Tintsiku näputöökroonika
Kuduhoolik
23 Oktoober 2010
Kuidas teha sokikanda?

Kolmapäevases postituses lubasin näidata, kuidas sokikanda kududa. Õpilasel Kikil on igatahes soki sääreosa valmis kootud. Mul paaril näidissokil ka (mõni sai kogemata lausa valmis), nii et nüüd on õige aeg lahendada teiega koos üks kannakudumismüsteerium (mis tegelikult polegi midagi keerulist). Püüan mõne pildi ja väikese jutuga selgitada, kuidas mina viimasel ajal kanda koon. Kui keegi inglisekeelsest juhendist aru saab, siis samasuguse kanna õpetus on ka Spring Forward Sock juhendis.

Nii. Jätkame siis kohalt, kus sa leidsid, et sääreosa on piisavalt pikk. Kui oled kudunud sääreosa soonikkoes, hoiab ta tavaliselt kenasti ümber jala (v.a. juhul, kui oled liiga laia sääreosa kudunud, aga siis saab sokid endale abikaasa või isa või suurejalgne vend). Pärast soonikut võid kududa mõned read parempidiselt (nii oma 5-6 ringi).

Kui sinu soki sääreosa on mustriline või ilma soonikuta, võid kududa 1-2 cm laiuse soonikuriba (näiteks 1:1 või 2:2 soonik), siis jääb sokk hüppeliigese kohal kenasti ümber jala hoidma. Vardamemm koob ka sageli oma sokkidele sellise soonikuriba. Soonikuriba võib olla ka ainult soki tagumisel poolel, kui soki eesosas jookseb muster.

Nüüd tuleb kuduma hakata sokikanna lakaosa (vist nimetatakse seda nii). Igatahes on see sinikollasel sokil see osa, mis on kollane. Lakaosa võid kududa nii, et ringi alguskoht jääb kas kanna taha või jala siseküljele. Lakaosaks võta kahe varda silmad ühele vardale, mida hakkad kuduma edasi-tagasi (kahe ülejäänud varda silmad ootavad oma aega). Esimene silm tõsta kudumata ära nii paremal kui ka pahemal pool, et tekiks silmuseline serv, selline:Lakaosa võib kududa parempidikoes (st. paremal pool parempidi ja pahemal pool pahempidi). Kui soovid, võid nüüd lisada ka sokikanna tugevduseks spetsiaalse niidi (sünteetiline, näiteks Tallinnas Karnaluksis on sellist spetsiaalset niiti müügil, erinevat värvi). Kanna muudab tugevamaks ka kude, kus paremal pool kood ühe silma parempidi ja järgmise tõstad kudumata üle ning pahemal pool kood kõik silmad läbi. Selline kand näeb välja niisugune:Kui kõrge peaks olema kannalakk? Kõige lihtsam on meelde jätta nii, et kannalaka ridade arv = silmade arvuga kahel vardal. Näiteks kui sul on vardal 14 silma, siis kannalaka ridade arv on 2 x 14 = 28 rida. Mina niimoodi pole tegelikult arvutanud. Teen kannalaka täiskasvanu sokile umbes 5-6 cm. Vahel on liiga lühike ka saanud

Järgneb järgmisel korral...
tintsik kirjutas @ 21:23 - Link - kommentaarid (11)
483346 huvilist on minu blogi uudistamas käinud :)