leili33 lehvitab
leili33 lehvitab *** vanasti kudusin, nüüd õmblen
28 Juuni 2007
Motiivijakk ja mõned meenutused isiklikust motiivinduse-ajaloost

Mu esimesed ja ammused motiivikatsetused olid rohelistest villastest lõngadest - meeldisid toona ja meeldivad praegugi eri tooni roheliste kombinatsioonid. Ei mäletagi enam, kas hirmutasid ära need sajad-tuhanded peitmist vajavad niidiotsad või oli mingi muu põhjus, et asi soiku jäi.

Järgmine ettevõtmine oli lausa voodikate. Eh mind naiivitari - asi päädis tillukese linikukesega. Eks tegemist oli küllalt peene tööga ja pidurdavaks teguriks seegi, et Käsitööalbumi õpetuse järgi tuli kõigepealt valmis heegeldada kaht sorti motiivid ja need lõpuks kokku õmmelda. Selmet motiivid kohe töö käigus kokku heegeldada

Siis tuli nii umbes paarikümne-aastane paus kuni möödunud suvel otsustasin endale motiividest vesti heegeldada. Lõngaks valisin mõnusa Katia Comforti ja asusin usinalt heegeldama. Hea jäme heegelnõel ka abiks, töö lausa lendas käes. Ilusti-kenasti... kuni lendasin jälle maoli. Vaat ei osanud ma ette kujutada, et mida pikemaks vest kasvab, seda enam ülemised motiivid hakkavad välja venima... ilusti-kenasti.

Sel suvel haaras mind vastupandamatu motiiviheegelduse-kihk ja nii valmiski jakk tütrele:Mudel: ajakirjast Online Frühjahr/ Sommer 2007
Lõng: Ada 300g Heegelnõel: 2.5

Esimesed motiivikatsetused tegin küll Capri-lõngast, no need jäid küll kole rohmakad. Asusin siis seekord hoolikalt ettevalmistatult lõngajahile, kaasas täpne meetriarvestus ja meeles mõlkumas just see ainumas jakk. Kui esitasin ühes poes müüjale oma soovi, et lõng peab olema "valge kui lumi, läikiv nagu Pharao, peenem kui Capri ", jäi ainsana valikusse minu jaoks tundmatu Ada, mida etiketil soovitati küll kardinate või padjakatte jaoks. Ostsin selle ikkagi ära.
Kuna lõuna-vaheaeg veel kestis ja Kosmose-lõngapood teele ette jäi, lippasin sealtki läbi. Parasjagu oli poes üks noor tütarlaps, kes kirjeldas müüjale oma ostusoovi "tahaks teha valget heegeldatud jakki, mille kehaosa ja varrukaotsad on motiividest, ülejäänud võrgukoes". Miks küll mulle tundus, et temagi sellestsamast jakist rääkis Aga tolles poes mu meelest ei olnud sobivat lõnga, neiu jäi koos müüjaga üht jämedamat linast lõnga vaagima...
Kuna väike lootus oli veel Filati lõngakauplusel, jooksin õhtul ka sinna ja mis ma nägin: suur plakat just selle jakiga poes seina peal! Hea oli müüjale näidata: just selle jaki jaoks ma lõnga otsin. Aga ei olnud sealgi seda päris õiget lõnga.

Õhtul hakkasin Adat proovima - ohoo, tohutult meeldiv, siidise läikega, ühtlane lõng! Esimese motiivi kastsin õhtul märjaks. Hommikul tabas mind tilluke pettumus, sest motiiv oli kahanenud pikkuses-laiuses, samas kosunud paksuse-kõrguses. Mis ma ikka oskasin muud välja mõelda kui kerisin lõnga vihti, kastsin märjaks. Et ei olnud nagu soovi kohe esimest pesu järel kokkutõmbunud jakki näha.
Motiivid tulid minu heelduses sutike väiksemad ettenähtust, seetõttu püüdsin tavalisest veidi lõdvemalt heegeldada. Lõng meeldis endiselt, ainuke viga, et kipub töö käigus rulli keerduma. Motiividega läks seekord lihtsalt, aga varrukad jäid kitsavõitu. Tegin omameelest küll kavalusi: kohe alguses lisasin ühe võrgusilma juurde ja kasvatusi alustasin ka veidike varem. Taganjärele tark olles oleks võinud veelgi varem kasvatama hakata, kuid selline kimono-lõiget meenutav varrukas oli mu jaoks tundmatu maa, pealegi pidi varruka ülasosas võrgusilmade arv klappima motiivide ühenduskohtadega.
Ära jätsin varruka all-ääres ettenähtud (tobedad) laiendused ja hõlmade kinnituspaelad. Mismoodi hõlmu kinnitada, peab veel vaatama - ilmselt jäävadki veidike viltu vaheliti, sest sirgete kinnitustega jäi jakk järjekordselt laiavõitu.
Tumedamate riiete peal paistab sedamoodi:
1f253b8374000f6660f9e5e4e09060ea.jpg7da5c2954b13310c7ccf8573f3dff9fa.jpg
leili33 posted @ 12:51 - Link - kommentaarid (35)
15 Juuni 2007
Prantsuse topike: saaga lõpp

Kui tööd alustades kujutlesin oma unelmates, et tulemuseks saab olema udupeen ja lahtiselõikeline kuuma-ilma-top, siis tegelikult valmis üsna tihedakoeline särgik.

medium_prsuur.jpgmedium_praselg2.jpg
Mudel: Bergere de France'lt
Lõng: Austermanni Pharao, sutike üle 200g (100g 360m pro 100g 565m)
Vardad: 2mm
Tihedus: 10x10cm 28s x 40r (pro 33x49)

