Sussimemme vildituba.
Sussimemme vildituba.
Sussimemmele meeldib viltida, kaltsuvaipu kududa ja korve punuda.
31 Jaanuar 2008
Viimase hetke valged.
Liidaks ka need vildirullid mis kangesti mulle rullikeeratuna vana grammofoni meenutab kah jaanuar-lumekuu värvispektri projekti.
See on sussitallavilt millest ma koguaeg siin pajatan aga mida iial näha pole. Vanad tagavarad said otsa ,ega jäänudki muud üle kui jälle jäätmeid likvideerima. Valgele villavatile laotasin keskele susside ülejääke, esialgu töötlesin seda käsitsi rullides nii umbes 300 x edasi tagasi.Rulli sisse poetasin ka kaks siiluteki valget riba. Päris suur rull oli ja üsnagi ebamugav aga hakkama sain kuigi olin peaaegu kurguauguni seebisest veest märg. Suured tükid mis tallaks lähevad pistsin pesumasinasse ja hommikul olid sellised mõnusad tugevad vilditükid valmis. Rullisin pesurulliga siledamaks ja siin siis nad on, ootamas lõikamist sussi tallaks mida nahktalla alla panen.
Lapiteki tegu 2.
Need siis jaanuarile valgele lumekuule pühendatud valged siilud, viimase lihvi said käsitsi ,pesumasinast oleks ainult uhutud köied tulnud.
Natuke tekki juba on, edasi jälle kirjud siilud plaanis.Valmis tekki mõttes veel ei ole, teen teda selleks et vähendada villajääke.
Sussimemm posted @ 08:27 - Link - kommentaarid (4)
30 Jaanuar 2008

Lumevalge jaanuarikuu valged sussid.
Minu arust on siin meie blogides tänu sellele projektile rohkem valget kui akna taga. See mis üks päev sajab on järgmiseks lännu. Kurb!!
Aga siin siis minu valged sussid. Plaanis olid ka valged randmesoojendajad aga nendest sain nüüd ilusasti lumevaiba tekitada jaanuarikuu viimaste piltide alla.


Kellele Sussimemm sussid tegi??
Arvake ära, keegi meist kurtis et on paljajalu, kes sai sussid!!!
Nende susside juures on kasutatud koeravilla ja lambavilla, puuoksakesi ja ilveseid ja tallaks naturaalset eiteamis looma nahka.
Mulle need meeldivad, loodame et tulid soojad ja mõnusad. Ilvesed küll öökulli silmadega.
Pildil veidike ka kunstlund tekitatud.


Mannu sai emmele sussid!
Need on tumepunased samuti kunstlumel. Lillekesed eraldi vilditud ja siis nõelaga sussile kinnitatud. Tallad naturaalsest nahast. Tagasihoidlikult kaunid ja soojad.


Sussimemm posted @ 08:53 - Link - kommentaarid (15)
27 Jaanuar 2008
Käsitööl tagasi.
Hurraa! Sain äriplaani valmis, homme viime selle targematele ülevaatamiseks ja siis jääme elujärje muutusi ootama!
Hakkan kiiresti sussijärjekorda likvideerima. Siin ühed sinised sussid milledele vahepeal vahelduseks sellised tumesinised lillekujundid peale ilmusid. Vilditükikestest ja vilditud paelast kaunistused on samavärvi villalooriga kaetud ja siis viltimisnõelaga sussi külge kinni vilditud.
Tallad ikka nahksed ja taldade alla tugevduseks kasutan tugevat pesumasinas vilditud vilti.
Sussimemm posted @ 09:16 - Link - kommentaarid (4)
21 Jaanuar 2008
Sussid said uue kuue!
Roosad lilled, mis olid ainukeseks kaunistuseks hallidel sussidel said ühekorraga omale lehekesed ka ning roosa talla. Sellisena rändasid nad uude kohta külmetanud varbaid soojendama.
Sussimemm posted @ 19:34 - Link - kommentaarid (5)
17 Jaanuar 2008
Väikeste ninakestega sussid.
Sellistes sussides saab varbaid liigutada, on ehk mõnus. Lilled nõeltikandiga meistertatud sinine on meriinovill millest lehekesed. Sussi värviks on türkiis, mis pildilt mitte kuidagi ei paista.
Tallaks siniseks värvitud naturaalne nahk.
Sussimemm posted @ 09:30 - Link - kommentaarid (14)
12 Jaanuar 2008
Rahvusliku ornamendiga sussid.
Püüdsin sussile teha sellist kaheksanurkset ornamenti, aga eriti pildil koledasti lille moodi,ometi oli meesterahvale vaja. Ei tea kas lähevad kasutusse, ununevad äkisti koiku serva alla.


