Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
01 Aprill 2007
MINU LÕNGALUGU
Kui jaanuari algul avastasin foorumist teema "Lõngakonkurss", võitja väljakuulutamisega 1. aprillil, siis arvasin, et tegemist on aprillinaljaga. Aga igaks-juhuks jälgisin teemat edasi. Paistis, et rahvas nii ei arva ja hakkas sebima ning linke laduma. Ikka, et kuidas kedervart teha ja mismoodi sellega lõngapusasid pikaks ussiks vändata. Ja linke lõngadele. Jäin juba konksu otsa ja hakkasin siplema. Kraamisin oma cd-sid ja otsisin lapse võrevoodi pulki. Ei leidnud. Viimases hädas pöördusin oma tislerist mehe poole, et mis ta arvab, mul oleks vineerist ketast vaja (esialgu kahest komponendist ei julgenud iitsatada). Läks aega mis läks, ükspäev visati ketas mulle lauale. Tänasin-kummardasin. Siis hakkasin tasapisi varrest sosistama. Küsiti, et milleks vaja. No konkursiks, auhind on 500 krooni eest lõnga (viimase sõna ütlesin hästi vaikselt). Aga ta kuulis ära ja hakkas vastu. Mul juba lootus kadunud, siis ühel päeval tuleb mees töölt ja küsib kavala näoga:"Kas sa keppi tahad?" Mina vastu, et no kossas, no missas, päise päeva ajal ja publik ei maga ja... Kotist võeti pidulikult pikk puupulk. Siis oli ta ikka juba ise ka hasardis ja pani selle vurri kokku ning vaatas huviga, kuidas "massin" töötab. Ja töötaski!
Võtsin algatuseks selle raksema variandi, ehk siis villast lõnga keerutamise. Kodus olid mõned erivärvilised villatuustid. Et inspiratsiooni ammutada, kolasin mööda Yarpunki blogi ja Pluckyfluffis ja etsy tuulasin ka mitu korda läbi. Avastasin viimasest isegi lõnga, mis oli tehtud ribadeks lõigatud pruutkleidist.
Ostsin turult toki peenvillast lõnga, et oleks, millega omatehtud lont kokku korrutada, samuti litreid. Litrid ajasin peenikesele lõngale, villast keerutasin paksu ja tegelikult õudselt ebaühtlase lõnga, need kaks korrutasin kokku. Lõng sai selline:

Siis julgesin ennast konkursile kirja panna. Esimesest lõngast kudum ei kõlvanud muidugi kuhugi, jube ebaühtlane ja meenutas kaltsu. Tegelikult ongi nii, et ka need proffide poolt kedratud efektlõngadest tehtud kudumid pole kaugeltki nii ilusad kui lõngad vihis (minu arvamus).
Järgmiseks otsustasin, et proovin hoopis heidest teha, ehk on lihtsam.
Materjalid on siin (pildilt paistab ka pisut kedervart):

Peenike ühekordne lõng, heie, litrid. Keerutasin kahekordse heide, siis ajasin peenikesele lõngale litrid. Neid omavahel korrutades lisasin kunagi Abaknhanist ostetud looritülli ribad. Väga ilus sai mu meelest:

Olin sunnitud jaanuaris viibima mõned päevad Tartus, see lõng oli mul kaasas ja hakkasin temast seal õlasalli kuduma. Tüll jätab kudumil sellise mulje, nagu tuleks läbi pitsi värske lumi, litrid välgatavad valguse käes nagu jääkristallid:

Marssides õhtuti pimedatel lörtsistel tänavatel tuli mul mõte lõngadele ka nimed panna. Valge lõnga nimeks sai "Jääkuum" - soe sall, mis näeb välja lumine (vastand jääkülmale). Äärepits on heegeldatud 2-kordseks korrutatud peenvillasest lõngast, veidi on sinnagi litreid lisatud.


Tekkis väike hasart ja tahtmine veelkord villast lõnga teha. Nimigi oli juba leitud - "Rohe-sina", kuna kodus olid olemas sinine ja türkiisroheline villaloor:

Juurde ostsin veel pärleid ja litreid, valge peenvillase värvisin türkiissinise puuvillase riide värviga ära (väga hästi värvus):

Siis tegin valmis niipalju lõnga, kui rohekassinist villaloori jätkus:

Hakkasin eset kuduma. Sellise lõnga puhul pole ju teada, kui palju välja tuleb mingist kogusest. Algul tahtsin vesti kududa

Aga kuna lõng oli ikkagi väga ebaühtlane ja selgus ka, et sellist heledat rohekassinist villaloori pole hetkel kusagil müügil, siis ostsin tumedat türkiisi ja orienteerusin ümber kotile. Vardad võtsin nr 10, kohati on lõng ka kahekordselt.
Kott sai üpris suur, vahepeal jõudsin soetada endale ka helesinakasrohelise kevadmantli, selle juurde läheb mu uus sumadan nagu rusikas silmaauku:

Koepind ka lähemalt:

Need lõngad läksid siis konkursile.
Võistlus kujunes tihedaks, kõik esitatud lõngad olid fantastilised.
Minu jaoks lõppes asi siiski aprillinaljaga - sain teise koha, kaotades võitjale 0.01 punktiga. Aga mul ka vedas - nimelt pääses mu abikaasa kardetud hunnikust auhinnalõngadest, mis muidu oleksid meil maandunud. Nüüd soovin ma oma koiparvele head lennuilma Põlva poole siirdumiseks ja
PALJU ÕNNE SILPSOLPSILE!
Tänud ka kõigile, kes lõngu hindasid ning eriline tänu SUSALE selle konkursi väljamõtlemise ja läbiviimise eest! Susalt sain Isetegija kalendri, mis mul seni puudus.
Mina olen igal juhul võitja - omandasin uue oskuse, sain mantliga sobiva koti ja õlasalli, mida ma muidu küll poleks viitsinud kuduma hakata. Kedervars pealekauba.
Susa sai tänutäheks minult sellise lihavõttelõnga:
.
Tänane kokkusaamine Pärnus pani konkursile ilusa punkti, nii tore oli näha originaalis teisi võistlustöid ning (enamuses) Pärnu kandi isetegijaid. Muuhulgas vaatasime üle ka Pärnu promenaadi.
Ilus konkurss ja ilus üritus oli!
Freddy posted @ 17:38 - Link - kommentaarid (22)
500752 visitors