ampsak teeb näputööd
Käsitööd siit, muud jutud http://ampsak.blogspot.com/
ampsak teeb näputööd

Arhiiv

Külastajaid

426999

14 November 2005
IseTegijate lapitekk edeneb suure hooga. Tahaks täna valmis saada tegelikult. Värviline on küll ja tööd on ka niiet küll sellega. Eile tegin poole kaheni öösel. Täna uurisin natuke lapiteki ja just selle sõpruse teki ajalugu kah natuke.

Õhtuks said lapitekile raamid ka ümber - tuleb veel õmblused maha pressida ja siis saab tagumise riide ka külge õmmelda.. ja vatiini sisse panna , st homme hommikul on valmis.


Sõpruse lapitekk

Sõpruse lapitekk on selline tekk, mille ruutude tegemisel osaleb palju inimesi ja tavaliselt läheb see kingituseks ühele kindlale inimesele. Väga populaarsed olid sellised tekid Ameerikas 1970ndatel. Need pidid talletama sõpruse loo ja koosnesid erinevatest lapitöö ruutudest, mille tegid saajale tema sõbrad. Mõnikord olid need ka õhukesest kangast ruudud, millel olid käsitsi kirjutatud luuletused või tsitaadid ning ruudud tegija nimega varustatud. Kuna tolleaegses ühiskonnas oli naise positsioon madal, siis oli selline tekk tihti ainus märge naise elust.

Väga levinud kingitus noorele naisterahvale oli nn sõpruse tekk. Iga sõber tegi ühe lapiteki motiivi ja kirjutas sellele ka oma nime. Lapiteki motiivid koguti kokku ja ühendati tekiks. Tulemuseks oli väga armas ja südamlik kingitus. Lapitekil oli lisaks sentimentaalsele väärtusele ka praktiline tähendus – noortel naistel puudus tihti tekk või voodikate. Motiivide kokkuõmblemisel oli tihti ka laiem sotsiaalne funktsioon – see andis naistele võimaluse koos istuda, juttu vesta ja luua kaunist ja praktilist kunsti.

1840ndatel aastatel oli näiteks Boston üks jõukas ja õitsev koloonia, kuhu laevad tõid palju tekstiile Inglismaalt ja Indiast. Bostoni elanikel oli palju vaba aega ja raha ning nad otsisid omale lõbusat ajaviidet. Erinevalt vaestematest inimestest ei vajanud jõukad lapitekke sooja saamiseks, vaid pigem oli see neile sotsiaalne vajadus. Algul prooviti crazy quilt stiili, seejärel juba keerukamaid aplikatsioone nagu linnud, loomad, lilled. Kui need naised abiellusid ja mujale kolisid, siis tehti neile ühine lapitekk (album sampler quilt). Igaüks tegi ühe ruudu, milles kujutas võrdust armastuse, abielu, kodu ja riigi vahel. Loomulikult lisas ka oma nime. Tekstiilidena kasutati muuhulgas siidi, puuvilla, velvetit. Mõned ruudud olid kaunistatud tikandiga. Eesmärk oli teha võimalikult originaalselt ja detailiderohkelt.

Huvitavat lugemist lapitekkidest:
European American Quilting Traditions
Quilt Me A Story
ampsak 14:03 - Link - kommentaarid (16)