Andrese käsitöö
Amet, sunnik, sunnib mind vahel ka midagi oma kätega tegema
20 Juuli 2009
Tere jälle!

Kooliaasta ammu möödas, pole uuski enam kaugel, seega viimane aeg näidata minu õpilaste tehtud töid, mis möödunud õppeaasta jooksul valmisid.

Nagu ka juba varem olen siin blogis maininud on meie koolis seni jagunud täiskoormust kahele tööõpetuse õpetajale, ning meie poistel on haruldane võimalus õppida kahe erineva mehe käe all. Me ei dubleeri teineteist vaid pigem täiendame. Lühidalt kokkuvõttes võiks meie õpetamist iseloomustada nõnda, et kolleeg Aivari töös on tehnoloogia pluss loovus, minul aga loovus pluss tehnoloogia. Rõhuasetused on lihtsalt erinevad, suund on aga ühine. Nõudmised korra, kvaliteedi ja muus osas on samuti ühtne .

Möödunud õppeaastal alustasime 4 klassi poistega miniplastikat, millest mul kahjuks pilte näidata ei ole, seejärel tegime savist ornamendimudeleid, mida poisid kipsvormi valasid ning hiljem vormist saadud tõmmised oma keraamika töödele kaunistuseks peale kleepisid või kasutasid ripatsina.

(Klõpsates pildile jõuab kodulehele, kus näeb ka teisi pilte )Viiendikega võtsime aga ette traaditöö ning seejarel nahatööd. Traaditöö pildid on kahjuks ühes teises arvutis, millele ma praegu ligi ei pääse.
Seitsmendike ülesandeks oli välja mõelda ning valmistada spordiauhind või mõni muu meene oma lemmikharrastusest, kasutades vähemalt kahte tehnoloogiat: ühte varem õpitud ning ühte, mida töökäigus saaks juurde õppida.
Kaheksandikega kulus meil veerandi jagu arvutiklassis disaini ja joonestusprogrammi Solid Edge õppimiseks ning automudelite modelleerimiseks, mida nad hiljem Aivari käe all ka teostasid. Teisel veerandil tegelesime klaasitööga.


Andres posted @ 08:47 - Link - kommentaarid (7)
16 Juuli 2009
Tere taas!

Kõige värskemad kujud ka valmis saanud . See pisem tegelane hakkab spetsiaalselt temale tehtud kiigel istuma ja kiikuma .


Andres posted @ 05:09 - Link - kommentaarid (11)
14 Juuli 2009
Tere üle pika aja!

Endal on ka raske uskuda, kui harva ma jõuan postitusi teha. Eks muud kohustused nõuavad oma. Kui nüüd enda blogi arhiivi uurisin, ei leidnud ühtki postitust, kus oleks näidanud enda tehtud puukujusid. On see tõesti võimalik?

Aga ma alustan siis sel suvel tehtud puukujudest.

Mõni aeg tagasi telliti madu - tellijal oli männioks õuele kukkunud. Aga madu ei tohtinud olla selline tavaline, seega pakkusin välja kuulsa boamao, kes tegi harjutusi sabale, kuid kuju kallale asudes leidsin, et see pole päris see õige stiil. Lähtudes tellija huvist uhkete Ameerika autode vastu, valmis Mr. Snake:
Südamelähedaseks on saanud pokud. Ühest päris pisikesest pole pilti ning kaks on pooleli. Aga see üks, millest on pilt olemas, on täitsa saadaval, vaja vaid ühendust võtta:Käisin ka Vastseliinas puupäevadel, kus kohustusliku tööna valmis vihmauss ja natukene mastaapsem on kolmest kääbikust koosnev kuju:Rohkem see aasta polegi puukujusid teinud. Hiljem tutvustan siis eelmise aasta omi ka (neid saab näha koos selle aasta puukujudega siin).

Kohtumiseni!
Andres posted @ 12:09 - Link - kommentaarid (8)
17 Märts 2009
28. veebruari koolitus möödus väga kenasti. Rahvast polnud küll palju, kuid samas piisavalt, et seda teha tasus. Inimesed jäid koolitusega rahule ja sündis päris mitu vahvat tööd. Lähipäevil panen töödest ka pildid ülesse.

Tore, kui tuleb põnevaid tellimusi. Üks selline tellimus, mille sain, oli kohtuniku haamer. Meie kohtutes seda küll ei kasutata, kuid hea sümbol, mida vastsele kohtunikule kollegide poolt kinkida, on see igatahes.Materjaliks vaher. Nii haamer kui ka alus on üle peitsitud ja lakitud. Silt on tehtud 1916. aastast pärit suurtüki hülsist lõigatud pronksplekist. Sildil on kiri "Andis Jumal ameti, annab ka mõistuse".
Andres posted @ 18:34 - Link - kommentaarid (4)
13 Veebruar 2009
Eelkuulutus, eelregistreerimisega.

