Tintsiku näputöökroonika
Kuduhoolik
26 September 2010
Lemmikud

Erinevatel põhjustel meeldivad inimestele mõned asjad siin elus rohkem kui teised, mõned saavad lausa lemmikuteks. Minu Islandireisi lemmikute hulka kuuluvad vaieldamatult kohalikud hobused. Neid oli seal palju, kohe ikka väga palju, igal pool.Islandi elanike arv on ligikaudu 318 000 ja hobuseid on mitteametlikel andmetel üle 100 000.

Islandi hobused on erilised. Nii oma kehakujult kui värvilt.Ühevärvilised, mitmevärvilised, laigulised, heledad, tumedad...Islandi hobuse ajalugu ulatub 9. sajandini, siis tõid sisserändajad koos muude koduloomadega kaasa hobuse. Vanade allikate järgi eksisteeris Põhja-Euroopas tuhat aastat tagasi hobusetõug nimega Equus-Scandinavicus. Tema puhtad järglased elavadki Islandil. Tõupuhtuse säilitasid nad tänu Islandi isoleeritusele, ka tänapäeval ei lubata tuua Islandile teisi hobusetõuge. Nii ongi Islandi hobune tänapäeval täiesti ainulaadne. Nad on väikesekasvulised, vahvate lakkadega, mis annavad neile sellise natuke salkus ja karvase välimuse.

"Erinevalt tavalistest hobustest on nad viiesammulised. Lisaks sammule, traavile ja galopile on nad kujundatud käima küliskäiku ja tölti. Küliskäigul astub loom korraga ühe külje jalgadega - vasak esimene, vasak tagumine, parem esimene, parem tagumine. Looduses teevad küliskäiku näiteks kaamel ja elevant. Töltsammu hobune ilma ratsaniku raskuseta seljal ei tee. Töldi puhul paneb hobune tagumise jala tunduvalt varem maha kui sama külje esimese jala. Kõrvaltvaatajale paistab tölt naljaka tippimisena; töltsammu 4-taktiline rütm säilib ka suurel kiirusel (islandi hobune saavutab töldil kiiruseks isegi kuni 33 km tunnis). «Viis käiku» on vajalikud, et toime tulla Islandi vaheldusrikkal ja raskel maastikul. Töltsammul tippiv hobune suudab läbida näiteks soiseid alasid, sest tema jalad ei jõua pinnasesse vajuda. Ka mägedes ronimisel on lisakäigud abiks." (Erik Sikk, Roheline Värav)

Mulle tundub, et nad on harjunud turistidele poseerima, seisid ja ootasid rahulikult, et neid pildistataks, sättisid end nii ja naa...... ning kui aeg sai täis, läksid lihtsalt ära...Minu lemmikute hulka kuuluvad ka Noro sokilõngad. Olen neist jätkuvalt vaimustuses. Täna teie ees ühed sügisvärvides sokid:Lõng: Noro Silk Garden Sock Yarn, värvikood nr. S258. Lõnga kulus peaaegu 1 tokk (väike kerake jäi ainult järele).
Vardad: 2.5, vardal 14/15 silma.
Sokk mahub nr. 34-36 jalga.
Soonik ja kanna tagumine osa on 1/1 lõngakeerutusega

Veel on kõikjal rohelist, aga juba rõõmustavad silma ka vahtralehtede punakollakasoran˛id lehed, metsviinapuud on omandanud säravalt punakaspruuni värvi, lillepeenardel uhkeldavad lillad ja roosad ja punased astrid. Ning kui kõige tipuks on taevas sinisinine ning päike paneb sügisvärvid kirkalt särama - no onju ilus!

Mõned päevad tagasi algas sügis. Algas ilusa selge täiskuuööga, mõnusa ja lausa suviselt sooja ilmaga. Vahvat sügist teile kõigile!

tintsik kirjutas @ 21:03 - Link - kommentaarid (13)
476798 huvilist on minu blogi uudistamas käinud :)