Nüüd ma nii nobeks läinud et hommikune ja õhtune töö vaja postitada. Siis niipalju et teine tekisiil ka valmis ilusti laual kuivamas. Nüüd järgmisena teen valgeid siile. Tegelikult hakkasid nad ikkagi siiluna jälle meeldima ehk ei lõika tükkideks,siis kuku jälle kokku traageldama. Sussimemm laisk tahab ruttu valmis saada.
Sussimemm posted @ 18:27 - Link - kommentaarid (5)
Siiluteki viltimine 2x.
Olen oma tekisiilu viltimist igat pidi proovinud. Algus eelmises postituses, nüüd siis veel kord 100x100x rullitud(siilud panin üksteise peale siis oli kitsam rull), siis haarasin taignarulli(puust)ja kukkusin sellega tekirulli taguma, et mis kinni ei jää saab kinni löödud.Klohmisin umbes 5-10 min. Midagi oli märgata,sest need noodijooned kiskusid veidi sakiliseks s.t. vilt tõmbus veidike kokku. Aga ikkagi vähe ja ei olnud vilt valmis.
Täna hommikul asusin jälle viltima ja oma armsal vanal meetodil, nii nagu ma aastaid enne pesumasinat susse tegin. Sooja seebiveega nühkisin käte vahel nagu vanasti pesu pesti.
Vat see oli mõnus töö sest umbes 5 minuti pärast oli siil valmis. Kenasti nii palju kokku tõmbunud kui tarvis, Hurraa! Iga memm jäägu oma liistude juurde!

Esimene pilt õhtune töö peale tainarulliga tagumist ja parempoolsel pildil see parempoolne siil hommikuse tööga lõpetatud. Paistab isegi pildil arvatavasti välja et kitsam.
Sussimemm posted @ 08:08 - Link - kommentaarid (2)
10 Jaanuar 2008
Siiluteki viltimine.
MInu tekk saab nimeks siilutekk mitte lapitekk,sest kavatsen tema kokku meisterdada ju siiludest.
Nüüd nad siis kenasti 500x rulli alt läbi käinud. Koos püsivad aga kokku pole mitte üldsegi tõmbunud. Homme hakkan neid veel töötlema. Värvierksusest puudu ei tule,ilmselt tuleb osa siilusid teha naturaalvalged vahele. Selline mõte tekkis kui seda lillelaata vaatasin.

Sussimemm posted @ 21:35 - Link - kommentaarid (6)
Sussimemme teki algus.

Minu tekitegu käib siis nõnna. See mis sussidest üle jääb leiab omale kena kohakese sellistes siiludes, milledest kavatsen teki kokku meisterdada,kuidas veel ei tea.
Kõigepealt on laotatud pikk Raasiku villaloori riba ja sinna peale laotud villaloori tükikesi, mis sussilõike tegemisel ära rebitud. Muist rebitud villa läheb muidugi sussi sisse peitu aga ikkagi on mul neid nutsakaid kastitäis. Villatuustide peale venitasin valget heiet igat pidi ja siis katsin õhukese tülliga kinni. Kerisin selle ümber toru rulli ja nüüd läheb see tekirull rullimisele. Kas ma seda 800 korda ühte ja 800 korda teist pidi viitsin rullida eks paistab. Mina olen siiani piirdunud 100x100x100 rullida ja siis kui tahan tõeliselt paksu vilti veel pesumasinasse ka. Tekkirulli ma arvatavasti pesumasinasse ei pane. Seda tahan teha hästi õhulis ja elegantse.
Kas minu tekk selle projekti raamidesse mahub on tuginaatorite otsustada. Osalemissoov on sellepärast et ennast tagant utsitada ja majapidamist natuke igasugu jääkidest tühjendada.
Iga kuu üritan mingi osakese tekist valmis saada ja siis siia blogisse endale meenutuseks ja teistele vaatamiseks üles panna.

