Villalind õrrel
Villalind õrrel
Kõik on õnnelikud, kui saavad kanda suurt punast põlle, mille peal on kolm piparkoogimehikest.
"Minu lind" Alexandra Bohdanska
20 Juuni 2008
Vastus viiele küsimusele, küsijaks Hunditädi

1. Mida tegid kümne aasta eest?
Õppisin Tartu Ülikoolis teoloogiat. Samal suvel põdesin kopsupõletikku. Haiglast lahkudes olin kümme kilo kergem, kuid see polnud kaunis vaatepilt.

2. Viis asja „vaja teha“ nimekirjast?
Öeldakse, et emadus õpetab naisi oma aega ratsionaalselt kasutama. Vähemalt minu puhul on see tõesti nii juhtunud: kõik, mida on „vaja“ teha, teen kohe ära, sest hiljem ei pruugi selleks enam võimalust olla. Niisiis – pole sellist nimekirja.

3. Lemmiknäksid?
Niisama ei näksigi, söön korralikult.

4. Mida teeksid, kui oleksid miljonär?
Ilmselt mingit jama – seaksin siis oma käsitööstuudio ja hakkasin ennast pikapeale kunstnikuks pidama. Aga kriitikud ei kiidaks mind, õppinud kunstnikud ei arvaks mind omade sekka ning ma ei leiaks oma nime Eesti käsitöö antoloogiast. Solvuksin südamepõhjani ja sureksin kibestununa.

5. Kohad, kus oled elanud?
Elva, Tartu, Tallinn.

Teatepulga anna endasi: Pireparmule, Muhvile, Ampsakule, Mari Marikesele, Ajaviitjale.
Villalind posted @ 09:17 - Link - kommentaarid (4)
18 Juuni 2008


Suurim kompliment

Mitu isetegijat on palunud õpetust, kuidas teha neid kotte, millest on olnud juttu minu eelmistes postitustes. Ma arvan, et sellest palvest suuremat komplimenti ühele asjaarmastajale-käsitöölisele polegi olemas. Nii et siin see õpetus on.

Skeemil on näha koti üks külg. Kott koosneb kuusnurkadest ja viisnurkadest. Viimased on skeemil märgitud ristiga. Nende ülesanne on anda koti külgedele kergelt ümar kuju. Punktiiriga on joonistatud need motiivid, mis ulatavad koti teisele küljele. Nii näiteks on 7. rida põhjarida ja see on koti esimesel ja teisel küljel ühine. Samuti on selle poole 4. rea esimene ja viimane motiiv ühtlasi ka teise külje esimene ja viimane motiiv.

Vali motiiv, mida saab teha nii viis- kui ka kuusnurgana. Enamus kuusnurkseid motiive lubavad enda hõlpsalt kujundada ümber viisnurkadeks.

Motiivid heegeldatakse töö käigud üksteise külge. Seepärast ma soovitan koti mõlema poole põhisosad enne valmis heegeldada ning seejärel hakata heegeldama neid motiive, mis kotipooli omavahel ühendavad. 1. rida on kotisuu, 2. rea esimese ja viimase motiiviga võiks hakata juba külgi ühendama.

Pärast seda, kui motiivide osa valmis, oleks mõistlik 1. rea peale heegeldada erinevas pikkuses sambaid kombineerides kant, et kotisuu oleks sirge. Kant peaks olema nii lai, et selle külge saab sangad kinnitada.

Koti sees on vooder. Materjaliks sobib hästi voodrisiid, et kott saaks voodril vabal vajuda.

Kõigepealt põhi. Selleks tuleb tugevast papist lõigata välja ristkülik, mille pikkus ja laius mõõda koti 7. rea järgi. Lõika ristküliku nurgad ümaraks ja proovi seda koti sees. Vajadusel lõika kitsamaks ja lühemaks. Traagelda põhi kahe voodririide tüki vahele.

Pane kott voodrile ja joonista koti kuju riidele kuni 6. reani (7. rea jaoks on papist põhi juba olemas). Arvesta lisaks umbes 1 cm õmblusvaru ja lõika välja. Õmble voodril küljed kokku. Mina õmblesin ka õmblusvaru sik-sak-õmblusega voodri külge, et see ei hakkaks kusagilt välja pressima. Õmble põhi ringselt koti külge. Selleks on samuti mugav kasutada tihedat sik-sak-õmblust.

Pane valmis vooder koti sisse ja kinnita nööpnõeltega. Lõika ära see osa, mis 1. rea motiivide tipust üle ulatab, kuid jäta alles õmblusvaru. Tiki vooder kotisuu külge. Voodri külge kinnita tõmblukk. Viimasena õmble heegelniidiga külge sangad.

Tugevdatud põhi on vajalik selleks, et kott püsiks vormis, mitte ei vajuks lapikuks nagu sibulavõrk. Tõmblukk lisab kasutusmugavust.

Koti suurust ja laiust saab reguleerida lisades motiivide ridu ja veerge. Mina kasutasin koti tegemiseks heegelnõela nr 2 ja puuvillast lõnga kulus umbes 200 grammi. Plastikust sangad ostsin poest.
Villalind posted @ 17:17 - Link - kommentaarid (3)
09 Juuni 2008


Anonüümsete heegeldajate tugigrupp

Mulle tundub, et peaksin liituma mõne tugigrupiga, mis toetab sõltlasi võõrutusprotsessis. Minu mureks pole painavad meelemürgid või pöörane kihk mööda kasiinosid käia. Minu sõltuvust toidab motiividest heegeldamine.

Nõiaringist välja pääsemiseks peaksin ma ühinema võõrtusgrupiga. Sellisega, mis käib koos kord nädalas neljapäeviti ning kus peaks püsti seistes endale oma sõltuvust tunnistama: ”Tere, minu nimi on Villalind, ma olen heegeldaja.” Ja kõik vastavad kooris: „Tere, Villalind!”

Seejärel hakkaksime rääkima, kui kaua keegi juba heegeldanud pole. Grupi liikmetel oleksid ka tugiisikud, enamast endised heegeldajad, kes võtavad nõrkushetkede ennetamiseks heegelnõela enda kätte hoiule ja kellele võib helistada, kui sõltlane tahab heegeldamisest rääkida.

Seekordne motiividest kott läks isetegija toetuseks oksjonile.
Villalind posted @ 17:39 - Link - kommentaarid (18)
037533 visitors