Enam ei tahaks niisama kohal passida. Kui ikka gruppi kokku ei saa, siis jääb ka kursus ära

Niisiis, nagu eelpool ka juba välja pakkusin:

28. veebruaril algusega 11.00
Klaasikusrsus, kus käsitleme klaasivõimalusi laiemalt (kokkusulatamine, klaasi koolutamine, tiffani + traat, õpetan korralikult jootma
Oodatud ka kaugema kandi rahvas, kui vaid kohale sõita raatsite. Küll leiame võimaluse kuidas hiljem valminud tööd teile kätte toimetada.

Grupi maksimum suurus 15 inimest, miinimum 5.

Hind üksiskisikule 550.- , kindla grupi puhul (alates 5 inimesest grupis) 475.-.
Hinna sees materjal ja kohvi-/teepaus krõbuskitega.

Kursusele registreerimine: andres[ät]elvag.edu.ee
Loodetavasti mu pakkumine teiele sobib

Andres posted @ 15:34 - Link - kommentaarid (3)
10 Veebruar 2009
Kui enda töid nädata ei ole, siis näitan neid, mida on teinud minu õpilased, kelle üle suurt uhkust tunnen. Poisid on meil väga vahvad ja nende tööd samuti. Kuidas saabki neid töid näitamata jätta?

Meie tööõpetuse koja näitusekastid

Vasakpoolses kastis on minu juhendatud neljandike keraamika ja kaheksandike klaasitööd. Parempoolses minu kolleegi Aivari üheksandike sepised, seitsmendike sõrmused ja viiendike puidutööd:Neljanda klassi poiste keraamika:

Samuti neljandike mosaiik:Andres posted @ 16:52 - Link - kommentaarid (10)
08 Veebruar 2009
Kaunist pühapäeva!

Kahjuks ei saa ma teile kursusel tehtud töödest pilte näidata, sest paraku tegijaid ei tulnudki kohale

No mis seal ikka .
Esimene pannkook läheb ikka vahel vussi ning iga algus vajab sissetöötamist.


Klaasikusrsus pole ainuke koolitus, mida pakkuda saame.

Lõuna-Eesti Tööhariduskeskusel on plaanis järgnevad koolitused ja töötoad:

sepatöö algkursus;
keevitamise algkursus;
pronks-, vask- või messingehete valmistamise töötuba;
ühepuukausi ja puulusika valmistamine;
keraamika töötuba;
klaasisulatus, kus tutvustan ka võimalust, kuidas väiksemate esemete nt ehete puhul saab klaasisulatust katsetada ka ilma kallihinnalise sulatusahjuta;
tiffani & traatehted.

Koostöös muinasklubi Tarbatuga saame pakkuda ka erinevate muinasvidinate valmistamise töötubasid.Koolitusi ja töötubasid on võimalik tellida ja kindla grupi puhul on võimalikud hinnasoodustused.

Konkreetsemalt pakun 28. veebruariks 8-tunnise klaasikursuse, kus käsitleks klaasivõimalusi veidi laiemalt. Siis on ehk ka kaugema kandi rahval mõtet Elvasse sõita. Grupi maksimum suurus 15 inimest. Hind üksiskisikule 550.- , kindla grupi puhul (alates 10 inimesest grupis) igale 475.-. hinna sees materjal ja kohvi-/teepaus suupistega. Kursusele registreerimine: andres[ät]elvag.edu.ee


Olge kenad ja andke oma huvidest ja soovidest teada kas või siinsamas, blogi kommentaaris.
Andres posted @ 11:51 - Link - kommentaarid (3)
06 Veebruar 2009
Ootan siis huvilisi klaasikursusele. Inspiratsiooniks mõned minu õpilaste tehtud klaasitööd:

Andres posted @ 22:05 - Link - kommentaarid (3)
31 Jaanuar 2009
Viimasest postitusest on pea aasta mööda läinud. Selle ajaga ka nii mõndagi ära tehtud. Sellest pajatamine läheks maru pikaks, seega kel huvi, saab osaga mu tegevusest tutvuda minu kodulehel bambusmeister.ee

Püüan edaspidi seda blogi ikka elus hoida ning ikka uut ja huvitavat pakkuda.

Paregu aga teeks pisut reklaami.

Elvas alustas tegevust MTÜ Lõuna-Eesti Tööhariduskeskus. Peamiseks eesmärgiks on tööhariduse edendamine
Põhitegevuste hulka saab kuuluma ka mitmesuguste põnevate koolituste läbiviimine nagu näiteks sepatöö ja keevitamise algkursused.

