Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
18 Mai 2009
PEOLE!16 sukapaela tantsurühmale, Harju-Jaani meesteriiete juurde.

Juhend: "Eesti rahvarõivaid XIX sajandist ja XX sajandi algult", 1957, lk. 116
Lõng: JIL
Mõõdud: 2cmx1m

Poleks iial uskunud, kui palju aega kulub nende paelte tegemisele. Mida rohkem ma süvenen meie esivanemate poolt kasutatud tekstiiltehnikatesse, seda suurem austus mul tekib. Kui palju aega ja vaeva kulub, et tallest saaks lammas ja tema villast saaks kampsun-seelik-sukapael. Kui harjunud me oleme haarama supermarketist piima ja leiva kõrvale ka toki akrüüllõnga, mõtlemata, kust tuleb piim, kuidas küpseb leib ja milline väärtus on maalamba villal. Siis on imelik lugeda, et tänapäeval lambakasvatajad põletavad villa, sest seda ei taha keegi. Miks siis ei taha? Miks pole enam väärtust veidi torkival, kuid aastaid vastupidaval ja vormihoidval lambavillast esemel? Tahaks tagasi seda aega, kus sitane vill läks pesus puhtaks ja sellest tuli imeline kollakasvalge just sobiva jämedusega lõng, millest sai kududa vahvaid pontsakaid käpikuid ja sokke.
Tean, millest räägin - olen pesnud ja näppinud u. 3 kilo sugulaste käest saadud lõnga:

On ju ilus kohev kuhi? (Inimene villa sees on mõlemal pildil sama, ajavahe 13 aastat).
Sellest villast sai läbi villavabriku ja taimedega värvimise see vest:


Ja ma ei vahetaks seda vesti iial kahe nädalaga topiliseks muutuva segalõngast väljaveninud, kuid poes mitusada krooni maksva vormitu türbi vastu.

Aga tänase päeva teema oli ju sukapaelad. Neid oskasid punuda juba väikesed tüdrukud. Naiste paelad võisid olla ka tavalised nöörid, seeliku all polnud neil tähtsust, see-eest mehele tehti uhked ja kirjud.


Freddy posted @ 17:38 - Link - kommentaarid (15)
502228 visitors