leili33 lehvitab
leili33 lehvitab *** vanasti kudusin, nüüd õmblen
03 September 2008
Kolm on kohtuseadus

puna1

Tuunika nr. 3, pikkus 80cm
Lõng Nika, heegelnõel 1,75


Tavaliselt ma küll ei tee ühesugust asja mitu korda järjest, isegi pääsusabasid tegin ju vaid ühe Aga minu õnneks leidub siin teisigi hulle peale minu , kes tahaks seda tuunikat heegeldada ja nii julgengi kolmandaga välja tulla; kasutan ka võimalust jagada kogemusi ja vastata esitatud küsimustele.

Kõigepealt lõngast: minu valik oli Nika seetõttu, et kodus leidus selle ülejääke ja mulle meeldib see lõng. Koeproov näitas, et ridade arvu pean ma suurendama, ka laiuses jäi mul veidi kitsam ettenähtust, kuid see sobis päris hästi, sest esimest tuunikat tahtsingi veidi väiksemat (teisele tuunikale, mille endale heegeldasin, lisasin külgedele pool "pikitriibust"). Võib-olla võiks veidi jämedam lõng olla. Lõngakulu oli juhendis 340g, mina enda omasid ei ole kaalunud, aga esimene tundub küll alla 300g olevat. Juhendi koeproov on 10cm=30 silmust ja 13 rida (rea all mõeldakse minu meelest ühekordsete sammaste rida).

Nüüd tööde järjekorrast: kõigepealt heegeldasin ülemised,siis alumised osad, ilma motiiviribadeta. Algusketid tegin 135 silmalise (mitte 133 nagu juhendis), esimesena võiks teha selja ülaosa - see kõige lihtsam ja küllalt väike, saab ruttu valmis.

Alumisel, nö seeliku osal (mida heegeldatakse ülevalt alla), tegin esimesel tuunikal kasvatusi igas 10. reas, mitte nii nagu juhendis 8.rea järel. Valkjal tuunikal lisasin lõpuks veel ühe kasvatuse - analoogiliselt skeemis antud kasvatustele seisnes minu viimane kasvatus ühe õksilma lisamises vastavatesse triibuvahedesse.
Kolmandal, punasel tuunikal on seelikuosas kasvatused tehtud igal 12.real, muidu täpselt skeemi järgi ja lõpuks lihtsalt sirgelt heegeldatud (sest sooviti pikemat, aga mitte "nii laia lainetavat äärt nagu minu tuunikal")

Siis järgnes mõnus osa elik motiivide heegeldamine ümber rõngaste
Pildil on tagasiheegeldamise koht: vasakul on näha kõigepealt ühendatud motiivide alumised pooled ja paremal siis tagasi liikudes motiivide ülemised otsad

punamotiiv1
Rõngaste läbimõõt on umbes 1cm (minule leidis müüja sellised rinnahoidja detailide nimetuse alt). Muidugi sobiks tumedamale niidile tumedamad rõngad, punasel tuunikal kipuvad valged vahel välkuma
punamotiiv2
Soovitaks alustada varrukaäärsetest ribadest, sest need on kõige lühemad ja saab paremini sotti, milline motiivide arv on paras. Punasel tuunikal on käeaugu äärtes 11 motiivi, pihaosal 20 motiivi ja kaeluses 21 motiivi, seega läks vaja 63 rõngast (juhend näeb ette 65 rõngast läbimõõduga 12mm)
Motiiviribad ühendatakse teiste detailide külge kettsilmustest kaarte abil (enne varrukaäärte lisamist õmmelda kokku õlaõmblused ja enne pihaosa kaunistuste lisamist küljeõmblused kui muidugi ei ole ringselt heegeldatud). Esimesel, rohekassinisel tuunikal tegin pihaosal enne kokkuheegeldamist kogemata ühe liigse kettsilmustest kaarteringi lisaks, aga ega see midagi ära ei rikkunud, saigi pihast veidi õhulisem.
Esimese juures jäi mul ka märkamata kaval kahandus selja kaunistuskaeluses enne viimase, lõpetamisrea heegeldamist. Et kaelaava on küllaltki suur, siis kulus see nipp marjaks ära: seega, pane tähele, et kaeluse seljal, eelviimased kaarteringid ei tehta mitte igale eelneva rea kaarele!
Kuigi ka esimene vasikas päris aia taha ei läinud, on kolmas ikka palju korralikum välja tulnud, edu teilegi!
puna2
leili33 posted @ 10:38 - Link - kommentaarid (26)