Päris rahule ei jäänud, sest veidi laiavõitu (kuna mul silmuste ja ridade arv väiksem ettenähtust, ei saanud vajalikul määral kahandada, muster ei oleks hästi jäänud)


Vägagi võimalik, et koon kunagi veel ühe taolise topi ja siis teen vigade parandusi:
- võtan veel peenema lõnga ja koon veidi pikema (kuna niikuinii muunduvad puuvillased kudumid kandmisega ajapikku laiemaks ja lühemaks)
- võib-olla proovin peenemaid vardaid (kuigi enne seda toppi suhtusin ka nr2 varrastesse eelarvamusega "sellistega on ilmvõimatu kududa", ei olnud asi tegelikult üldse niiii hull, väljaarvatud juhtumised kui varras välja libises ja töö hargnema hakkas või kui tuli peilida 5 rida allpool olevat silmust, kus pikad lõnga-aasad pidid pesitsema hakkama, grrrh!)
- sätiksin all-äärde paarisarvu lehemotiive ja rea esimese silmuse kooks läbi (mis peaks aitama lehekaarte servade kaunimaks vooklemiseks)
- augumustri auke teeks servast mitte varem kui 3-4s kauguselt (kipub puhvi jääma muidu)
- piirduksin ühe küljeõmblusega, st kooksin edasi-tagasi korraga esi-ja tagatükki
- pikendatud silmi katsetaksin 5.rea asemel 4.ritta või asendaksin hoopis mingi muu mustriga.
leili33 posted @ 08:19 - Link - kommentaarid (44)
13 Juuni 2007
Prantsuse topike: hädas dekolteega

Kuna mul kuidagi ei õnnestunud ettenähtud koetihedust saavutada (tingituna jämedamast lõngast ja lõdvemast kudumisviisist), pidin kaeluse ja käeaugu ümbruse kahandusi ümber mängima.
Ka mustriskeemi lugemisega olin üsnagi hädas kuni leidsin lahenduse: üks keskmine silm maha kududa ja lisaks veel järgmisel korral kummastki servast 1 silm (kokku siis kaeluse keskel kahandatud 3 silma) - nii sain mina skeemist jagu. On see nüüd õige või mitte, mine võta kinni. Osinkas väidavad, et midagi ei ole vaja maha kududa. Vist läks mul valesti, sest kaelus tuli teistsugune, aga lõppude lõpuks võin ju keskelt paari cm ulatuses kokku õmmelda. Vaat sellise kummalise kujuga dekoltee tuli:

medium_esi3.jpg

Ääresilmustes tegin täienduse: esimene silm mõlemas kaelusepooles parempidi (mitte pahempidi, sest pahempidi silm rea alguses kipub välja venima - ei tahaks kaelusesse ebasümmeetriat nagu originaalpildul tundus olevat)


Tundub, et topp saab ikkagi laiavõitu olema, nuuks... Ma ju küll vähendasin silmade arvu ja püüdsin, kohe väga püüdsin palju tihedamalt kududa kui tavaliselt.
(järgneb...)
leili33 posted @ 07:21 - Link - kommentaarid (19)
10 Juuni 2007
Prantsuse topike: veidike ratsionaliseerimist

Kunagi ammu olid kasutusel ja kõrges hinnas "ratsionaliseerimis-ettepanekud", mistõttu õnnestus "tööviljakust" tõsta ettenägematusse kõrgusse, eriti tublid tõusid lausa "sotsialistliku töö kangelase" staatusesse.
Ma nüüd ka veidi ratsisin : jätsin träpsukeste osa seljamustrilt ära, sain seljatüki rutem valmis ja on midagi raporteerida.Esitükil ma sellist sotsialistlikku-ratsionalistlikku lähenemist ei kavatse rakendada.

leili33 posted @ 13:56 - Link - kommentaarid (6)
06 Juuni 2007
Projekt "Prantsuse korsett". Eellugu

Paar kuud tagasi, aasta ema teki jaoks lõngu ostes oli kuidagi nadi lihtsalt kahe lõngatokiga poest väljuda. Et kui juba poodi sai tuldud... Miski sisetunde sunnil ostsin lisaks imepeenikesed, 2mm vardad. Et äkki läheb millalgi vaja.

Paar nädalat tagasi, Metskassi blogist ajendatuna suundusin minagi sellesse toredasse poodi nimega Karnaluks. Jaah, suu vajus ammuli, tõeline lõngaparadiis. Kuna sihikul olid mõned heegeltööd, ostsin karbitäie Austermanni Pharao-lõnga, tooniks vanaroosa.

Nädalake tagasi komistasin netis unistuste topile: all-äär lainetavate lehemotiividega, pihaosa pikitud träpsukeste-mustriga ja pikitriipudega, mis meenutavad õmmeldud korsettides korsetiluu jaoks ettenähtud kanaleid. Lisaks veel - täpina i- peal kaunis lehemotiiv kaeluses. Ühesõnaga piisavalt ahvatlev, et suuta mind pikaleveninud mittekudumise letargiast äratada ja heegeldamismõtted peast välja lennutada.
Ja see pole veel kõik: ka juhend on paras väljakutse, vaja dešifreerida prantsuse- ja venekeelseid lühendeid. Põnev-põnev vaadata, millega see avantüür lõpeb!

Minu alumine lehemotiiv:
medium_lehe1.jpg

Õnneks pole ma üksi, on teisigi julgeid isetegijaid-kaasalööjaid . Sõps sammub minuga koos sel "raskel" rajal, ka foorumis vahetame kogemusi
leili33 posted @ 09:35 - Link - kommentaarid (9)