leili33 lehvitab
leili33 lehvitab *** vanasti kudusin, nüüd õmblen
28 Mai 2009
Tütrele nokats, emale muidu müts

Üks pikk tolmumantel ootas lühemaks tegemist, alläär ammu ära lõigatud ja serv kinni traageldatud, aga käed ei kibelenud sugugi tööd lõpetama, sest kuidagi hall ja nadi mulje jäi tulemusest. Ahvatlema hakkasid hoopis äralõigatud ribad ja nii saigi neid mütsi õmblemiseks katsetatud. Et tegemist mu esimese vasikaga nokatsite alal, läks see loomulikult aia taha. Aga hammas oli juba verel ja selgeks saanud, mida lõikel muuta vaja, jäi üle vaid sobiv kangas leida. Otsisin mis ma otsisin kuni käärid lõpuks julmalt mantlisse lõin. Ah milleks mulle mingi kesine jakk, kui sellest saaks hoopis tütrele mütsi
soke3.jpg

soke2.jpg

soke1.jpg>


Lõige on ajakirjast Allt om Handarbet 2006/6, mütsi kõrgust veidi vähendatud, põhjadetaili kumerust sutike laugjamaks lastud ja alumist riba pikendatud peaümbermöödule vastavaks. Õhutusaugud ehk öösid on endapoolsed "kaunistused". Piltidelt on näha mitteprofist mütsiõmblejat reetvad vead: noka ja mütsi ühenduskohad lainetavad ning ega tepingudki briljantsed ole. Spordipoes firmamütse uurides sain idee, kuidas neid vigu maskeerida: õmblesin esiosa külge veel ühe, sedapuhku korrektsete tepingutega riba ja otstesse "lisakaunistused" ehk metallaasad. Nüüd näeb müts välja selline:
sokeesi2.jpg


Mulle hakkas mütsiõmblemine päris meeldima ja tekkis lootus, et kolmas nokats võiks juba väga viis välja tulla. Uus katsetamist vääriv lõige oli sihikul ja koguni kunde olemas: nimelt mu oma ema oli riidest mütsist väga huvitatud. Aga siis tekkis tõrge, sest ta tahtis nokatsi asemel midagi soliidsemat. Lõpuks jäime pidama pottmütsil.

emm2.jpg

"Kübar" koosneb neljast siilust, iga siilu keskel pikemat sorti sissevõtuvolt

emm3.jpg

Lõige on ajakirjast Diana Moden 2008/9, Simplicity 6658 . Esimest korda õmblesin midagi Simplicity lõigete järgi, mis erinevalt Burda omadest on koos õmblusvarudega. Veidike harjumatu oli küll, osa õmblusvarudest oli lõikele joonistatud, osa tuli endal tuletada. Ajakirjast ei leidnud ka suurusmõõte, nii et tuli ise mõõta ja nuputada, milline lõigetest paras oleks. Kõike seda arvestades ei raatsinud esimeseks katsetuseks uut kangast lõikuda, käiku läksid hoopis vana seelik, mis äsja uue seeliku nimel voodrist ilma oli jäänud.
emm1.jpg
Nüüd võin hoobelda, et müts õnnestus ja seelik on ribadeni ära kasutatud, enam sellest midagi välja ei pigista. Mõlema mütsi voodrid on eelpool mainitud mantli voodris ja nii mantliriiet kui voodrit on veel päris palju alles, nii et saan lisaks siinsetele rootsi ja ameerika lõigete katsetustele veel mitmeid erinevaid mütsilõikeid katsetada. Kui tuju tuleb.
leili33 posted @ 23:39 - Link - kommentaarid (15)
04 Mai 2009
Kahvatu sinepikarva, retrohõnguline
noorvoltpluus1.jpg
Hübriid Burda 8/2008 pluusidest 103 ja 104 - ajakirjas kirjeldatakse neid kui retrohõngulisi ja romantilisi, millele püstkrae lisavat sportlikkust (!?)
Sedapuhku õmblustöö, millega tõeliselt rahul olen ja nüüd tuleb lausa punktide kaupa, mille eest endale plusse ladusin
selg1.jpg
1. nöörvoltide lisamine on killuke omadisaini - seega tulemus atraktiivsem (või vähemalt mulle tundub nii)
2. nöörvoldid tegin kaksiknõelaga - seega sain seda vidinat, mille põhifunktsiooni elik trikotaa˛i allservade õmblemise tulemusega ma sugugi rahule ei ole jäänud, hoopis kasulikumalt rakendatud
3. õnnestus ümber keerata peenike, 3mm-ne riba nööbiaasadeks ja kuigi esimene tegu läks aia taha, teine õnnestus - seega on lootust, et ükskord saab minustki tõeline õmbleja (meenutades siinkohal kursusekaaslase vanaema ütelust: õige õmbleja suudab kadakaokkasse sõlme teha)
4. kohandasin valmislõikel õlaõmblusi, lähtudes pluusikandja õlgade erinevast kujust - seega istub paremini kui varasemad tööd (mitte veel perfektselt, arenemisruumi jäi ka)
5. kitsendasin alumise soosi vöö-ümbermõõtu - seega sain tsipa rikkalikumalt krookeid pihale langema
6. soosi õmblesin kahekordsena - seega hoiab alumine serv paremini võrreldes hariliku palistusega ja tegelikult oli sedasi lihtsamgi õmmelda
7. kõhutunne ütles, et seekord tuleb ka käe-ümbermõõtu kontrollida (profid arvatavasti mõõdavad alati, mina ei ole seda mõõdu eriti tähtsaks pidanud) - seega varrukakant ei ole lai ega lotendav ega ka mitte kitsas ja sooniv
8. kangas on vanadest, rubla-aegsestest varudest - seega peaaegu tasuta
9. kangaga ülelöödud nööbid on minu vanalt pluusilt - seega pisike panus taaskasutusse

