leili33 lehvitab
leili33 lehvitab *** vanasti kudusin, nüüd õmblen
25 Aprill 2007
Kim'i jälgedes elik maailmakuulsat disainerit matkides

Saingi valmis järjekordse ülalt-alla raglaani, täitsa omast peast! Kui jätta mainimata, et pidevalt oli silme ees Kim Hargreavesi Wispy

medium_kim2.jpg

medium_kimdet2.jpgMudel: Vale-Wispy
Vardad: 4,5mm, äärekantidele 4mm, kaeluses poole pealt 3,5mm
Nööbid: taaskasutusel vanast armsast noorusaegade kamspikust, diam 3,2 cm ; kunagi hiljem ostan suuremad ja heledamad nööbid asemele
(lõng jääb välja hõikamata, sest on "ehe" akrüül)

Lihtne ja mõnus oli teha, vaid kaelusega oli mässamist. Kuna soovisin eest veidi sügavamat kaart, proovisin kõigepealt lühendatud ridadega, aga tulemus ei meeldinud. Läksin seda teed, et silmuste loomise tegin järgukaupa. Nii mõnus oli proovida, tegin ju lausa endale, kuigi lõpuks tuli sihuke universaalsuurus - nagu piltidel näha, võib ka minust palju saledam inimene seda kanda.
Aga oh häda - ikka ja alati peab olema mingi häda - suures tuhinas ei pannud tähele, et üks lõngakera vahepeal vähe teist tooni oli. Pildil ei ole väga häiriv, küll aga tegelikkuses, sest selja all-äär on tunduvalt heledam kui keskmine osa, samamoodi on kaeluse ja esiliistud heledamad.
medium_kimselg.jpg
Liiga palju oli juba kootud kui seda märkasin ja tõesti ei olnud tahtmist harutada. Pigem ostan paremat lõnga ja kordan sedasama, sest mulle meeldis! Peaaegu nagu päris

Õhtused täiendused

Käisin vahepeal poes ja ostsin suuremad nööbid.
Quote:
Huvitav, kas ta veidi tüsedama inimese seljas ka nii hästi istuks? Mis kude see on?

Ma nüüd vist rikun mulje sellest kampsunist ära, aga ega ikka ei istu küll niisama hästi kui saleda seljas. Ei taibanud fotograaf öelda ka, et niimoodi käsi puusas seistes hõlmad laiali kisuvad.


Kude on lihtsaimast lihtsam: ühel real vaheldumisis 1sparempidi, 1s pahempidi, teisel real kõik silmad parempidi. See kude tõmbub veidikene kokku (vähemalt alguses), vardad võiks vähe jämedamad olla. Kootud on täiesti sirgelt, proovisin ka alt laienevat, aga kasvatamine ei jäänud kenasti. Läheb ruttu küll, tänu jämedatele varrastele ja minimaalsetele õmblustele.
Ma siin mõtisklen omaette, et ei tea, kas kirjutaks lausa juhendi kui huvilisi on.
leili33 posted @ 09:58 - Link - kommentaarid (26)
23 Aprill 2007
Aastale tagasi mõeldes

Vaikselt on minulgi aastajagu blogijastaaži täis tiksunud. Tore on tagasi vaadata, mis selle aja sees toimunud ja muutunud on.

Varem arvutit avades kibelesin kõigepealt meiliboxi, seejärel päevauudiseid lugema; kui jäi vahel aega, sai ka mõnes käsitöö-foorumis kolatud. Nüüd on arvutisse saades esimene pilguheit loomulikult Isetegijasse, järgneb Osinka ja lemmikblogijad mujalt maailmas ja ega rohkem ei jõuagi; päevauudised jäävad nüüd alatasa lugemata, kunagine lemmikmustahuumorinurk - Delfi halva kogemuse rubriik- meenub haruharva.

Algus oli arglik piltide ülesriputamine, ajapikku tuli julgust juurde, suuresti tänu huvituvatele ja toetavatele kommentaaridele. Ei iial unune esimene kommentaar, mille oskamatusest ise ära kustutasin. Aitäh, Muhv!

Kudumise poole pealt: tore oli see pääsusaba-rättide hulk, mis isetegijate varrastel valmisid, põnev sai pentagoonia-boolerode virvarr, ilusa punkti pani Aasta Ema teki-üritus.
Ja kui palju isetegijate tehtud kauneid esemeid selle aja sees imetelda sai: kõik need võrratud ehted, kotid, sussid, vaibad...

