leili33 lehvitab
leili33 lehvitab *** vanasti kudusin, nüüd õmblen
20 September 2007
Retro: 60-ndate pitssukad

chenet viskas õhku pitssukkade kudumise mõtte ja mulle meenus, et kusagil sahtlipõhjas on tallel üks armas leheke, meenutusena kunagistest aegadest.
Just selle pildi ja mustrijuhendi järgi kudus mulle vanaema kunagi sukad. Mäletan veel, et klassiõele kudus tema ema kõrvallehel oleva skeemi järgi, aga temal olid ka tõeliselt peened sääred, tema võis endale sellist mustrit lubada

Järgnev jutt on piltide kõrvalt ehk siis 60-ndate Siluetist:

Olla moodne – see tähendab natuke vaeva näha

Moes on kodukootud talvesukad, halva ilma sukad, käsitöösukad. Sellised ilusad mustrilised sukad toovad jalad tähelepanu keskpunkti ja hoiavad nad samal ajal soojad. Meie kliimas, talvisel ajal või ka üldse niiskete ja külmade ilmadega on nad hädavajalikud ja praktilised niihästi linnatänavail kui ka maal. Nad on niisama soojad kui ka uudsed. Nad on moes praegu kogu maailmas.

Juba meie rahvakunst on kujundanud sukki hoole ja armastusega. Meie etnograafiamuuseumides on neid pitsilisi, peenelt läbikootud sääreornamendiga ja pealetikitud küljekaunistusega. Praegusi talvesukki valmistatakse niisama fantaasirikkalt.
Rahvusvaheliselt olid sellised pitssukad moes umbes 75 aastat tagasi.
Enne kui langetame otsuse käsitsi kootud suka kasuks, meenutame, et niisugune sukk nõuab pikka saledat säärt, julget liikumist, vastavat madalat kinga, väikesekontsalist või hästi lihtsat pikema säärega sportlikku saabast. Daamiliku olemisega selline sukk ei sobi, igasuguse sportlik-elegantse stiiliga laseb ta end aga hästi kohendada.

Domineerivad ühevärvilised sukad… siinkohal on leht kahjuks nii kulunud, et vaid üksikud sõnad on loetavad: lambahall, linase naturaalne, must, valged, klassikalised beežid ja pruunid toonid….. võivad valiku tegemisel olla julgemad, … kõik sobivad toonid, mis ei ole … värvikad.. Siin peame siiski meeles, et punane või tumeroheline sukk on omal kohal ainult siis, kui ta on kas sportliku riietuskombinatsiooni osa, kui teda kantakse telgedel kootud seelikuga või Põhjamere-äärse põdranahast saapaga.
Noortele pakutakse võimalust: samast lõngast kampsun + sukad (kude võib olla erinev); kootud kostüüm + sukad; sukad + kindad jne.
Üldiselt taotleb praegune moesukk tähelepanu rohkem koekirja ja materjaliga kui värviga.
Koekiri ja kudumise tehnikad seavad end esiplaanile. Mustrid on rist- või püsttriibuga, pitsiliselt kootud ja pitsiliselt heegeldatud , palmikutega või hiljem pealetikitud motiivide ja küljekaunistustega. Muster läbib kas kogu pikkuse või muutub pealpool põlve tavaliseks soonikkoeks. Vahel ühendatakse tagumine õmblus mitte õmblemise, vaid kudumise teel, kasutades selleks ornamenti, mis on täiendavaks kaunistuseks.

Auguline kude on mõnikord nii julge, et ei oska nagu otsustatagi, kas selline sukk meie tingimustes on küllalt vastuvõetav. Ärgem aga unustagem, et peale väga külma talvepäeva on ka tuulist sügisilma, musta talvepäeva. Just siis on kapronsukkadest vähe, pitsilised kootud või heegeldatud sukad on igal juhul soojemad.

