Pööraselt Rahulik Kamber
Pööraselt Rahulik Kamber
Siin käsitöötab PRK
02 Oktoober 2008
Ruuduline triibumüts
Ega mul tegelikult polnudki plaanis nn varjukudumist (shadow/illusion knitting) proovida. Tahtsin pojale just nimelt ruudulist mütsi. Aga mõnusat venivat kirikude ma teha ei oska. Liiga paks jääks säärane ka. Ja siis mulle see veider tehnika meenuski!
Lõbus oli kududa ning mütsile lisaks tuli ka sall.Kuidas ma mütsi tegin

Lõng Titan Wool Winner. Vardad nr 3,5. 10 cm = 25 silmust.
Müts sobib peaümbermõõdule 48 cm.

Kõigepealt kudusin serva. Lõin üles 12 silmust figure-8 meetodil (st lõnga 8-kujuliselt ümber 2 varda keerutades, kummalegi vardale jäi 12 keerdu) ja kudusin sukavarrastega (muidu oleks vaja 2 kera oranži lõnga):
1. oranži lõngaga 2 rida parempidi (ülesloomis-rida on ühtlasi ka 1. parempidi-rida);
2. valge lõngaga 1 rida parempidi; lükkasin töö varda algusesse tagasi (st ei pööranud ümber enne järgmise rea kudumist);
3. oranžiga 2 rida parempidi; jälle lükkasin töö tagasi varda algusesse;
4. valgega 1 rida pahempidi.
Kordasin 1. – 4.
Kui oli tehtud 9 valget triipu, hakkasin mütsi kõrvade jaoks iga esimese oranži rea algusesse silmuseid juurde kasvatama: 1. triibu juures 1 s; 2. triibu juures ka 1 s; 3., 4., 5. ja 6. juures 2 s. Järgmise kolme triibu juures ei kasvatanud. Siis hakkasin kahandama. Kahandasin samuti iga esimese oranži rea alguses. Kõigepealt 4 korral 2 silmust, siis 4 korral 1 silmuse. Vardale jäi lõpuks 10 s.
Kudusin 20 triipu. Seejärel alustasin teise kõrva kudumist, kasvatades-kahandades vastupidise skeemi järgi, aga ikkagi iga esimese oranži rea alguses: +1, +1, +1, +1, +2, +2, +2, +2, 0, 0, 0, -2, -2, -2, -2, -1, -1.
Kudusin veel 9 triipu, lõpetades oranži reaga. Silmuseid maha ei kudunud, vaida õmblesin mütsi serva silmus-silmusesse kokku valge lõngaga, nii ei paista õmblus välja. Õmblus jääb kuklasse.

Nüüd kudusin servast välja mütsi põhiosa silmused, iga kahe rea kohta 1 s pluss kuklaosas 4 lisasilmust, kokku seega 112 silmust. Edasi kudusin ringselt. Kõigepealt 5 rida oranži lõngaga pahempidi. Kuues rida parempidi, aga iga silmusega kudusin kokku mütsi põhiosa esimese rea (see rida, kus silmused vardale korjasin) silmuste töö pahemale poole jäävad lõngajooksud. Kuues rida on ühtlasi 1. mustririda.
1. mustririda oli niisiis oranži lõngaga kõik s parempidi.
2. mustririda: 8 s parempidi, 8 pahempidi jne.
3. rida: valge lõngaga parempidi.
4. rida: valge lõngaga 8 s pahempidi, 8 s parempidi jne.
Read 1 – 4 korduvad kokku 4 korda (4 oranži ja 4 valget triipu).
17. rida: oranži lõngaga parempidi.
18. rida: oranži lõngaga 8 s pahempidi, 8 s parempidi.
19. rida: valge lõngaga parempidi.
20. rida: valge lõngaga 8 s parempidi, 8 s pahempidi jne.
Ka ridu 17 – 20 kordasin kokku 4 korda.
Lõpuks kudusin uuesti ridu 1 – 4 jällegi 4 korda.
Õmblesin mütsi pealaelt kokku oranži lõngaga silmus silmusesse. Et pealaele jääv oranž triip oleks sama lai kui ülejäänud, kudusin enne pooliku rea oranži lõngaga parempidi (kui päris täpne olla, siis kudusin ¼ rida, õmblesin pool mütsi kokku, kudusin lahtisest osast pool ja õmblesin ülejäänud mütsi kokku – nii polnud vaja kordagi lõnga katkestada.)

Lõpuks kudusin mütsi allserva samasuguse pahempidistest silmustest rullkandi, nagu on mütsi põhi- ja servaosa vahel. Kinnitasin tutid ja paelad ning õmblesin voodri.

Tagantjärele tarkusena võib öelda, et servaosa oleks võinud olla kukla poolt sutsu laiem kui 12 silmust.

Legodega mängisin ka
Ma ei tea, kes oli see inimene, kes tuli esimest korda geniaalsele ideele proovida varjukudumise mustreid legodest ehitada, aga abiks asjast arusaamisel ja mustri mõtlemisel oli see küll. Klotse kulub muidugi palju.

Kõigepealt ladusin laiematest klotsidest sinise-valge-triibulise pinna. Siis tegin kitsastest sinistest klotsidest mustri; mustriklotsid panin siniste laiemate klotside endast kaugemal olevasse serva. Nüüd ladusin valgetest peenematest klotsidest tausta. Taustaklotsid panin mustriklotside vahekohtadesse. Vahekohad vaatasin eelmise (endapoolse) rea järgi: kus eelmisel real sinist mustriklotsi polnud, sinna panin valge taustaklotsi. Kui legomustri järgi kuduma hakata, siis kõrgemad kohad on pahempidised silmused, madalamad parempidised (töö paremalt poolelt vaadates, muidugi).

Lisatud 8. okt 2008
Tundub, et koon keskmisest kõvemini! Vt SOKIKESE kogemused selle mütsiga.
Kirjutas prk @ 06:58 - Link - kommentaarid (41)
Lehe algusesse


242357 külastust
free counters
(Alates 09.11.2008)
Kasulikud kohad
Pattern maker
Mustrite joonistamise proge
Polümeersavi õpetusi
Otsingud
Google Custom Search
Minu imetlusobjekt
doll making / nukkude õmblemine

Hoian silma peal
PÕRNIKAS
PERENNA
ESSI
TONDINAHK
DRAGONFLY
MAGRAT


Kõiki ei jõua ju linkida ...
Arhiiv
Viimased postitused
Oktoober 2008

Blogi indeks