Tintsiku näputöökroonika
Kuduhoolik
01 Veebruar 2007
Bänneri sain tänu abile just sinna kuhu tahtsin, nüüd veel vaja teda veidike suuremaks timmida. Need pildid - lepalind ja laanelill, mida bänneris kasutasin, on mu enda pildistatud. Looduse pildistamine on tegevus, mis aitab kõigest välja lülituda, parim tegevus enda akude laadimiseks. See on samasugune sõltuvus nagu käsitöötegemine - jäägitult kaasahaarav ja vabaneda on sellest suht raske. Õnneks on see sedasorti sõltuvus, millest pole tarviski vabaneda.

Lõpetasin täna ühe papu ära, teine on alustatud. Püüan siia kirja panna ka tegemisjuhise. Mingit üleskirjutatud retsepti, st mustrit mul pole ja pole ka ammu aega tagasi olnud, ei mäletagi, kust ma ise sellist paput nägin või mille järgi need oma pojale tegin. Hakkan lihtsalt otsast kirja panema, mida ja kuidas teen.
OK, siin on nüüd tossudetegemise juhend:
Nagu ikka sõltub silmade arv lõnga ja varda jämedusest ja sellest ka, kui suuri papusid tahate teha. Minu papude lõng on suhteliselt peenike (Steinbach Wolle Golden Baby, merino 100%), vardad nr.2. Suuruselt tulid sellised, et mahuvad ehk jalga ka kuni aastasele lapsele. Lõin ühele vardale 12 silma, kokku seega 48 silma.

"Voldikeste" laius ja arv on jällegi igaühe maitseasi, võib teha pikema säärega papud, püsivad hästi jalas, või lühemaga. Minu papudel on 6 ringi pahempidises koes vaheldudes 4 ringi parempidise koega, mille kudusin helesinisega. Voldikesi kokku 6. Kui sääreosa valmis, tuleb teha paela jaoks augurida - 1 silm parempidi kududa, *1 õhksilmus, 2 silmust parempdi kokku, 1 parempidisilmus*, *...* korrata kuni ring täis (aukude tihedus on igaühe enda otsustada - korrigeerige muster vastavalt).
Kui augurida valmis, tuleb kududa sobivas pikkuses jalalaba kattev osa. Olen seda teinud mitmel erineval moel - jaganud kõik silmused kolmeks kolmele vardale ja kudunud "lapi" kolmandiku silmade arvuga; teise variandina olen kudunud ka nii, et ühel vardal asuvad 12 silma olen kudunud edasi-tagasi klapiks (siin piltidel teine variant), mille lõpetasin kergelt kaarega kokku võttes (mu seletusoskus on nagu ta on, ehk saate ikka aru. Ja kui ei saa, siis lihtsalt küsige, eksju).
Kui "klapp" valmis, tuleb luua silmad/korjata silmad üles ümber klapi (vt pilt) ning jätkata kudumist 6 ringi pahemidi, 4 ringi parempidi, kuni on valmis 2 pahempidikoes "voldikest".

Talla kudusin ripskoes, alustades kannaosast. Esimesel real kudusin 6 keskmist silma edasi-tagasi (vt pilt), seejärel 10 ja 12 silma, et talla algus saaks kerge kaare. Talla tegemiseks ka võimalusi mitu - võib kududa tallasuuruse lapi ja selle pärast kinni õmmelda või kududa iga rea lõpus 2 silma kokku (nagu mina siin pildil tegin).

Päris valmis seda paput ei saa täna teha, sest mu uues elamises ei leidu mitte ühtegi nõela, millest lõng läbi mahuks. Papu tald aga vajab kinnitamist ja ka papudele tikkimiseks on nõela tarvis. Siban homme poodi nõela ostma, nii et valmis papude pildi panen siia homme.
tintsik kirjutas @ 23:05 - Link - kommentaarid (3)
483249 huvilist on minu blogi uudistamas käinud :)