Tintsiku näputöökroonika
Kuduhoolik
27 Juuli 2008
2. osa

Rahvusliku käsitöö lainel

Rahvusliku käsitöö teema sissejuhatuseks kõigepealt vanade võlgade likvideerimine ehk minu esimene töö koostööprojektis "12 rahvuslikku kuud". Valmis on saanud üks kindapaar:Ma olen oma elus suht vähe kindaid kudunud. Lapsepõlves kudusin mõnesentimeetriseid kindaid nukule, kooliajal kohustuslikke kindaid tööõpetuse tundides, pärast kooli olen kudunud vast ühe kindapaari, mis läks kingituseks abikaasa vanaemale ja mõned pisikesed käpikud oma lastele. Kõik need varasemad kindad on olnud sellised lihtsad, tavalise sooniku ja ilma keerulise mustrita. Just sel põhjusel olengi eriti rõõmus, et lõpuks mustriliste kinnastega maha sain. Muster on pärit raamatust "Eesti kindakirjad" (Elo Lutsepp, Irina Tammis, Tammerraamat 2007). Raamatusolev muster oli musta ja valgega, aga mulle meeldis puna-valge kombinatsioon rohkem, seetõttu siis niisugune modifikatsioon. Tegemist on Halliste kindakirjaga. Selles kindamustris olev "... kaheksakand on olnud päikese ideogramm ja märk, millele on omistatud ravivat ning haiguste ja kurja eest kaitsvat jõudu. See on tähistanud ka elu ringkäiku. Muhu saarel nimetatakse seda ka muhu männaks." ("Eesti kindakirjad, lk. 30).
Pildistasime nagu ikka sageli juhtub, koos Kassuga, niimoodi:Tegelikult planeerisin oma esimeseks rahvuslikuks tööks hoopis midagi muud, millega sai algust tehtud Tartu Rahvaülikooli ühel kursusel. Paraku aga tuli suvi vahele ja minu pooleliolev töö on väga kindlas kohas hoiul - nimelt suve puhkava ülikooli lukus ukse taga (sel uksel on lausa trellid ees). Uksed avanevad uuesti 4. augustil ja siis saan ka selle tööga edasi tegutseda. Lisaks on mul tarvis veidi abi või koolitust, et pooleliolev projekt valmis saada - ma lihtsalt ei oska teatud töövõtteid.

Hetkel on mul pooleli veel 3 rahvusliku teemaga seotud tööd, eks paistab, mis septembriks esimesena valmis saab. Miks nii palju, küsite ehk? Põhjus on väga lihtne - ma käisin 16.-18.juulil Olustveres ühel väga põneval kursusel. Sellest kirjutan veidikese aja pärast, sest pean mõned juttu illustreerivad pildid veel vaadatavaks timmima.
tintsik kirjutas @ 12:47 - Link - kommentaarid (17)
24 Juuli 2008
13. juuli seebid

Eilse jutu jätkuks teen väikese seebinäituse - minu esimesed katsetused selles vallas. Tabiveres Vikikese juures tegin pilte ja ise seebitegu ei proovinud (küll aga õpetasin usinalt teisi ). Õhtul kodus oli aga kiusatus suur, et oma käekestega ka kõike proovida. Olin Susalt ühe pisiteenuse eest tänutäheks saanud 2 pakki seebimassi (pärit Banduro käsitööpoest) ja üks neist käiku läkski. Seebimass oli läbipaistmatu. Värvidest oli mul toonimiseks ainult rohelist, selle ostsin Tabiveres Erialt (teised värvid olid tal otsa saanud). Toiduvärvid oleks ehk ka sobinud, aga need sindrid olid kusagile ära jalutanud. Lõhnaaineteks oli olemas kasutuselolevad lõhnaõlid, üks meestekas ja teine mu enda oma, apelsinilõhnaline aroomiõli, jolangjolangi-lõhnaline õli, tselluvilla vastu tõhus õli ning trimmiv ja niisutav kehaõli (need 2 viimast sellise mõnusa ürdilõhnaga). Kristabilt sain natuke roosa raudrohu ja saialilleõisi ka.
Pott pliidile ja seebimass sisse. Paar seebivormi ostsin Erialt, ülejäänud seebid said tehtud muffinivormides. Nii nad siis sündisidki:Tselluliidivastase toimega kehaõli ja kohvipuruga seep - loodetavasti kaob pärast selle imeseebi kasutamist kogu mu tselluvillRahudrohuõite ja jolangjolangiõliga seep - lõhnab nii hästi!Saialilleõite ja apelsiniõliga seep - jammi!Kaerahelveste ja kliidega seep, kuhu ka trimmiv ja niisutav kehaõli sisse sai - no peaks ju ka teoreetiliselt nahale hästi mõjuma.
Ülejäänud paar seepi said ilma eriliste lisaaineteta, vaid veidi värvi ja lõhnaõli. Eks paistab, kas sai kõike parasjagu. Lõhnavad küll nagu päris lõhnaseebid.
Ja siin kogu mu seebitegu rõõmsalt koos:Üks Susalt saadud seebimassiplokk on mul veel alles. Mõtlesin, et ostan Erialt juurde ka läbipaistvat seebimassi ja teisi värve ja proovin seda seebivärki korra veel, see on üks äraütlemata lõbus ja loominguline tegevus.