Ja kui juba retro, siis olgu täielik... ... mistõttu sai pluusi paarilisena tuulutatud üht 70ndatest pärit seelikut:

siidseelik1.jpg


Silueti-lugejatele tuleb ehk tuttav ette: taolisi täissiidist kuponge maaliti vist Arsis ja kasutati Tallinna Moemaja õmblemistes. Selle seeliku juurde kuulus ka tumeroheline pluus, mida ma kunagi nooruse uljuses üritasin õlapaeltega topiks ümber teha ja milline operatsioon täielikult ebaõnnestus.


****************************************************************************


Tehnikahuvilistele : harjutusi kadakaokaste painutamiseksPeenikeste torude ümberpööramiseks on kasulik jätta õmblusniidid pikemad, üks niitidest veidike tömbimale nõelale ajada, niidid kokku sõlmida, seejärel ajada nõel silmaga eespool tagurpidi toru teise otsa. Kinnitatud niidid aitavad ümbekeeramisele kaasa, õmblusvarud peavad muidigi hästi kitsaks olema lõigatud.

aasad.jpg


Parema, aasade-poolse hõlma külge lisatud lõikekohane alushõlm, aga vasakule hõlmale õmmeldud külge kahekordne kant, mis eelnevalt täpselt valmishõlma pikkuseks õmmeldud (st otsad enne kinni õmmeldud):


aasad2.jpg
Vasaku hõlma-alune kant on vajalik selleks, et nööpide sulgemise järel hõlmade vahelt mitte paljast ihu ei välguks


aasad3.jpg


Siin pean tunnistama oma viga, et määrasin lõikel esialgu keskjoone valesti ja seetõttu jäid nöörvoldid hõlmaservadest kaugemale kui ma oleksin tahtnud - minu joonistatud "moe-eskiisil" nimelt olid voldikesed paigutatud üsna nööpiderea kõrvale, aga see pisiviga mind eriti ei häiri. Hullem oli esmakordne kogemus leida viga Burda juhendis: nimelt pluusihõlma lõikekohane alus tuleb kopeerida 1. detaililt, mitte teiselt


Ajaloolise järjepidevuse huvidesvanapluus.jpg jäädvustasin ka "pluusi esiema", st säilmed enda kunagisest lemmik-särkpluusist, tänu millele ei olnud seekord mingit nööbimuret. Nagu näha, olen varemgi voltidega pluuside lummuses olnud. Mäletan veel, et kandsin seda pluusi usinalt kuni varrukas otsast katki kärises.
Näis, kuidas järgmisel põlvkonnal selle tänase pluusiga läheb.

leili33 posted @ 23:15 - Link - kommentaarid (31)