Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
06 Juuni 2009
REGE RAUTA SUVELKindid läits vanast pailu. Kinda ja üüke panti kosiviinäpudeli ümmer. Kinda anti pulma aig nooriku tandsitajal ja pillimehel.
Peo kinda olliv valgest ja sinikasmustast õige peeniksest lõngast. Kirjad olliv ik siantse amblise ruudi, sehen mõni ümärike kiri. Nimesid olli mitmed muudu: kuldsõlgu kiri, tõllaratta, põrguvärati kiri, poki- ja leväotsakse kiri, kõõrukiri.

(Tekst pärit raamatust "Ennemuistisel mulgimaal")Muster: Tõllarattakiri, Halliste, raamatust "Mulgi kindad"
Vardad: nr 1,25
Lõng: Balti jaama turu lähedalt pisikeksest poest ostetud peenike valge korrutatud lõng. Värvitud indigo (sinine), krapi (oran˛) ja kaselehtedega (oliiviroheline, rauapeitsiga)

Vardal 22 silma, kokku 88 silma. Kuna lõng ja vardad on üsna peenikesed, siis ei tulnudki selle silmade arvuga kampsun, üsna parajad on need kindad.
Nii kinda kui pöidla kokkuvõte on "kate tahiga sõrraline lõpets" (üks ahendus kootud ühe, teine teise lõngaga:


Kinda otsa kokkuvõte läks nii ilusasti mustrisse, et tegin ka pöidlaotsa niimoodi (muidu võeti mulgi kinnastel pöial kokku ümaralt, ehk kolme varda pealt kahandades):


Sellised kindad, ainult negatiivis on raamatus: K.Konsin. Silmkoeesemed:Peale eelmises postituses näidatud sukapaelte üleandmist ei saanud pidama, tegin endale ka:Mõõdud: 1,5 m x 2 cm
Lõng: Keskturult, värvitud indigo ja krapiga
Eeskuju: E.Astel, "Eesti vööd", Tarvastu paelad

Kuna need on üsna pikad, siis alustasin punumist keskelt ning sinna moodustus kena rist:


Otstesse punusin enne tutti ponimuse-nimelist paela:Õpetus: A.Pink, K.Teder. Tikkimine. Väike rahvarõivaõpetus, lk. 133.
Freddy posted @ 12:59 - Link - kommentaarid (7)
502167 visitors