Sussimemm posted @ 07:50 - Link - kommentaarid (10)
07 Jaanuar 2008
Veel juustujuttu ja mida veel piimast saab.

Kui siin juustujuttu ajasin ei maininud kust neid lisandeid juustule saab, lihtsalt oli vaja uurida kas see asutus veel alles.
Laapi saab osta Bioexperdist(pane neti otsingusse Bioexpert,saad aadressi ja telefoni numbri)
Seal on veel müügil juuretised hapupiima,hapukoore ja jogurti jaoks. Mõnusad 50g pakikesed säilitades neid sügavkülmas saad tarvitada väga kaua.
Hapupiim,hapukoor.
Hapupiim mida juustutegemisel piimale lisan ongi hapendatud selle juuretisega.
Seda teed nii.Kuumutad piima(minul on selleks aurutamise pott,millel on ka ilma aukudega lisa, sinna valan 3l piima) 80 kraadini ja jahutan kohe umbes 20-30 kraadini.Valan purkidesse ja igale purgile lisan noaotsaga imetiba(paar kolm graanulit)juuretist. Asetan sooja pliidi juurde seisma,umbes ööpäevaks. Kui näed et piim on paksuks tõmbunud järelikult hapupiim valmis.
Enne kui hakkan piima töötlema korjan vahel piima pealt koore ära, ning kuumutan seda samamoodi siis saan hapukoore,mis säilib külmkapis hoides paar nädalat küll tarvitamiskõlblik.
Osa koort jahutan kohe peale kuumutamist umbes alla 10 kraadi siis on mul ka rõõskkoor olemas.
Jogurt.
Jogurtit saab samamoodi piima kuumutades teaha. Ainult siis tuleb peale kuumutamist jahutada kohe 40-43 kraadini,siis lisada juuretis ja hoida sellisel temperatuuril 3-4 tundi.
Kohupiim.
Piimast saab ka kohupiima valmistada. Minul käib see kuumutamata. Valan 10l potti umbes 20-30 kraadise piima. Lisan sinna 200-300g hapupiima(võib ka hapukoore juuretist lisada)ja 2-3 tilka laapi, mis eelnevalt sooja veega lahjendatud. Jätan poti soojale pliidile. Kui sätin õhtul valmis, siis piilun hommikul kaane alla. Seal peaks olema kalgendunud piim. Segan läbi(hapupiimale sarnane),veidikese aja pärast panen sõelale nõrguma. Sõelale panen peale ka nailonkardina tükikese et oleks tihedam ja paremini nõrguks. Nõrgumise ajal võib seda massi kergelt segada.Ning järgmiseks õhtuks peaks olema kohupiim nõrgunud. Konsistendsilt on selline kohupiim väga pehme ja maitsev. Mikseriga saab valmistada kohupiimakreeme lisades kas kakaod või puuvilju jne.

Valged sussid.(Punatäheordeniga kirjatud)

Jälle eelmisel aastal alustatud. Valged nagu lumi aga värvispektri tööks vast ei nimeta,mõtlen midagi valgemat selleks. Lilled nõelvilditud, tallanahk roosaks värvitud.Sussimemm posted @ 08:09 - Link - kommentaarid (7)
05 Jaanuar 2008
Imelised töösokid.

Soojad kallid ja paid Sulle Mari Marike sokkide eest. Sokid mõnusad ja külmataadiga nagu kokku lepitud. Õues nii vali tali aga minul uued südametega sokid jalas. Täpselt minu jalakese jaoks.

Sussimemm posted @ 19:42 - Link - kommentaarid (1)
04 Jaanuar 2008
Head Uut Aastat!

Teksajääkidest poekott.

