leili33 lehvitab
leili33 lehvitab *** vanasti kudusin, nüüd õmblen
31 Jaanuar 2007
Kardinast
Quote:
Kas sa võiks lähemalt seletada kuidas seda kardinat niimoodi ilusti volditakse. Mulle väga meeldib aga pole kusagilt õpetust leidnud. Ise olen püüdnud aretada aga ei ole midagi välja tulnud.

kardina pilt
Sellele soovile ei olnudki nii lihtne vastata, sest mina piinlesin oma kardinaga 5 aastat tagasi. Mässamist ja voltidesse sättimist oli üksjagu, kindlasti saab ka lihtsamini. Praegune kardinamood - kui üldse kardinaid pannakse - on ju hoopis lihtne: sirged siilud kohakuti siinidele, all-äärde mingi liist ja valmis ta ongi. Kui praegu hakkaksin kardinaid tegema, läheksin ka lihtsamat rada...
Pildil ei ole minu kardin, valisin selle kaunistama muidu liiga mustvalget juttu. Lehitsesin oma märkmeid ja püüdsin kokku korjata teadmiste-killukesi. Kuna ma ei ole mingi õmblusproff, siis tuleb jutt ka selline iseõppinu tasemel.
Kõige tähtsam: kangas peab olema hästi langev, mitte liiga paks ega jäik. Soovitav on lõigata diagonaalipidi, ka see aitab kaasa paremale langemisele. Minul oli vuaalkangas diagonaalipidi kokku murtud ja see andis küll hea langevuse ja päästis alumise ääre õmblusest, aga libeduse tõttu oli päris raske volte sättida.
Soovitav on teha kõigepealt proov mingi suvalise vana kangaga, nt vanast linast (seda reeglit ma ei järginud, kahjuks). Nüüd siis veidi lõigetest:
juhend1

A - soovitud valmislaius,
B- soovitud valmiskõrgus

juhend2 Tüki laius on A + 40cm, kõrgus sõltuvalt sellest, kui rikkalikke volte tahetakse, variandid: alates 1,5 x B kuni 2,5 x B (viimane jäi minu maitsele liiga rikkalik, valisin 2xB).
Ülevalt 5cm riba on jäetud alusele kinnitamise varuks. Märkida üleval külgedest 20cm kauguselt punktid ja tõmmata neist jooned alumistesse nurkadesse, saadud kaldjoon jagada 6 osaks.
juhend3
Nüüd võib hakata neid punkte üksteise peale sättima. "Proovi" tegemiseks tuleks ülaäär kusagil kinnitada, et saaks näha, kas volte on vaja ringi sättida. Lõpetuseks võib alumise ääre nurki vähemaks lõigata ja ka külgedelt liigse osa maha võtta.

juhend4
Siis tekibki säherdune "põhilõige", mille järgi võiks õigesse kangasse käärid sisse lüüa. Nagu öeldud: kaunima langevuse huvides on soovitav lõigata diagonaalselt asetatud kangast.
Trapetsikujulised küljetükid on eraldi lõigatud.

Kergema vaevaga, ilma lõiketa saab sättimise kohta saab abi Alternative Windows- lehelt. Aastaid tagasi sai sealt palju rohkem tasuta õpetusi, nüüdseks on enamusel raha-lukk ees, elu on niipalju karmimaks muutunud. Aga see-eest on nüüd ka eestikeelseid raamatuid suuremas valikus, kui minu jutt segaseks jäi.

* * * * * *
Aga mul hakkab juba traditsiooniks kujunema, et kõige-lõppu-vaade-aknast. Mõnelegi kudumishuvilisele loodetavasti pakub pisukest äratundmisrõõmu lapike sinist.... boolerod
leili33 posted @ 13:41 - Link - kommentaarid (7)
26 Jaanuar 2007
Lihtne padi

Mõned ajad tagasi olin sissevõetud kodukujunduse-teemast. Igalt poolt sai ahmitud: küll BBC disaineirite tegemisi vaadates, küll soomlaste t.i.l.a (seda vaatan tegelikult praeguseni), siis tulid eesti omad saated, ajakirjadest ei hakka rääkimagi. Oo, kui ilmus esimene "Kodukiri" - siiamaani on meeles, millise õndsa tundega sai seda käes hoitud! Nüüdseks on huvi vähe vaibunud, kuid valminud asjad on õnneks alles.