Üht teistmoodi seebitegu sai eelmisel nädalal veel proovitud, aga sellest veidi hiljem, st ajaliselt õiges järjekorras. Sest siit edasi peaks nüüd tulema jutt rahvuslikul teemal. Ehk homme saate lugeda mu järjejutu järgmist osa.
Seni nautige mõnusat suveilma ja päikest ja vett!
Mina lähen täna oma kalli ema sünnipäevale.
Palju õnne, emps!

tintsik kirjutas @ 09:57 - Link - kommentaarid (11)
23 Juuli 2008
Käsitöömürgitusest, invaliidsusest ja muust

1. osa

Mulle tundub, et aeg on hakanud kulgema topeltkiirusel. Ärkan hommikul üles ja mõtlen, et kus täna alles teen ja täiesti müstilisel moel on hommikust jälle õhtu saanud. Peaaegu kuu on möödas eelmisest postitusest, aru ma ei mõista, kuidas nii palju! Ja töötegemine suvel tuleks ära keelata. Terve suvi võiks olla puhkamiseks, reisimiseks ja käsitöötegemiseks, aiatööks ka. Käsitöökursustel käimiseks samuti.

Igatahes on nii, et jätan oma reisimuljed praegu kirjutamata, sest käsitööjuttudest saaksin kokku kirjutada juba mitu postitust järjest. Mõningaid Norrareisi pilte on üles pannud Orkutisse, kellel seal kasutaja, saab vaadata.

Alustan aga sellest, et nii paar nädalat tagasi tegin kapsahautist - natuke hakkliha ja värske kapsas potti podisema ja - nämma! Olen edev inimene ja mõtlesin, et harjutan natuke sedamoodi hakkimist, nagu telekas proffid kokad teevad, no et teinekord oleks külaliste ees äge vilunud liigutusega kokata. Mul on mõned väga head noad, teravad ja suured. Võtsin neist suurima ja teravaima, kumera otsaga kööginoa ja proovisin kapsast hakkida nii, et teravam ots püsib laual ja hakkimiseks liigutan noa käepidet naks-naks üles-alla. Pool kapsast hakitud, hakkas vaikselt tempot ka tulema, eriti osav oli parem käsi, seda seni kuni... See juhtus nii kiiresti, et jõudsin vaid õhku ahmida ja kummalise häälega kriiksatada - kapsaribade vahel oli väike tükike minu vasaku käe pöidlast. Nihkusin veidi kraanikausile lähemale, sirutasin käe kraanikaussi ja ise kükitasin põrandale. Kuidagi imelik tunne tekkis. Üle kraanikausi serva piiludes nägin, et sinna oli tekkinud paras lombike. Poleks pidanud piiluma, pea hakkas kuidagi huvitavalt sumisema. Õnneks ei olnud ma kodus üksi ja esmaabiandja suisa eiralaproff. Natukese aja pärast oli pöial sidemes, aga sideme valge värv asendus üsna pea punasega. Kapsaribade vahel oleval tükikesel oli küljes mitmed millimeetrid küüneserva ja pöidla nahka ning sellealust pehmet kudet. Õnneks jäi noa alla vaid väike pöidlanurk. Traumapunkti arst ütles telefoni teel, et nemad midagi teha ei saa, õmmelda pole midagi ning et see on üks väga nõme trauma - paraneb kaua. Õpetasid, mida peale panna. Ja siis hakkas see sunnik valutama ja valutas/veritses paar päeva. Lõi sassi kogu mu elu. Mõtlesin endamisi, et mis siis veel oleks, kui paljud kohad ihul katki oleks. Mul vaid väike pöidlaots katki, aga tunnen ennast nagu täielik invaliid, midagi tehtud ei saa. Kõige rohkem ajas närvi see, et käsitööd ei saanud teha. Pooleli oli rahvusliku projekti töö ja teksaprojekti tööks materjal olemas, idee ka. Valmistegemine nihkus aga nüüd jupp maad edasi.