Ilma Isetegijata ei kujuta elu enam ettegi, tugevas sõltuvuses nagu mingist mõnuainest Vahel on ka üledoosi tunne, mõnikord saamatuse tunne: mida kõike ja kui palju teised oskavad, suudavad, jõuavad. Oli ka juhtumeid, mis panid mõtlema, kui erinevad on inimeste arusaamised... kasvõi viisakusest, kummaline tundus, et mõned käsitöö-tegijad teiste töid ja tegemisi sihilikult halvustada võtavad.

Aga ikkagi: väga tore aastaring oli, tuhat tänu foorumi loojatele!

Esialgu püüdsin oma asjade jäädvustamisel sammu pidada, paludes tütre kui filmifotoka-omaniku abi. Pildid tulid head, aga see ajavahemik filmi täissaamise, laborisse viimise ja valmisfotode kättesaamise vahel ei olnud teps mitte põnev, vaid lausa piinav. Eriti samal ajal vaadates, kuidas teised nagu varrukast omi asju blogidesse puistavad. Et siis tänu aastale isetegijate seltsis sai minustki pisukese digifotoka omanik ja tasapisi muudkui õpin fototöötluse uusi trikke juurde.
Oma seekordset käsitööalast viljatust maskeerin piltidega Türgimaa-reisult, kuhu mu "isetegija-seebikas" kõlbuliku seltsilisena ühes võeti.
medium_siseou.jpg

medium_basar.jpg

Mmm, millised lõhnad küll sellises maitseainete poes võivad olla
medium_maitseained.jpg


Minu sooviks oli saada midagi kudumis-alast lugemist, seda olevat päris raske täita olnud, lõpuks õnnestus leida ajakirja "Nako" värske number


Nagu firmalehel kirjas, väljaandjate rõõmuks saavad numbrid kiiresti läbi müüdud. Päris meeldivad lihtsapoolsed kudumid, küllaltki moekad, kenad lasteasjad. Aga juhendid... unustasin tellimust esitades lisada, et türgi keelt ma eriti soravalt ei valda.
leili33 posted @ 13:00 - Link - kommentaarid (17)
13 Aprill 2007
Kuidas ma esimest korda ülalt-alla raglaani kudusin

Raglaanlõige sobivat vähestele, üldse ei sobivat kiitsakatele ja längus õlgadele, samas laiendavat optiliselt õlgu... ?
Hiljuti ilmunud Stefanie Japeli raamat Fitted Knits on mitmes blogis kiidusõnu pälvinud. Õnneks lugesin amazon.com-st arvustusi, kus üks kriitiline mainis, et kõik mudelid on raglaanlõikelised, mistõttu ma enam sellest raamatust niiii väga ei unista. Või tegelikult: natuke ikka unistan ka (OT: tellitud Big Girl Knits osutus täielikuks ämbriks, oh miks ma küll ei võtnud tõsiselt üldises kiidukooris leiduvat negatiivset arvamust selle raamatu kohta, aga need on ka minu arvates, khm, vabandust...koledad, need kudumid seal raamatus). Muuseas, Fitted Knits' vigade parandused on siin

Ja kuigi me ei evi ideaalseid õlgu, ei andnud mulle sugugi rahu Japeli Forecast, eriti pealetükkivaks muutus ahvatlus äsjamöödunud kolme vaba päeva ajal, pealegi ootas ühe ebaõnnestunud pentagooniaboolero lõng ümbersündi.
Hea võimalus oli enne uurida sama mudeli kümneid erinevaid variante . Pea kõik leidsid, et
- mummud olgu väiksemad, vaid 3-silmalised; väga hea, vähem kudumist!
- raglaaniosa peaks olema pikem, et varrukad käeaukude ümber liiga pingule ei jääks
- varrukate kuju võiks teistsugune olla

Päris suur ehmatus tabas mind kui selgus, et ülaosa ei kootagi ripskoes, hoopis kõik read pahempidised! Täitsa lõpp, niimoodi läheks kudumisele ju terve aasta. Mulle nimelt meeldib pahempidiste puhul viilida, ikka seda va vanaemavõtet kasutada: lõng vardale, ilma keerutamata kohe läbi kududa. Ja et niimoodi kududes on silmused järgmisel real teistpidi, siis tuleks kuidagi altpoolt hakata pahempidiseid silmuseid võtma. Isegi proovisin, kuid ei olnud sugugi käepärane selline moodus. Nii et minu otsus: ikkagi ripskoes, st kõik read parempidi (ei saanudki tegelikult aru, miks autor seda ei pakkunud, vbl põhjus selles, et pahempidised silmad jäävad veidi lõdvemad kui parempidised ja kude ei ole siis nii tihe)

