leili33 lehvitab
leili33 lehvitab *** vanasti kudusin, nüüd õmblen
06 Veebruar 2013
Seitsme silma päält sarviku kiri

Sedapuhku olid meil koduseks ülesandeks kirjatud sõrmikud. Mina leidsin eeskuju sellisest kuldaväärt raamatust nagu "Mulgi kirikindad ja kirisukad", mille eest suurimad tänud meie grupijuhendajale Tiinale! Vanaaegse originaali leiab ERM-i kogust Helme kindad ERM 3443.

Värvid võtsin veidi teised, aga mu meelest jäi eestipärane koloriit ikka püsima, lõpliku sõna ütleb muidugi õpetaja Kristi. Minu jaoks ei tulnud kõne allagi lillat punasega kokku panna, minu silmale ei ole see lihtsalt ebakõla, vaid lausa kriiskav ebakõla, sestap kudusin kindapära soonikusse lisavärviks rohekashallikad triibud. Mustri tumesinise asendasin tumehalliga, sest tulevikus saavad sõrmikud õe käsi soojendama ja tema riietusega ei sobi sinine mitte. Ausalt öeldes tegi ta juba siis nutunägu kui ütlesin, et kinda algus saab punane olema, aga kinnast nähes lõpuks ikka leebus.
helme3.jpg

Loodus on nn arhailise võttega, et allserv ikka häsi veniks, 72 silmust. Kuna kinnas pidi tulema ilma pöidlakiiluta, siis oli vaja rohkem lisalaiust. Kasvatused tegin mitmes järgus: enne keerukorda, peale kolmnurkadega randmekirja ja nii nagu vanadel kinnastel tehakse, kasvatasin natuke ka välisküljel, lõpuks ringil 92 silmust. Originaalil on silmuseid tunduvalt rohkem ja minagi oleksin meelsasti uhkemad kudunud, ainult et lõng pidanuks siis olema peenem kui 8/2.

Käelabal seitsme silma päält sarviku e kahessaarulise tähe ja kõdare kiri, sõrmedel veikse kõõru kiri - need peaksid siis vanad mulgikeelsed nimed olema. Üsna sarnase mustriga sõrmikuid näitas äsja Vardamemm , aga mustrinimetus on temal hoopis teine, hoopis teises keeles
leili33 posted @ 22:30 - Link - kommentaarid (11)