude ei ole siis nii tihe)

Kui ettenähtud raglaaniosa valmis sai, toimus esimene proov. Šokk! Nii väike ja kitsas! Hämmastas ka see, et peale raglaaniosa mingeid silmuste lisamist ei soovitatud - tavalise raglaani juures ju lisatakse kehaosale ja varrukatele laiusesse paar cm. Uurisin lausa autoriteete, raamatuid-rariteete eelmisest sajandist, M. Põldoja "Kudumine" ja Maksimova "Azbuka vjazanija" - kummaski ei olnud. Mina otsustasin siiski paari cm jagu lisada (mis hiljem osutus veaks, selg jäi natike lai)

Kuna kampsuniomanik soovis lühemat ülaosa, pikemat soonikut ja 3/4-varrukaid, siis tulemus selline:
medium_forca1_peata.jpg
medium_forca3_peata1.jpg
medium_forcaselg2.jpg

Mudel: Forecast
Lõng: Rübezahl, umbes 500g
Vardad: ringvardad 4.5, 4 ja 3.5 (põikitriipude jaoks siis need kõige peenemad)
Hoiatus: juhendis antud nööbiliistu silmuste arv on liiga suur, lausa lokkima hakkas äär. Tuli endal arvutada ja minu variant: iga ääresilma (ehk 2 rea kohta) kohta 1s, lisaks vaheldumisi kord 4., siis 5.silmusesse 2s, kogupikkuseks lõpuks 85s

medium_forecdet2.2.jpg
Raglaani juures silmuste lisamisest: kui tavaliselt kasvatan silmustevahelisest lõngast keerdsilmusena, siis ripskoes jäävad niimoodi inetud muhukesed. Sedapuhku kasvatasin eelmise rea silmusest, mu meelest päris hästi jäi.


Valmis ta sai peaaegu kolme päevaga, siis järgnes harutamine ja ümbertegemine: ülaosa veidi pikemaks, varrukad kitsamaks, soonikuosa keskmise suurusega varrastega, nööpaugud väiksemaks.
Üks nipp: palmikute viimasel real kahandasin ühe silma palmiku keskelt. Tasub meeles pidada, et palmikuid ei lõpeta vahetult peale keerukohta, muidu jääb inetu pusa ja palmiku lõpus on mõttekas silmuseid vähendada, et lõpurida ülejäänud palmikust laiemaks ei vajuks.

Et kas kooksin veel kunagi ülalt-alla raglaani?
Vastu:
- kogu töö on korraga varrastel, siinse nupulise mustri juures oli lõpuks üsna häiriv suurt ja rasket posu muudkui edasi-tagasi keerata (seega sobib pigem väiksemate, kergemate asjade tegemiseks, eriti hästi muidugi lastekampsunitele)
- kui midagi läheb valesti, on ka palju rohkem harutamist. nii et selline ebameeldiv tegevus nagu proovilapi kudumine on veelgi olulisem kui muidu
- vormida/aurutada on ebamugav, aga see etapp on ometi üks tähtsaimaid viimistluse juures. Ehk nagu Eunny kirjutab:
It takes just a few extra hours - but I think it's the difference between a sweater that looks "homemade" and one that looks "handknit."

Poolt:
- saab juba varakult tegemise ajal proove teha, mõnus!
- pääseb õmblemisest (va varrukad, mina ei riskeerinud varrukaid ringselt kududa, sest koe erinevus võib olla märgatav, pealegi puudusid mul nr 4,5 sukavardad, aga varrukaid ringvarrastega teha on üpris ebamugav)

Aga tegelikult oli mõnus harutada, ei pidanud mingeid õmblusi lahti võtma, muudkui lõngaotsast kinni ja tirrrdi... jälle lühikeseks tagasi. Ikka ja jälle uuesti, nii võibki igaveseks ümber tegema jääda. Ausalt öeldes oleks võinud täiesti üles harutada, sest krae on vähe lohvka, õlgadest veidi kitsas, varrukad alt laiad. Vastu talve teen ehk varrukad pikemaks. Et siis vastu järgmist suve jälle lühemaks tõmmata

Et kas teeksin veel? Ikka. Enne uuriksin-puuriksin õpetusi lühendatud ridadega, et selja-raglaaniosa saaks esiosast vähe pikem ja esiosa kaelusekaar veidi sügavam. Ehk võtaks koguni kätte, teeks ise mõõtudele vastava lõike, siis disainiks mustrite paigutuse, arvutaks vajaminevad kasvatused, kahandused ... oehh, vist käib ülejõu.

Ahjaa, lugesin hiljem hoolikalt kogu KAL-i läbi ja sain teada, et algselt oli autoril ikka ettenähtud ripskude ja temagi ehmatusega avastas õpetuses oleva "pahempidi-ripsi". Et tema küll sellist käkki ei kavatsenud teistele keerata...
leili33 posted @ 09:25 - Link - kommentaarid (23)