Tintsiku näputöökroonika
Kuduhoolik
06 November 2008
Vahelduseks sokkidele

Võiksin täna vabalt ühe järjekordse sokipostituse teha, aga vat ei teegi! Muidu te ei tulegi edaspidi enam mu postitusi lugema, muudkui sokid ja sokid, sellised tavalised veel pealegi
Näitan hoopiski paari asja, millega möödunud hooajal varakevadel Tartu Rahvaülikooli majoolika kursusel hakkama sain.

Otsisin netist mõnd head eestikeelset lühikokkuvõtet sellest, misasi on majoolika, aga ei leidnudki. Inglise keeles on majoolikat defineeritud nii:

"Maiolica - ceramics from Renaissance Italy with an opaque, white glaze containing tin oxide, usually painted in several colors, sometimes called majolica in English-speaking countries. The name is thought to come from the medieval Italian word for Majorca, an island on the route for ships..."

Eesti keelde ümberpanduna on see tarbekeraamika liik, mis on pärit Itaaliast ning saanud oma nime Keskaja-Itaalia kaubalaevade teele jäänud Majorca saare järgi. Kuumutatud dekoreerimata savikeraamika (taldrikud, seinaplaadid, kannud, kausid, vaagnad, tassid jne) kaetakse esmalt valge glasuuriga, mis seejärel dekoreeritakse rikkalikult erivärvilisi glasuurvärve kasutades. Seejärel kuumutatakse kõrgkuumusahjus. Ma pole oma terminoloogias üldsegi kindel, aga ehk annab see lühikirjeldus siiski aimu, misasi majoolika on.
Professionaalide tehtud näidisena siinkohal üks foto taldrikust, mille ostsin oma septembrikuiselt Lissaboni-reisilt:Minu tagasihoidlikud katsetused on selle taldriku kõrval ikka päris päkerdised, aga katsetada oli sellegipoolest vahva. Proovitööna tegime kõik ühe keraamilise seinaplaadi, mille esmalt valge glasuuriga katsime ning seejärel võis igaüks sinna peale joonistada, mis aga pähe tuli. Mul ei tulnud sel hetkel muud pähe kui linnud, mida mulle pildistada meeldib, niimoodi sündiski minu proovitöö:Teise tööna valmis joogikruus, aga sellest mul pilti polegi. Sellele said lilled ja liblikas peale maalitud ning nimi RANELY, sest tass läks sünnipäevakingituseks just talle.

Kolmas töö on siin:Ajanappuses ei saanud see taldrik servast servani täis maalitud, aga pole lugu! Mul on tegelikult veel üks võimalus teha ka rikkalikult kaunistatud töö - suur vaagen - see ootab mind rahvaülikooli tarbekunsti laos. Kevadel ei saanud osaleda oma töö tõttu kõikides tundides ja nii ta nüüd oma aega ootabki. Kunagi saab ta valmis ja ka teile esitletud.

Selline lugu siis täna.
tintsik kirjutas @ 16:58 - Link - kommentaarid (14)
484439 huvilist on minu blogi uudistamas käinud :)