Sussimemme vildituba.
Sussimemme vildituba.
Sussimemmele meeldib viltida, kaltsuvaipu kududa ja korve punuda.
22 Veebruar 2008
Lugu sellest kuidas Sussimemm susse vildib
Susside tegemiseks vaja:
1.Villaloori (kasutan Saaremaalt Pilvelammaste villaloori)
2.Lõiget (pesumasinas viltimiseks peab olema elastne, et masinat ära ei lõhu. Minul on tehtud reliinist õhuke kiht parketi alla panemiseks mõeldud porolooni peale teibitud).
3.Kõige jämedamat viltimisnõela.
4.Majapidamisseepi ja sooja vett.(selline vesi kus käed end mõnusalt tunnevad)
5.Vormimiseks kas vanad kalossid, kingsepaliistud või enda ehk sõbra jalad.
6.Pesumasinat (saab ka ilma, käsitsi vanutades jõuad sama tulemuseni)
7.Pesurulli (saab ka ilma, kui loputad koos vormiga ja paned siis nõrguma)
8.Kannatust ja tugevaid käsi mis kannatavad seepi viltimiseks.
9. Viimistlemiseks värvilist villaloori, lõnga, tugevat puuvillast niiti taldade õmblemiseks jne.
10.Taldadeks nahka ja talla tugevduseks tugevat viltkangast (see peaks olema pesumasinas uhutud ning hästi tugev, siis jäävad sussid hästi vormi ja vastupidavad).

Tööle!!
Rebin villavatikangast enam vähem lõike suurused tükid ühte ja teistpidi, kokku vajutades umbes cm paks. Seda ei oska kunagi arvata millal see õige paksus on, lihtsalt tunnetad. Umbes poolteist kihti Pilvelammaste villavatti.
Asetan kihid üksteise peale, nende peale lõike, ning ühe käega lõiget hoides rebid ääred ühtlaseks. Siis panen lõike paksule poroloonile ja torgin viltimisnõelaga keskkoha mõlemalt poolt läbi. Pildi pealt natuke näha.
Selliseid lõikeid peaks kokku olema neli. Kummagile sussile kaks. Ülemine ja alumine pool.

Rebin sussilõiked porolooni küljest lahti, panen lõike peale tagasi ja tõmban käega otstest villaloori ääred üles ja risti rästi nõelaga torkides jäävad otsad kinni. Siis teine lõike pool peale, ümberpöörd ning nüüd ilusti kenasti ääred üles ja nõelaga kinni. Nõelaga tuleb ettevaatlikult torkida, et lõikesse ei torka siis lööd nõela katki. Äärtest ärarebitud villa laotan enne kinni torkimist kihtide vahele(keskele), et ei jääks liiga palju villatorte igale poole vedelema.

Lõikest veel...
Kasutan kahesuguse kujuga lõiget. Ovaalne jalatallakuju, kuid paar kolm cm laiust, pikkust kokkutõmbamise jagu juures. Ja selline saapa pinnalaotus, kui tahad säärega sussi teha.
Materjal ehitusmaterjalide poest. Tükike reliini(tavaliselt koridori ja köögi põrandal)
Sellest lõikad 2 tükki ja paned vastamisi kokku, siis veel sellisest poroloonist pidi olema parketiallapanekuks omakorda 2 tükki ja kõik siis teibiga kinni. Kaua nii muidugi vastu ei pea aga mõned paarid ikka siis uus teip kui vaja. Materjal peab olema painutatv, sest kui sussi lahti lõikad siis ava on päris väike, muidu venib sussi äär laiaks. Piltidel näha.
Siin siis lõike ümbris rullis ja venitasin lõiget veidi laiali, et saaks sisse piiluda.

Selline on kõrge servaga sussi lõige, see lõigatakse lahti pealt ja venitatakse lõige välja. Kõrval pilt säärega suss enne pesumasinasse pistmist.

Pesumasin tööle!
Enne kui masinasse panen saavad need saiakesed kotid pähe ja paelaga kõvasti kinni, et vurramise ajal välja ei lipsa. Kotid on õmmeldud vanast nailonkardinast, mis ei võta villakiudusid külge.
Kaks sussikest reas ja nailonkottidesse pandult.

Ning enne masinasse panekut teen nad pesukausis soojas seebivees märjaks. Pesu reziimiks kas 1t 40 kraadises, või 1t20min 40 kraadises.
Korraga panen masinasse kindlasti rohkem kui ühe paari, sest masina trummel peaks olema enam vähem täitunud, muidi loksutad sussidele augud sisse. Minul enamasti 5 ja 6 paari. Või siis midagi muud viltimiseks, ehk siis mõni lina, mis kasutusel enam pole.
Heledamaid paare tumedatega kokku ei pane. Kogemused sellised, et valge värv muudab tooni.
Nüüd on toorikud valmis. Võtan koti ära ja lõikan väikese augu ning urgitsen lõike välja. Suuremat ei ole mõtet lõigata, sest juba välja tirides venib ava suuremaks. Peale vormimist veelgi, sellepärast algul lõigata vähe, hiljem jõuab igal ajal juurde lõigata.

