leili33 lehvitab
leili33 lehvitab *** vanasti kudusin, nüüd õmblen
15 November 2012
Paistu kindad

Kudusin ühed ehtsad Eesti labakindad: peenikeste varrastega, tihedas koes ja mustris kohati kolme eri värvi lõngu.
paistu2.jpg

Vardad 1,25mm, randmel 98 ja labaosas 100 silmust. Kudumistihedus 46s x 53r = 10x10cm
Eeskujuks ERM-i kogust XIX saj Paistu kindad

Meie esiemad panid suurt rõhku randmeosale ja ma ütleksin, et ega see randme kudumine ei olnud just kergemate killast: punase, rombilisena jooksva koemustri sees rohelised, pikkade lõngajooksudega helbemotiivid. Minul sattus roheline lõng liig tume olema, aga midagi selle randme uhkusest õnnestus ikka saavutada.
paistu4.jpg

Ma oleksin vist taoliste kinnaste kudumisest unistama jäänudki, aga juhtusin sügisel lugema kuulutust, milles kutsuti vanemaid käsitöötegijaid põnevas projektis osalema. Kui lisaks selgus, et kudumisõpetajateks tulevad Kristi Jõeste ja Anu Pink, siis polnud enam kahtlustki: just sellisesse 'kooli' ma tahan. Peale vestlusel käimist tuli veidi aega ärevusest küüsi närida: kas ikka võetakse vastu? Õnneks võeti.

Õpetajate nõudmisel peab kude olema ülitihe. Aga kas te teate, kui uskumatult raske on kahte tillukest silmust parempidi kokku kududa? Ja oh kui palju katkitorgitud sõrmeotsi ja kõverikeks painutet vardaid selliste kinnaste kudumise tõttu nüüd üle Eesti leida võib. Tulemus ikkagi väärib neid kannatusi, vähemalt ise olen kinnastega väga rahul. Näis mis meie ranged õpetajad ütlevad

Et sel kevadel juhtusin Paistus pisut patseerima, lisan paar pildiklõpsu. Ah et kus asub Paistu? Ikka Mulgimaal, Viljandi lähedal. Paistus on uhke kukega kirik:
paistu_kirik.jpg

Ja Paistu mees näeb välja selline:
paistumees.jpg
Paistus, 2012 mai

PS Kindad oleksid muidugi uhkemad kui neil oleks sõrraline lõpets (vaat, mis ma kõik mulgikeeli ära õppisin)
leili33 posted @ 23:26 - Link - kommentaarid (24)