leili33 lehvitab
leili33 lehvitab *** vanasti kudusin, nüüd õmblen
09 Jaanuar 2014
Ivy League vest

Lõpuks ometi olen minagi ühe steekidega eseme valmis meisterdanud. Hoogu võtsin 7 aastat, sest just nii kaua aega tagasi lõi laineid Eunny Jangi vest nimega  Ivy League ja juba siis meeldis mulle selle juures kõik: mustrid, värvilahendus, sügava kaeluse kuju, heledad laiad soonikud... Ainult et siiani ei jätkunud südikust sellist tööd ette võtta.

Mina, kes ma (sarnaselt nii paljudele teistele) tööproove eriti ei armasta, andsin nüüd endale aru, kui suur on siin möödapanemise risk. Tööproov andis ehmatava tulemuse: peaksin tütrele kuduma kõige suurema XL järgi. Siiski otsustasin lõnga ja enda töövaeva kokkuhoidmise nimel eelviimase suuruse kasuks, sisendades seejuures: kudum ju ikka venib ja kus selle kahju ots kui tohutu paljudele silmustele kudumisele kulutet aeg osutub asjatuks, no et kui vest laussuureks osutub ja mis saab siis kui lõngast puudu tuleb... Nii ma siis kudusingi hoogsalt nädalakese või kaks. Et siis esimeste steekide kudumiskohani ehk kaeluseavani jõudes taibata: tilluke tuleb see vestike! Kahju oli küll, aga ei aidanud muud kui kõik senine, üsnagi suur töö üles harutada. Üks põhjus harutamiseks oli tegelikult veel: kuidagi väga jäik ja tihe vammus tundus valmivat (vaat, mis võib juhtuda kui pikemat aega tihedas koes sõrmikuid kududa).
1627796816.jpg


Peale suurt harutamistööd oli vähemalt see rõõm, et võisin "jämedad" 2,5 vardad võtta. Kudusin endise silmuste arvuga. Ridade arv klappis, nii tuli vest pikem kui olnuks "õige" suuruse järgi - seda me tegelikult ka soovisime. Kaeluseava alustasin pisut hiljem ettenähtust, sest ei raatsinud valgel põhjal olevat laia mustririba lõhkuda (nüüd vaatan, et võib-olla oleks ikkagi võinud sügavama teha).
ivy9.jpg

Need alul nii väga meeldinud heledad soonikud tegin teisiti: 3/1 asemel 2/2 ja tumedamate toonidega (üles korjates tihedusega 4s iga 5 rea kohta). Alumine soonik on kootud kõige viimasena, ülevalt alla. Seda ma otsustasin kohe alguses, et ei alusta mitte kurrulise soonikuga, sest see on küllalt aeganõudev, tüütu kududa, pealegi ei pruugi suurus sobiv tulla. Viimasena kududes on seda vajadusel lihtsam harutada ja ümber teha (mida ma võib-olla isegi teen, sest peenemate varraste ja vähemate silmustega kudumise tulemusel jäi soonik veidi kitsavõitu).

Ja ega need steegid nii hirmsad olnud kui eemalt tundusid Loomulikult tudeerisin kõigepealt Freddy põhjalikku postitust , Eunny õpetust ja veidi raamatuidki. Kuna mul oli täisvillane, 8/2 suht peenike lõng, siis lõikamiste-eelset õmblemise/heegeldamisega kinnitamist ma ei teinud, küll aga aurutasin steeke enne lahtilõikamist - ka see takistab hargnemist, kinnitab kiudusid üksteise külge.
ivy_selg1.jpg 

Nüüd siis tähtsaimast ehk lõngadest ja värvidest. Ettenähtud kuue värvi asemel kasutasin mina üheksat ja kui originaalvest mängis rohkem värvide kontrastiga, siis mina pigem heleda-tumeda sujuvamate üleminekutega.
 ivy_longad.jpg

Kõige aluseks oli Neptuni-sinine Viljandi firmalt LAYK Disain. See oli see ivake, mille ümber hakkasin omi lõngu sättima (pildil kesksel kohal on näha, mis 100g-st järele jäi). Kui kudumistiheduses läksin tööprooviga veidi alt, siis värvide sättimise ja mustriharjutuse osas oli sellest küll kasu. Selgus ka, et vaja oleks veel keskmise tumedusega rohekassinist. Nii saigi helesinise lõngavihiga värvipotis mängitud: kõigepealt kollasega, hiljem sutsu rukkilillesinist lisades. Ega sellise, poole pealt teise värvi lisamisega päris ühtlast tulemust muidugi saa, aga kirjusse kudumisse sobis hästi. Huvitav on see, kuidas ikkagi värvid üksteist mõjutavad: näiteks teega toonitud lõng tundub sinakasroheliste kõrval roosaka jume võtvat, ka hallikaspruunid paistavad pisut "punastavat". Näpuotsaga lisasin sekka veel helesinist ja hallikasrohelist - need lihtsalt tundusid siia komplotti sobivat. 
ivydet_pisi.jpg

Tehtud tööga jäin ma üsna rahule, kuigi pisut-pisut suurem võinuks vest tulla. Ja tegemine meeldis väga, näpud kohe sügelevad midagi sarnast jälle kuduma. 
leili33 posted @ 16:56 - Link - kommentaarid (23)