Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
26 Detsember 2008
MANTEL

Viimastel aastatel olen väga vähe õmmelnud. Kunagi tegin enamuse riideid ise, kui tütar oli väike, sai tallegi pea kõik ise tehtud alates sipupükstest ja lõpetades talvekombekatega. Talvemantlit ma aga seni teinud ei olnud.
Tütrel on praegu aga just mantliperiood. Sobivat poes loomuulikult pole. Käisin siis kergekäeliselt välja lubaduse see ise teha. Hakkasin küll kohe seda lubadust kahetsema, kuid samas tekkis ka väike hasart, et kas saan ikka hakkama.
Esimene probleem oli riie - tahtsin villast, või no enam-vähem villast, ja veel sellist, mis juba pealevaatamisest topiliseks ei läheks. Pärast pikki tulutuid otsinguid kangakauplustes meenus mulle kollase-mustaruuduline riidetükk kodustes varudes, mille olin ostnud juba vene ajal komisjonikauplusest. Kuna tükk oli väike, tuli mingi jupp riiet ikkagi juurde leida. Abakhanist õnnestuski saada tükike musta riiet. Järgmine probleem oli nööbid - kust saada suuri kollaseid mantlinööpe? Sain. Tartu mnt-l asuvast kangapoest.


Lõige on pärit ajakirjast "Käsitöö" sügis 2008, lk. 9. Pean ütlema, et pettusin täielikult. Tegin seda lõiget kõvasti ümber, osalt sellepärast, et oli vaja pikemat passet, aga ka sellepärast, et see lõige ei läinud kokku. Krae peab olema eest samamoodi vaheliti kui kaherealine kehaosa, kuid kraelõige on oluliselt lühem kui kaelaava. Käiseauk on nii väike, et sealt oleks läbi läinud ainult beebikäsi. Passe tagaosa õlg on 5 cm pikem kui esiosal. Lisaks on jooned lõikelehel nii peenikesed ja lõike number ainult ühes kohas, seega saada sotti, kuidas lõige seal paberil asetseb on äärmiselt raske. Läbi kalka need jooned ei paistagi, seega pidin nad vildikaga üle joonistama. Lõigete võtmine ja mantli väljalõikamine võttis aega 5 tundi, mis on ebanormaalne. Olen siiani õmmelnud ainult "Burda" ja "Suuri käsityökerho" lõigete järgi, seetõttu ei tulnud selle pealegi, et lõikega võib mingi jama olla. Niisiis hoiatus teistelegi - enne ajakirja "Käsitöö" lõigete kasutamist kontrollige üle, kas nad ka omavahel klapivad!

Aga peale maadlust lõigetega läks töö üsna ludinal. Voodriks panin koos mahulise vatiiniga voodririide, millele lisasin veel õhukese fliisikihi, et ikka soojem oleks. Tütar soovitas teha pealepandavad taskud ja tal oli jumala õigus - see on musta ja ruudulist osa ühendav detail. Kollased nööbid sobivad ka, mustad oleks liiga igavad olnud. Nööpaugud lasin teha, sest kartsin, et minu masin ei õmble nii paksule riidele ilusaid nööpauke. Kokkuvõttes oleme tulemusega mõlemad rahul.


KIISUMÜTS

Mantli juurde tuli ometi ka sobiv müts teha. Ja tingimata kiisukõrvadega (ärge küsige, miks - 14-aastaselt on moest omamoodi arusaam).Mudel: minu, kõrvade idee siit.
Lõng: Sirdar Salsa 50% meriino, 50%akrüül, võetud kahekordselt
Vardad: nr. 5

Freddy posted @ 17:58 - Link - kommentaarid (16)
502263 visitors