Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
11 Veebruar 2007
CAPECHO-STEERIA

SEE on kudum, mida ma lihtsalt ei saanud tegemata jätta. Olin võlutud sellest fotost ja workshopist. No lihtsalt nii tore tundus. Olin valmis juba fotode järgi kuduma, ise tükkide silmi arvestades ja mustrit leiutades, aga siis ilmus foorumisse ka juhend.
Leidsin imeilusa lõnga:

Steinbach Wolle Merino Soft 40% meriinot/60% mikrofiibrit, 50 g 113 m. See tundub naha vastas nagu india ööd - siidine, pehme, soe ja veidi niiske - unistus. Värvilt "naturaalne valge", pärliläikega.
Vardad võtsin 4, ja suuruse valisin S, sest tahtsin selle teha tütrele. Juhendis ette nähtud 5,5 vardad tundusid juba enne leili33 hoiatust liig mis liig. Silmade arvu ei anna ju ka vähendada ja ette ei tea, mis suurus tuleb, kui sedasi tükikestest kood.
Algus oli fantastiline, esimene pentagoon natuuras:

Esimene rida ehk 7 pentagooni on ka jumalik:

Kudusin nii, nagu juhendis kirjas - kohe üksteise külge. 8. ja 9. lisandusid ludinal, 10-nda kudusin valesse kohta ja tuli harutada.
Peale 11-ndat alustasin käistega

Sellesse tühikusse on ette nähtud üks pentagon, millest tuleb mustrit jätkates välja kududa käis.
Umbes sel ajal pani leili33 üles oma pent-agoonia. Kõht tõmbas külmaks. Vaikselt lootsin, et minuga nii ei lähe. Aga läks küll.
Kudusin esimese käise veidi murelikult valmis ja proovisin seda kaadervärki tütre peal:

Pildid on tuunitud ja asi ise on haaknõeltega kokku pandud. Viimase foto pealt on näha, et kaenla all ei ole MITTE MIDAGI, st. asi piirdubki käisega. Pentagoon, mis on esiküljel alumises reas, jääb lihtsalt eraldi lipendama ja ei kinnitu kusagile.
Selles staadiumis hakkasin mõtlema, et disainer oli seda eset kavandades nii purjus, et tal ei tulnud meelde ei sõna "boolero" ega sõna "keep" (cape), vaid ristsugutas siis nendest "capecho". Asjandus kooti kähku valmis ja tehti pilt kaane jaoks ära, targu seljapoolt varjates, ning nüüd nad peavad seal "Vogues" peenikest naeru, kujutades ette, kuidas inimesed koovad ja imestavad, et, nagu veneaegses anektoodis: töölistele on öeldud, et nad toodavad kušette, aga kui need kokku pannakse, siis on miskipärast kuulipildujad.
Selge oli, et nii seda asja jätta ei saa. Hakkasin siis valmiskootud tükki keerama ja pöörama, sättima nii ja naa. Vahepeal oli juba täiesti selline tunne, tegemist on filmiga "Mehed ei nuta", kus unetu seltsimees üritab telgist purje teha ja lõpuks vajub nööridesse mähkunult unne (otse loomulikult tegelesin ka mina asjaga unetuse e. siis öisel ajal).
Ja ma mõtlesingi välja!
Pöörasin eseme tagurpidi, harutasin ta kaks pentagooni lühemaks (kuna S suurus oli isegi mulle üüratu, tütrest rääkimata) - ülemises reas on nüüd 6 pentagooni ja alumises 5. Esihõlmad jäid seetõõtu nagu veidi poolikud, nii et jätkasin neid, kududes tühjadesse kohtadesse 2/5 pentagoonidest. Nii moodustusid kandilised nurgad. Käised kudusin kahe pentagoonirea vahele jäetud aukude äärtest üles korjatud silmadest. Kaelusega polnud mingeid probleeme, sai valmis ja läks külge ludinal. Üks käis õnnestus muidugi ka valesse kohta istutada ja tuli üles harutada ning õigesse kohta uuesti kududa.
Ja voila! siin ta on:

Viimaselt pildilt on näha, et kaenlaalune on ilusti "täis" ja midagi ei lipenda kusagil.
Veel üks pilt "lebotavast" capechost:

Meheema lõpututest nööbivarudest leidsin talle ka imelise pärlmutriga ja metalläärega vintage nööbi.
Ja alles siis sain ma aru, et see asjandus pidi olema käistega keep ja käiste all ei pidanudki midagi olema ja õpetuses on kõik õige. Sellele vaatamata olen ma oma tuletisega rahul, kuna täpselt juhendi järgi kootud elukat poleks tõesti mitte keegi selga pannud.

Well, this is my poor translation into english:
Material: Steinbach Wolle Merino Soft 40% merino, 60% micro fibre, 50 g= 113 m, I needed 7 balls to make my capecho.
I used 4 mm needles
Size S
There are 6 pentagons in upper line and 5 in under line. I left holes between these too lines for the sleeves on the places marked with purple on the diagram. I casted 112+2 sts along these edges, but if you use dpn and decide to knit it in stockinet, cast on just as much sts you need for knitting the 4-edged pentagon, without selvage sts. Knit the sleeves as told in the instruction in Vogue.

I also added 2/5 of the pentagons to the front of the capecho to fill the holes. For that I casted 56+2 sts along the edges of the pentagons shown at this photo:

And one more layout:

As you can see, there are no empty places under the sleeves now.
I think I'll call it Frecho!
I hope Norah Gaughan will not sue me for transforming her design, but I thought the designer was drunk, when I first knitted it as she ment it to be. I suppose they took the picture for the cover very quickly (and the cover picture is gorgeous!) and are now laughing at the confused people with troubled capechos.
So good luck with my version, and feel free to ask me more by leaving a comment to this post!
And thanks for the praises in your previous comments!

PS: Ma loodan, et eestlased saavad ka aru!
Freddy posted @ 16:11 - Link - kommentaarid (41)
503998 visitors