Avalöögiks on saabuvale sõbrapäevale mõeldes dekoratiivse klaasisulatamise kursus (võõrkeeli fusing), kus võimalus tutvuda klaasi omaduste ja erinevate sulatamise võimalustega ning valmistada oma sõbrale kaunis klaasist kingitus, kas mõne ilusa ehte, akna kaunistuse või kausikese näol.
Kursuse viin läbi ma ise. Olen selle kunsti põhitõdesid nüüd juba neljal aastal põhikooli poistele jaganud.
Ootaks eelkõige lähemalt kandi rahvast, sest töö lõpliku valmismisega, ehk sulatamisega läheb ööpäeva jagu aega ning sellele tuleks hiljem järele tulla. Tartu rahvaga pole ka muret, sinna viin kas või ise kohale.Andres posted @ 19:16 - Link - kommentaarid (2)
28 Märts 2008
Pronksivalu maagia...

Inimene satub üpris kergesti eelarvamuste küüsi ja vabaneda sellisest arvamuseston päris raske. Juhtub seda pea igas valdkonnas, ka isetegemine pole erand .
Mõnest tehnoloogiast kujuneb sageli pealiskaudne arvamus, müütiline oreool, oioioi või uuu tunne, millest on väga raske lahti saada, iseäranis siis, kui ei proovi .
Pole just vähe mehi, kel käed ja pea õigest kohast kasvanud, kellele puidu töötlemine ei valmista mitte mingisugust probleemi ega tõrget. Ka metallist saab üldjuhul jagu – saab saagida, lihvida, neetida, keevitada. Kuid näiteks kivi töötlemine kuulub ilmselt juba müstika valdkonda. Vähemalt minu jaoks oli see nii, kuni skulptorist sõber Lauri Tamm, tegi mulle selgeks, et kivi pole sugugi raskem töödelda kui metalli. Täelikult ma teda muidugi veel uskuma pole jäänud. Tõde selgub alles suvel, töö- ja käsitööõpetajate ühisel suveüritusel, kus muu hulgas saab ka kiviraiumisega kätt proovida.
Samasugune müstiline oreool hõljus minu jaoks ka metalli-, iseäranis pronksivalu kohal
Pärast eilset aga hajus minu jaoks jäädavalt müstika pronksivalu ümber, st pronksi valamine pole minu jaoks enam nii ilmvõimatu kui algul tundus! Kõige meeldivam on aga asja juures see, et müstika asendus maagiaga - metalli sulamise maagiaga, mis on midagi ülevat ning ütlemata kaunist . Kogu protsess on väga ärev, mis pole ka ime, kui tegemist on ainega, mille temperatuur sulatatud olekus ületab 1000 C°.
Väiksemaid pudinaid olen muidugi ka varem valanud, kuid jutt käib väga mehise õllekannu suuruse tiiglitäie pronksi sulatamisest ning selle vormi valamisest, millest ka tunduvalt suuremad emotsioonid

Suure kaarega olen jõudnud lõpuks looni, milleni tegelikult jõuda tahtsin. Nädala algul helistas mulle eelpool mainitud sõber Lauri, kes on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuri erialal ja on tehniliseks juhendajaks Ülle nimelisele TKK diplomandile. Helistas ja kurtis muret, et tema juhendatav on oma asjadega veidike hiljaks jäänud ja tal pole kusagil oma kooli töid valada, et äkki prooviks seda minu juures koolis.
Kas ma kunagi olen proovimise vastu olnud?! Eriti kui on tegemist ülipõneva asjaga.
Juba kolmapäeva õhtul tõid Lauri ja Ülle kaks valmis vormi, ühes kolmel jalal tantsiv muna ning teises reljeef. Enne valamist on tarvis vormi sees olevad vahast mudelid välja sulata ja seejärel lõõmutada vormi kuni 600 C°, et niiskuse jäägitult välja saada. Lõõmutamise tegime ära keraamika ahjus ning neljapäeva õhtuks olid vormid valmis valamiseks. Algul valasime käeprooviks alumiiniumist kolmjalgmuna ja seejärel pronksist reljeefi. Kogu protses võttis ligi kolm ja pool tundi. Erutust, millega me vormi valmis valu ümbert lõhkusime on väga raske kirjeldada, samuti meie rõõmu tulemust nähes. Kui arvestada asjaolu, et tegemist oli meie esimese valuga, siis tulemus oli lausa suurepärane. Ainukesed märkimisväärsed vead olid muna ühel jalal puuduvad varbad, mis oli veel algaja vormija Ülle apsakas, sest ta paigaldas õhukanali veidike valesti. Ja pronksreljeefi ühele nurgale ei jagunud materjali. Lauri kahtlustas algusest peale, et pronksi võib puudu jääda.


Tööde autor Ülle lubas mul lahkelt neid valusid pildistada ja siin oma blogis näidata. Loodetavasti saan talt kunagi ka päris valmis, viimistletud taiestest tehtud fotojäädvustusi.

Siin need siis on:

20x20 reljeef


ca 15cm kõrke kolmjalg


Andres posted @ 15:17 - Link - kommentaarid (4)
Külastusi: 039956