Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
16 Oktoober 2007
TAIMEDEGA VÄRVIMINE

Eks see teema on mind huvitanud ikka pikalt, oma paarkümend aastat. Aeg-ajalt jäävad siin-seal ette võrratud taimedega värvitud lõngad, mis on aina ärgitanud proovima. Aga no siiani pole olnud aega/taimi/kemikaale/sobivat potti jne. - loll, kes põhjust ei leia, eks ole. Miskipärast sel sügisel aga jooksid kõik asjad (soodsa tähtedeseisu tõttu?) sobivalt kokku ja tulemused (muidugi äärmiselt haledad) on siin:


Nende toonide saamine käis nii:
Parempoolne lõng on Raasiku 8/3 valge (võrdluseks).
Paremalt 2.: Värvitud tundmatut sorti kollaste kübaratega seentega. Seeni keetsin 1 tund, kurnasin, lõnga kuumutasin selles vees ½ tundi, siis lisasin soola ja äädikat ja kuumutasin veel ½ tundi. Värvileemes tundus lõng hästi tume pruun, välja võttes valgus värv välja ja lõng jäi hele bee˛ikaskollane.
Paremalt 3.: Värvitud puneõitega. Õisikud kuivatatud, siis leotatud 2-3 ööpäeva (jäid kausiga vihma kätte ja vedelesid niimoodi mitu päeva). Õisikuid keetsin 1 tund, siis kurnasin. Lõnga kuumutasin värvileemes ½ tundi, siis lisasin äädikat ja soola ning kuumutasin veel ½ tundi. Lasin värvileemes jahtuda. Toon bee˛.
Paremalt 4: Värvitud hibiskiõitega. Poest ostetud teepakk. Õisi leotasin ööpäeva, siis keetsin 1 tund. Kurnasin. Lõnga kuumutasin värvileemes ½ tundi, siis lisasin 1 tl. vaskvitrioli. Kuumutasin veel ½ tundi. Vaskvitriol muutis lõnga, mis enne oli pruunikasroosa, väga kerge lillaka varjundiga halliks.
Paremalt 5: Värvitud hibiskiõitega. Eelmise värvi leotusvee teine pool. Värvileemele lisasin kohe 1 spl. soola ja 1 spl. äädikat. Kuumutasin 1 t. Toon tumeroosa, kerge hallika varjundiga. Väga ilus.
Paremalt 6: Värvitud paiselehega. Paiseleht ostetud apteegist, 15 g. pakk. Leotasin taimi ööpäeva. Keetsin taimi 1 t., siis kurnasin. Lõnga kuumutasin 50 min., lõng tundus suhteliselt hele tuhm rohekaskollane. Lisasin 0,5 tl. vaskvitrioli (lahustasin pooles klaasis soojas vees), tõstsin lõnga värvileemest välja, lisasin vaskvitrioli ja panin lõnga vette tagasi. Lõng värvus kohe roheliseks. Kuumutasin veel 10 min., loputasin. Tulemuseks väga ilus heleroheline, olen väga rahul selle tooniga. Paiselehe valisin katsetuseks seetõttu, et olen juba mitu aastat keetnud sellest superhea toimega köhateed, mis on mürkroheline.

Väiksemad vihid on u. 50-grammised, suuremad u. 100-grammised.
Värvide pleekimis- ja pesukindluse kohta ei oska ma muidugi midagi öelda, kogemused puuduvad. See vaskvitrioliga peitsitud roheline ehk peab ikka pikemalt värvi.

Aga suur tahtmine on edasi katsetada, õudselt põnev. Järgmiseks proovin hennaga värvida, kui midagi välja tuleb, panen tulemused ka välja.

Muide, olen kolanud soomlaste käsitööblogides - Finnish knit blogs. Neist leiab mõndagi põnevat. Taimedega värvimist näiteks kirjeldab põhjalikult Leena Riihelä oma blogis. Ta tõlgib oma tekstid ka inglise keelde. Oma lõngu müüb ta Helsingis Kauppatoril.
Freddy posted @ 18:51 - Link - kommentaarid (14)
500752 visitors