Aga ega ma ei saanud rahulikult olla ka. Kui sõrm enam ei veritsenud, võtsin ikkagi vardad kätte ja proovisin kududa. Algus oli suht vaevaline ja aeglane, aga vaikselt hakkas tulema. Nüüd võiksin ka ilma vasaku pöidlata kududa, kui vaja oleks. Vat selline lugu siis.

Nüüd aga päris käsitööteemade juurde.
Möödunud nädal oli väga elamusterohke, täis toerdaid tegemisi ja vahvaid inimesi, võiks isegi öelda, et sain sellest nädalast kergekujulise käsitöömürgistuse. Kirjutan kõigest lähemalt ka, aga tükeldan postitused osadeks, et saaksin töötegemise vahele kohvipauside täiteks natuke blogijuttu kribada (pagan, tööasjad ei lase käsitööga tegeleda!). Alustan kohe päris otsast peale ehk siis 13. juulist.

13. juulil käisid tartukad ja jõgevakad Tabiveres Vikikese pool, et õppida seepide tegemist ja päikeseprinti. Seda teist tegevust ilm ja päike eriti ei toetanud, vähemasti sel ajal, kui meile see sobinud oleks. Kohal oli meid päris palju - lastega kokku üle 20. Isegi päälinna esindus Kristab'i ja tema pojakese näol oli olemas. Suurt sebimist ja ärevust tekitas Eria oma kastidega. Nii põnev oli neis sobrada ja mõelda, kui väga ühte ja teist ikka tarvis oleks.

Minu rahakott jäi ka jupimaad hõredamaks, õnneks päästis mind suuremast kulutamisest see, et kui mina kastideni jõudsin, olid mõned asjad juba otsa saanud.

Kristab'il oli seepide tegemiseks värvilisi õisi kaasa võetud:Seebimass pliidile sulama:Ja sealt vormidesse. Sõltuvalt fantaasiast ja kaasavõetud materjalist tuli seepe nii- ja naasuguseid, mõned väga lahedate lisanditega. Nagu näiteks Kristab'i kohviseep, kuhu ehtne eestimaine kohvikoor sisse nõristati:Koore lisamine iseenesest osutus natuke mõttetuks, sest midagi ta seebile juurde ei andnud, vähemasti väljanägemisele mitte, vajus lihtsalt laiali.
Väga vahvaid seepe valmis, siin väike valik neist:

Ainuke, kes proovis ka päikeseprinti teha, oli Ürask, tuli välja küll, kuigi päike polnud eriti ere:Ja Vikike tegi pilte ja kostitas meid imemaitsvate kaneelisaiadega:Minu invaliidpöidla jäädvustas ta ka klõpsti pildile:Aitäh sulle, Vikike, et meid külla kutsusid! Sinu juures on alati väga tore

Kodus proovisin ka ise seepe teha, ootan ära natsa ilusama õhtuse valguse ja klõpsin enda seebid ka pildile siia teile näitamiseks.
Ja õhtul kirjutan ka juttu edasi

Edit: Õhtu on käes, aga kirjutada ei taha, hoopiski lähen ja koon veidi. Kõige magusama seebipildistamise aja veetsin linnas ja kui koju jõudsin, oli päike loojunud. Nii et ka pildistamine jääb homseks (või ülehomseks, homme lähen ema sünnipäevale).

... järgneb.
tintsik kirjutas @ 10:49 - Link - kommentaarid (10)
481991 huvilist on minu blogi uudistamas käinud :)