Järgneb vormimine.
See toimub pesuköögis kus seep ja vesi võib vabalt möllata. Teen võrdlemisi tulise seebiveega tooriku märjaks ja hoolega ning tugevasti nühkima. Selle tagajärjel muutub vilt veelgi tugevamaks ja tõmbub veel veidike kokku. Õige pisut märgata ka pildilt ,et teine lühem. Seda on õige pisut. Kokkutõmbumine olenb väga palju vildi kihi paksusest, mida õhem kiht seda rohkem tõmbab kokku. Kui väga paksuks jäänud, tõmbab väga vähe kokku ja ääred mis vaheliti paned jäävad lahti. Et ääred lahti jäävad juhtub ka sellise villalooriga mis hästi ei viltu.
Sellised nässerdused nad siis enne vormimist on.

All paremal pildil on näha kuidas venitasin kannale sellise lohu sisse. Nüüd võtan vormiks kummikud milledele kile peale tõmmatud. Torkan sussi nina kummiku peale, kummikule toru sisse millega toetan vastu maad, ning siis sellest voldikesest mille sussile venitasin hakkan teda vormile sikutama. Suss peab jääma tugevalt vormile, siis jääb siledaks. Nüüd silitan teda veel seebise käega ja vormin hästi ümber kummiku, või mõne muu vormi , näiteks ümber oma jala saab sama hästi vormida. Jalga võib samuti enne kilekoti tõmmata.
Kui mõlemad valmis tõmban nad vormi pealt ära ja loputan nii tulise kui külma ja sooja veega sussid seebist puhtaks. Vormid loputan ka seebist puhtaks.
Nüüd pesuköögi töö valmis.

Kuivatamine.
Nüüd pressin pesurulli vahel sussid tahedamaks , et nad kaminal tilkuma ei hakkaks.
Selleks selline pesurull(Hobby Hallist tellitud)
Asetan nad kahe frotee käteräti vahele, lasen paar korda rulli vahel keerelda ja võtan välja, ning uuesti sama vormi peale. Kuna nad on meelde jätnud oma endise vormi, siis ainult kummikule ja kaminale kuivama.
Hommikul võtan vormid ära ja sussid valmis tallutamiseks, kui soovi võib ka lilled peale teha.
Kuivatamisest võib loomulikult loobuda kui ei ole käepäraseid vahendeid, siis vormi peal korralikult tugeva veejoa all loputada ja siis panna nõrguma.

Defektide korrigeerimine(lappimine)
Selliseid asju juhtub ka. Veidike vähem oli sussipaare masinas ja üks sussike arvas ennast kõveraks keerata, ning sellest tingituna on tekkinud auk keset sussi. Nüüd peab panema pea tööle kuidas sest sussi saada. Tegin lõike igaks juhuks külje peale et siis jääks parandus talla alla, kuhu niikuinii topelttald alla tuleb. Teine jumala korras ei saa ju praagiks tunnistada.

Algul nõelusin nagu sokki, sama värvi rohelist lõnga ei leidnud, aga sellest pole midagi lõpptulemust see ei häiri ja pildil ka rohkem nähtav.
Panin porolooni tüki sussi sisse ja torkisin viltimisnõelaga algul väljapoolt, siis keerasin sussi pahempidi ja torkisin seestpoolt samuti. Natuke on märgata aga kui sätin selle koha sussi sisse siis esmapilgul pole midagi näha.
Sellised sussid muidugi müüki ei lähe aga kellegile jalga anda sobivad küll, soojus jääb ju alles.

Talla õmblemisest.
Vildist alustallaks kasutan tugevat vilti, mida esialgu rullin käsitsi pehmeks vildiks ja siis pesumasinas veel hästi tugevaks. Pesumasinast välja võttes rullin pesurulliga kohe niiskelt siledamaks ja laua peale kuivama.
Nahka ostsin Jõgeva Nahavabrikust, kasutan ka igasuguseid nahajäätmeid ja kasutatud nahkrõivaid.

Sussi vormi talla järgi teen papist sablooni. Vildist lõikan sablooni järgi talla, nahast talla aga lõikan umbes cm laiema. Vahel panen kanna alla veel vilti et oleks paksem.
Kõigepealt traageldan vilttalla ja siis selle järgi on hea nahktalda õmmelda kui ta on ainult veidike vilttallast suurem. Talda õmblen nööpaugupistes tugeva niidiga.


Julget pealehakkamist ja jõudu!
Sussimemm posted @ 11:50 - Link - kommentaarid (11)
547776 visitors