Kui ettenähtud raglaaniosa valmis sai, toimus esimene proov. Šokk! Nii väike ja kitsas! Hämmastas ka see, et peale raglaaniosa mingeid silmuste lisamist ei soovitatud - tavalise raglaani juures ju lisatakse kehaosale ja varrukatele laiusesse paar cm. Uurisin lausa autoriteete, raamatuid-rariteete eelmisest sajandist, M. Põldoja "Kudumine" ja Maksimova "Azbuka vjazanija" - kummaski ei olnud. Mina otsustasin siiski paari cm jagu lisada (mis hiljem osutus veaks, selg jäi natike lai)

Kuna kampsuniomanik soovis lühemat ülaosa, pikemat soonikut ja 3/4-varrukaid, siis tulemus selline:
medium_forca1_peata.jpg
medium_forca3_peata1.jpg
medium_forcaselg2.jpg

Mudel: Forecast
Lõng: Rübezahl, umbes 500g
Vardad: ringvardad 4.5, 4 ja 3.5 (põikitriipude jaoks siis need kõige peenemad)
Hoiatus: juhendis antud nööbiliistu silmuste arv on liiga suur, lausa lokkima hakkas äär. Tuli endal arvutada ja minu variant: iga ääresilma (ehk 2 rea kohta) kohta 1s, lisaks vaheldumisi kord 4., siis 5.silmusesse 2s, kogupikkuseks lõpuks 85s

medium_forecdet2.2.jpg
Raglaani juures silmuste lisamisest: kui tavaliselt kasvatan silmustevahelisest lõngast keerdsilmusena, siis ripskoes jäävad niimoodi inetud muhukesed. Sedapuhku kasvatasin eelmise rea silmusest, mu meelest päris hästi jäi.


Valmis ta sai peaaegu kolme päevaga, siis järgnes harutamine ja ümbertegemine: ülaosa veidi pikemaks, varrukad kitsamaks, soonikuosa keskmise suurusega varrastega, nööpaugud väiksemaks.
Üks nipp: palmikute viimasel real kahandasin ühe silma palmiku keskelt. Tasub meeles pidada, et palmikuid ei lõpeta vahetult peale keerukohta, muidu jääb inetu pusa ja palmiku lõpus on mõttekas silmuseid vähendada, et lõpurida ülejäänud palmikust laiemaks ei vajuks.

Et kas kooksin veel kunagi ülalt-alla raglaani?
Vastu:
- kogu töö on korraga varrastel, siinse nupulise mustri juures oli lõpuks üsna häiriv suurt ja rasket posu muudkui edasi-tagasi keerata (seega sobib pigem väiksemate, kergemate asjade tegemiseks, eriti hästi muidugi lastekampsunitele)
- kui midagi läheb valesti, on ka palju rohkem harutamist. nii et selline ebameeldiv tegevus nagu proovilapi kudumine on veelgi olulisem kui muidu
- vormida/aurutada on ebamugav, aga see etapp on ometi üks tähtsaimaid viimistluse juures. Ehk nagu Eunny kirjutab:
It takes just a few extra hours - but I think it's the difference between a sweater that looks "homemade" and one that looks "handknit."

Poolt:
- saab juba varakult tegemise ajal proove teha, mõnus!
- pääseb õmblemisest (va varrukad, mina ei riskeerinud varrukaid ringselt kududa, sest koe erinevus võib olla märgatav, pealegi puudusid mul nr 4,5 sukavardad, aga varrukaid ringvarrastega teha on üpris ebamugav)

Aga tegelikult oli mõnus harutada, ei pidanud mingeid õmblusi lahti võtma, muudkui lõngaotsast kinni ja tirrrdi... jälle lühikeseks tagasi. Ikka ja jälle uuesti, nii võibki igaveseks ümber tegema jääda. Ausalt öeldes oleks võinud täiesti üles harutada, sest krae on vähe lohvka, õlgadest veidi kitsas, varrukad alt laiad. Vastu talve teen ehk varrukad pikemaks. Et siis vastu järgmist suve jälle lühemaks tõmmata

Et kas teeksin veel? Ikka. Enne uuriksin-puuriksin õpetusi lühendatud ridadega, et selja-raglaaniosa saaks esiosast vähe pikem ja esiosa kaelusekaar veidi sügavam. Ehk võtaks koguni kätte, teeks ise mõõtudele vastava lõike, siis disainiks mustrite paigutuse, arvutaks vajaminevad kasvatused, kahandused ... oehh, vist käib ülejõu.

Ahjaa, lugesin hiljem hoolikalt kogu KAL-i läbi ja sain teada, et algselt oli autoril ikka ettenähtud ripskude ja temagi ehmatusega avastas õpetuses oleva "pahempidi-ripsi". Et tema küll sellist käkki ei kavatsenud teistele keerata...
leili33 posted @ 09:25 - Link - kommentaarid (23)