Karta on, et varsti hakkab isetegijate blogides uhkeimast uhkemate patjade paraad, sestap näitan oma lemmiku varakult ära, äkki hiljem ei pääse sellise lihtlabasega löögilegi. Idee on Ian Mankini raamatust "Natural Fabrics". Kangas tavaline labane linane ja veidi teistsuguses toonis kangaresti.
medium_padjadet.jpg
Mulle meeldis väga see voltide-idee. Oli mingi periood, kus ei soovinud värvimänge, vaid just erinevate tekstuuride vaheldumist ja kuna sobivat kangast poest ei leidnud, tuli ise "struktureerida". Puust nööbid sobivad mu meelest lihtsate riiulite ja punutistega hästi kokku.
medium_padi5.jpg Selle padja õmblemise juures olin ma juba niipalju tark, et nurgad on päris suure kaarega lõigatud, vältimaks "näotuid lohke nurkades" - nagu "Sisustustekstiilid"-raamatus on õpetatud. Kui nurgad täisnurksetena lõigata, jäävad need inetult turritama, eriti kui nurkades täidise asemel tühjus valitseb. Aga üks õige padi peab ikka rikkalikult täidetud olema (minu padjal on kahjuks täidiseks vana padi, mitte tänapäevane polüester). Raamatus soovitati nurkade toppimise juures võtta abiks ümara kahaga puulusikas, peakski vist köögi poole kõndima ja asja parandama... praegu sai padi pildile hoolimata iluvigadest.

medium_koogikardin.jpg
Ruut ja triip on mulle ikka ja alati meeldinud. Kahjuks kardinatele kanga hankimise ajal oli vaid kollase-valge ruudulist poeletil, aga pole viga, sobib kööki küll. Enne seda oli sama akna ees omanikerdatud rooma kardin, veidike kipakas küll, siiski ise tehtud. Ja veel varem oli päris uhke heegelkardin, mille päike "ära sõi".

medium_vuaalidetail.jpg Nende vuaalkardinate meisterdamise aegu ei leidnud kusagil õpetust, kuidas kardinaid kauni kaarega voltidesse sättida. Kuni avati Apollo Raamatumaja, seal sattusin üht venekeelset kardinaraamatut sirvima. Aga et raamat liig kallis oli, käisin vargsi jupikaupa uurimas: ikka 3 rida teksti mällu ja koju tegema. Siis jälle tagasi raamatupoodi, sest ei tulnud hästi välja, midagi oli valesti. Lõpuks sain hakkama ka.
medium_kardin.jpg

Tänahommikune vaade samast aknast oli selline

leili33 posted @ 14:00 - Link - kommentaarid (10)
17 Jaanuar 2007
Rännakud VogueKnitting'u konarlikel radadel

Ega's midagi. Kuna ühtegi asja valmis pole saanud, pean proovilappidega piirduma


Kaanepildi boolero (autor-disainer Norah Gaughan ütleb küll, et see pole mitte bolero, shrug ega cape, vaid capecho) paneb ka paadunud kuduja silmi teritama: mismoodi sihukest asja tehakse. Põnev! Aga samas praktiline meel ütleb, et üks paks boolero ei ole eriti vajalik riide-ese ja pealegi tundub tegemine nii keeruline, et parem mitte sellega mässama hakata ega aega raisata.
medium_kaalika_palmikud.jpgVäjavalituks osutus hoopis üks teine rikkalik palmikuline. Jäme lõng, vähe silmi üles luua, peaks päris kähku valmima.
Seda kohe ei märganud, et palmikute kohevuse huvides tuleb esialgsetele silmadele kenakene kogus juurde lisada. Lõpuks kood ja vehid varrastega nagu kooks ühe asemel mitut kampsunit. Sellest veel vähe, valitud lõng oli liig sünteetiline (odava väljamüügi ahvatlused!), ei taha keegi nii ummuksis asja seljas kanda. Et jäi ootele: kas tuleb sellest kunagi kott või padjakate või mõni muu mitte-seljas-kantav ese.


Järgmine valik oli selline palmikuline ja suurenupuline. Jälle tundus, et mis seal siis ära ei ole, mõned suured palmikud, veidi nuppe sekka. Imelik küll, et kohe alustatakse parempidises koes, kas siis äär ei hakkagi rulluma? Pealegi, vastavalt moenõuetele, on alumine äär kaarjas ja algusrea vähestele silmustele hakatakse külgedele silmi lisama. Ei uskunud, et see kena jääks ja tegin oma armastatud "topeltlõngaga ristiloomise" ning kaarekuju saavutamiseks kudusin lühendatud ridu.
Aga oleks ma ometi juhendi enne läbi lugenud!