Suka mustriga võib jala kuju muutmiseks palju ära teha. Üksik palmik suka sees muudab jala tunduvalt pikemaks, saledamaks. Ruudulised, ristitriibulised koed ja heegeldus teevad jala tüsedamaks.
Kudumismaterjaliks võib võtta igasuguse jämedama või peenema villase lõnga. Niisama edukalt võib kasutada nööpaugusiidi, puuvillast heegelniiti või ehtsat pleegitamata linast niiti, pärllõnga, kapronnööri jahimeeste poest (ainult valge) jne. Pitsiline kude paistab kõige rohkem välja siidi puhul. Puuvillane kaotab kergesti uue välimuse. Villane on teistest soojem. Materjali valik on oluline. Peame ette mõtlema, millisel aastaajal või ilmaga, millise riietuseseme või rõivastuskomplektiga hakkame neid sukki kandma.
Põlvikud on käsitsi kootuna suureks uuenduseks kas sportliku tänavariietuse, püksseeliku või moodsate suusatamispõlvpükste juurde. Siin võivad nad olla sportlikult julged ja värvikad, ääretriipude ja –mustritega.
Eriti soojad on käsitsikootud mustrilise säärega sukkpüksid.

Niisiis, kodukootud sukad, ükskõik kuidas neid õigustada, on praegu suurmood. Ja kui nad kord olemas on, siis saab neid kanda mitu talve järjest.


Ja foorumis käivitus
Nobedat vardaliigutamist tänapäeva moesuka-kudujatele!
leili33 posted @ 12:41 - Link - kommentaarid (6)
18 September 2007
"Fääri sääred"

Lõpuks ometi rahuldasin oma kauase uudishimu sellise salapärase nimetusega rätikute nagu Faroese shawls' kudumise osas.
1d8379051aacca7fe9f5fceaa7fea0c7.jpg

Siis selline rätik, millel on õlajoonel extra kasvatused, nii et rätik istub kenasti õlgadel ja katab ka turja:
787aee995e97528889a1ac33a2dc891d.jpg

Fääri saarte rätiku teine tähtis omadus on pikad esiservad (no et näituseks põllul töötades saaks rätiotsad tagant vööle kinni siduda, et need liigutamist segama ei hakkaks). Minul küll ei ulatu otsad seljale kokku, küll aga saab neid edukalt vaheliti panna. Et nagu hõlmikpontšo, või mis:
fc7c1335e81ef46175b590602375627e.jpg

Mudel: Lucy Neatby Faroese Flower Shawl
Lõng: Liisu, hallikasroheline
Vardad: nr 3.5
Suur tänu tricky'le abi eest!

Juhend nägi ette 5mm vardad, mina võtsin oma kudumiskäekirjale vastavalt palju peenemad. Ja kui ma kartsin, et seetõttu võib rätik liiga pisike tulla, sai hoopis liiga pikk (piirab käte vabadust) ja seljatagant jäi hoopiski selline lopsakas keep. Seega mu lootused pääseda rätikudumisel kergema vaevaga kui seda on kamspunikudumine - no et lisaks õmblustest pääsemisele jäävad ära ka mured ja vaevad detailide parajuse, varruka istuvuse jms - osutusid luhtunuiks. Võibolla jääb alumine serv paremini hoidma, kui kaared üles harutada, aga teisest küljest oli need huvitav kududa - just, just, ei ole heegeldatud kaared, vaid kootud lühendatud ridadena, lähivaade

Juhend ei olnud just lihtsamate killast jälgida, vähemalt minu jaoks mitte. Erinevalt traditsioonilisest Fääri saarte rätiku alustamisest, kus luuakse pikk, mitmesaja-silmuseline alustusäär, tuli siin sarnaselt Pääsusaba-rätikule alustada väikese ribaga keskelt kukla pealt ja seejärel hakata kasvatama. Et mu jaoks tundus skeem alguses segasevõitu, jäid selja keskmise detaili ülemisse ossa silmatorkavad mustrivead (häbi mulle, et üles ei harutanud, miska pilti ei näita ja rätik vaid koduseks tarbeks kõlbab )

19.sept täiendus:
IT foorumis on Fääri saarte rätikute kohta ka omaette teema
leili33 posted @ 11:23 - Link - kommentaarid (32)