Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
12 Juuli 2009
HAAPSALU SALL - LÕPUKS OMETI!Seda kudusin küll pikalt. Alustatud sai novembris, kohe peale Aime Edasi Haapsalu salli kursust. Aeg-ajalt võtsin jälle kätte ja tegin mõne rea. Kuid peale seda, kui 21. juunil Haapsalus uue raamatu esitlusel käisin, sain uut hoogu ja otsustasin ta ära lõpetada.Mustrid: Keskosal L. Reimann. Pitsilised koekirjad (1986), nr. 178 (S.Reimann, A.Edasi. Haapsalu Sall 2009 on sarnane muster lk. 138, nimeks "Viljapeakiri 4"), äärepits: viimatinimetatud raamatust Äärepits nr. 2 lk. 182 (veidi teistsugune).
Lõng: ostetud sellest lõngapoest, mis veel mõni aeg tagasi oli Pronksi tänaval, seega muud andmed puuduvad peale selle, et on 100% villane (müüdi poolide pealt).
Vardad: Keskosal nr 3,5, äärepits nr 4
Mõõdud: 80 cmx2m

Ühesõnaga, hiigelsuur. Kuigi lõin üles 120 silma ja kudusin 220 ripsirida, nagu tõupuhtal sallil umbes olema peab, andis teda ikkagi tohutusuureks venitada. Selles osas olengi veidi pettunud, oleks pisemat, sellest kerget õlgukatvat sallikest tahtnud, nüüd võib temasse lausa mähkuda. Kuid vaatamata suurusele läbib ta ikkagi ka sõrmuse:
Mida lisaksin veel meistrite soovitustele:
1. Nuppu vasakpidireal maha kududes venita silmad vardal ühepikkuseks, et nupp jääks ilusam ja ühtlasem. Võtab küll aega, aga tulemus on ilusam.
2. Koo mõlemad äärepitsid korraga. St. küll kahes tükis, kuid üheaegselt (nagu näit. käiseid kootakse). Mul juhtus nimelt äärepitsi mustrisse viga, panin ühe reaga puusse. Pitsi see ei riku, aga teist pitsipoolt kududes pidin kogu aeg esimese pealt jälgima, et sama vea teeksin.
3. Äärepits kinnita enne õmblemahakkamist kas lõngajuppide või haaknõeltega nii nurkadest kui keskelt, siis saad reguleerida, et pits jaguneks ühtlaselt.

Lisaksin veel, et pitsi külgeõmblemine on tunduvalt lihtsam kui silmade äärest üleskorjamine (muide, kas on juba leiutatud viimase meetodi jaoks abivahend - ringvarras, mille ühes otsas on heegelnõel? See lihtsustaks moodsa salli servasilmade üleskorjamist tohutult). Üldiselt on see õige Haapsalu salli tegemise tehnoloogia mega. Kõigi oma nuppude, peene lõnga ja äärepitsidega.


Freddy posted @ 15:30 - Link - kommentaarid (27)
502273 visitors