Töö käigus selgus, et nn palmikud kootakse eri keradest ja nupud polegi nupud, vaid mingid veidrad moodustised, kus nn nupusilmused kootakse hilje kokku eelmisest reast korjatud silmustega. Ühesõnaga, tõeline põrgu erinevate lõngakerade, kahe paari ringvarraste ja igat sorti abivahenditega, millele vahepealseid silmuseid ootele jätta. medium_mummuga_palmik.jpg

Pildil näha, et mis tundus palmikuna, on hoopis "sillake"
Takkapihta tuleb õpetuse järgi teha mummud erinevate suurustega
Nii et: üks lihtne asi võimatult keeruliseks aetud.
Ei soovita. Isegi mitte vaenlasele.


Aga üle kudu-blogi-maailma lüüakse endiselt lokku selle kaanepildi boolero ümber. Mõtlesin, et proovin järgi, kas on nii hull kui eemalt paistab.
Ei ole hull, koosneb 11 ühtemoodi detailist, mis osade kaupa üksteise külge kootakse-õmmeldakse. No mis on mingi 11 kootud lappi, kui teised samal ajal heegeldavad ja õmblevad kokku 1111 lappi või ajavad niidile 11111 pärli!

medium_kausikesed.jpg Kahe lapi valmimise järel olid tulemuseks sellised veidrad künklikud asjandused.
Bikiinideks hästi ei sobi, kesse ikka kuumal ajal poolvillases soovib ringi lipata, lisaks ei ahvatle värv ega tegumood. Kaussideks vanutada? Ei mängi välja, sest lõngas üksjagu sünteetikat.


Jälgin huviga, kuidas Osinkas maadeldakse meeleheitlikult sama booleroga. Kes kurdab, et detailid jäävad hiigelsuured, kellel jäävad samasugused muhklikud kui minulgi. Mitmed on juba loobunud. Mõned vaprad jätkavad kangekaelselt lahingut. Ühel tublil oli juba valminud 3 detaili . Keda pentagonide vorpimine lähemalt huvitab, siis esimesele pildile klikkides satub Vogeknittingu õpetusele

***

Aasta algul klikkisin uudishimust mingile mida-toob-uus-aasta-nupukesele ja sain teada, et In the year 2007 I resolve to:
Dedicate my life to making someone else's horribly miserable
!?!?!?
leili33 posted @ 14:39 - Link - kommentaarid (15)
02 Jaanuar 2007
Mehise salliga uude aastasse


Sooviti musta salli suurusega 1mx20cm, minimalistlikuks lisandiks "kas midagi reggea-värvides või Jamaica lipp". Tellimus lihtne ja selge (lipu vaatamise järel sai see ideekohe kõrvaleheidetud), aga kes oleks võinud arvata, et mässamist tuleb tublisti ja lausa pisaraid valan...
Alguses oli mõnus: lõng sai varutud soliidne meriino- ja kašmiirisegune Himalaya. Teadsin lõnga nähes kohe, et siit ei tule soonikusoolikat ega põikipidi ripsitriibikut. Olin kusagilt lugenud, et jämedate varrastega pikkupidi kootud rips on salliks mõnus. Ja nii ongi, soovitan soojalt. Boonusena veel see, et loodus salliäärena jääb tunduvalt korrektsem kui põikipidi koe servasilmused. Just jämedate varrastega ripskoel kipuvad servasilmused üldpilti rikkuma, vähemalt minul on selline kurb kogemus.
Valmis sallile pookisin külge ühe detaili, mis siiski ei sobinud ja seda kääridega eemaldades õnnestus uude, äsjavalminud salli auk sisse lõigata. Ja muidugi mitte kusagile serva, vaid ikka keskkohta....oehh, nuuks ja nutukoht
Kunagi aastaid tagasi - kui teenisin veidi lisaraha Zoja Järgi firmale kududes - sai reegliks: kandid-servad olgu ülikorrektsed. Järjekordselt teist sallipoolikut kududes nuputasingi, kuidas teha triibulised salliotsad, mis mõlemalt poolt ühesugused.

Ripskude on muidu selleks ideaalne, aga et lõngade värvivahetused jäävad tagaküljel näha - see mulle ei meeldi. Lõpuks meenus topeltkude... ja jäidki kõik kandid-servad korrektsed.
Ise rahul ja tundub, et sallisaaja samuti.Lõng: Emmebi Himalaya (alla 150g)
Ringvarrastega nr 6 loodud 160 silma ja kootud ripskoes 21cm.
Otstest korjatud 4 mm varrastega 62 silma ja kootud topelt-parempidiselt 6cm pikkune värvitriibustik. Valmismõõdud: 120x21

* * *
Endale andsin uueks aastaks lubaduse minna üle teistsugusele režiimile.
1. range režiim: jäätise söömine maha jätta
2. pehme režiim: vähendada jäätise söömist umbes 10-100 kordselt
Kumb režiim peale jääb, see on veel lahtine

leili33 posted @ 14:37 - Link - kommentaarid (12)