Poekott mis ei jõudnud pühadeks valmis on lõpetatud. Selle õmblemine oli minule paras pähkel eks sellepärast pooleli jäigi. Kui õmbleks neid kotte ka nii palju kui susse teen olnuks asi lihtsam. Tehtud ja selle üle hea meel nii et blogisse pilt temast ka.Minu juustutegu.
Panen siia kirja kuidas mina juustu teen. Päris juustumeistrid võivad siin pead vangutada.
Mida vaja:
1.Lehma kes lüpsab
2.Suurt anumat, minul 30-40 l emaileeritud keedupott.(plastmassist ei soovita sest äkki vaja kuumutada)
3.Laapi(saab osta poest)
4. korralikult hapendatud hapupiima (umbes 1l)
5.suurt mõla,või kulpi
6.Kuuma vett
7.Plastmassist sõela,marlit,vineerist kaant ja vajutuseks mingit raskust(võib ka kivi olla)
võib olla midagi veel ei tule pähe. Hea tuju peab ka olema!
8.Soola ja paaki kuhu soolvesi teha.

Lüpsad lehma ja kurnad piima keedunõusse 30l ning jahutad 29´Cni.Külma piima vastavalt soojendad. Lisad sinna hapupiima segad läbi, ja siis umbes 10 ml laapi,mille lahjendad sooja veega. Jätad seisma umbes 30 minutuks, sooja kohta mitte küdeva pliidi peale et piim kuumeneks.
Poole tunni pärast hiilid ligi ja kontrollid. Piim peab olema kalgendunud.Kui ei ole ootad aga ei sega. Kui asi korras hakkad kas noa või mõlaga seda lõikama,segama.Kalgendi peab saama 1cm suurusteks kuubikuteks 10-15 minuti jooksul.
Selle aja jooksul peab olema vadak eraldunud ning jätke vähekeseks segamine ja tõstke ettevaatlikult ainult osa vadakust pealt ära nii umbes 5 l ja selle asemel lisage kuuma vett et juustumassi temperatuur tõuseks 32 kraadini. Minul on vesi umbes 80kraadine ja valan seda vastalt vajadusele et massi temperatuur jõuab üle 30 kraadi.
Nüüd tuleb veel segada 10-15 min. ja jälgida et terad kahaneks umbes riisitera suuruseks
Võib veel kord sooja vett lisada ja soojus võib tõusta 36 kraadini aga mina ei tee seda. Juhul kui tundub et mass jahtub liialt ära võid poti sooja pliidi peale tõsta ja seal edasi segada.
Valmis on mass siis kui juustuterad hakkavad juba üksteise külge tõmbuma üheks massiks,seda ei tohi lasta siis peab hakkama nõrutama.

Pildil:kulbil vadakust eraldunud juustumass ja vadakut võib osa pealt ära võtta ja lehmale joogiks anda.

Selleks võtke sõel,asetage sõelale marli drenaaziks vahele ja kopsikuga juustmass sisse(sõela asetan mingi nõu peale et vadak sinna sisse nõrguks.Kui sõel massi täis asetan marli ka peale ja siis vineerist kaane.Esialgu lasen natuke kerge vajutusega olla nii kaua kui koristan ja siis panen juba raskema vajutuse. 5-6 tundi lasta seista.


Pildil halvasti aimata aga need kaks sõela on pistetud pingile, kuhu on põhja ümmargune auk saetud, siis püsib sõel paigal, sest see on elav piimamass, mis vajutuse all vajub ja raskuse mõjul kipub viltu vajuma. Nii seisab kindlamalt.

Nüüd tuleb vaadata kui aeg möödas mis seal siis on. Kas juust?? võtta vajutus ja marli ära ja asetada juust küllastunud soolvette umbes ööpäevaks. Siis nõrutada. Esialgu kui proovid kriuksub see hamba all, aga on mõnus maitse. Nüüd peaks see laagerduma 2 nädalat aga kui seda juustukangi millega katta pole võib see hallitama minna. Kõige parem temperatuur on 14 kraadi siis seisab küll paar nädalat. Mina lõikasin peale soolamist kohe juustu kuubikuteks ja panin purki soolvee sisse. Maitseaineid lisasin ka.

Siin juustukerad sõelalt välja võetud ühelt ja teiselt poolt. Enne soolvette panemist.
Järelikult saab laabijuustu valmistada ka kõige käepärasemate vahenditega. Vaja ainult lüpsvat lehma ja laapi kuskilt hankida.
Jõudu ja head peale hakkamist!! Proovige, te ei kahetse!Sussimemm posted @ 15:04 - Link - kommentaarid (9)
521469 visitors