Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
16 Jaanuar 2010
GOTLANDI ROOSIDMuster: Inger ja Ingrid Gottfridsson. The Mitten Book/Gotlänska stickmönster, Roses/Rosor
Lõng: Raasiku 8/2 roosa-pruun ja roosa-bee˛-valge (ülejääk roosivestist
Vardad: nr 2

Seda gotlandi kinnaste raamatut tean ja imetlen juba ammu. Esimest korda nägin teda raamatukogus 80-ndatel, sest ajast on mind jälitanud mõned mustrid, nende hulgas need roosid.

Varem, kui ma kindaid kunagi ei kudunud, ei saanud ma ka aru, kuidas saab nii palju silmi olla vardal, et saaks nii tiheda mustriga kindad. Praeguseks, olles juba mõnede paaride peal harjutanud ning omades oluliselt peenemaid ja kvaliteetsemaid vardaid kui paarkümmend aastat tagasi, on selliste kinnaste tegemine muidugi täitsa reaalne, isegi minu jaoks. Need kindad pole ka mingi eriline peen käsitöö, 65 silma ringil, 16 silma vardal.

Kuna raasiku lõngade värviüleminekud on pikad, siis on kindad ka erinevad, üks pruun-valge, teine roosa-bee˛.


Nende kinnaste kudumise isu tuli mul uuesti peale pärast mullusuvist reisi Gotlandile. Tulenevalt sealsest pehmest kliimast kasvab seal tohutult roose, mis parajasti uhkelt õitsesid. Enamus Visby tänavaid nägid välja nii:


Ka on Gotlandil palju lambaid. Kuid lõnga nad suurt ei tee vaatamata villa pehmusele ja siidisusele. Lambad lähevad lihaks ja nahaks. Nahka kasutatakse igal pool - lapsevankrites ja toolikatetena, autoistmetel ja põrandavaibaks. Nahad on muide niimoodi töödeldud, et neid võib pesta pesumasinas.

Ja seesinane raamat, kust on pärit kindamuster, on Visby antikvariaadis suur defitsiit - sellele on järjekord.

Reisi rihtisin Gotlandi Keskaja nädalale. Ei ütleks, et see on suur turismiatraktsioon, sest välisturiste oli seal suhteliselt vähe. Samas rootslasi reisib sinna kokku üle maa, ja linn on täis keskaegse rõivastuse koopiatesse riietatud inimesi. Seal toimub suur laat, kus müüakse õnneks ainult temaatilist kaupa. Näiteks oli seal mitmel müüjal imeilusaid villaseid kaleveid ja ka linast riiet oli palju. Osad kaupmehed hoidsid oma lapsi nii:


Looduslikult meenutab Gotland Saaremaad. Seal on säilinud ka ligi 100 11.-13. sajandist pärinevat kirikut, mida pole sellest ajast suurt muudetud. Gotland oli neil sajandeil väga rikas, kuid hiljem vaesudes ei saadud endale lubada väikeste kirikute lõhkumist ja suuremate ning uhkemate ehitamist. Sestap ongi terve saar täis pisikesi armsaid pühakodasid, milles fantastilised seina- ja laemaalingud.

Ostsin laadalt ühe fooliumsüdamega pärli, millest täna panin kokku kee, mis on Mari Marikese ehete plagiaat:Freddy posted @ 18:03 - Link - kommentaarid (12)
502328 visitors