Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
08 Detsember 2012
ÕLASALLID MISSIOONIL HUKKUNUD SÕDURITE EMADELE
(Scroll down for English thanslation)
Seda mõtet olen endas kandnud pikalt. Igal emadepäeval, andes üle tekki aasta emale, on võimendunud tunne, et on emasid, kes väärivad veel rohkem ühiskonna tähelepanu, meelespidamist, toetust. Kelle jaoks emadepäev on valus, tühi, leina täis. Kes arvatavasti selle päeva vahele jätaksid.
Tänavu, tulles järjekordselt pidulikult kontserdilt "Estonias", otsustasin, et püüan selle mõtte teoks teha. Et need tekid, mida igal aastal foorumirahvaga emadele koome, on sarnaste õlasallidena sobiv kinkida neile, kelle pojad on missioonidel hukkunud. Meie väike riik on kaotanud 11 noort meest, millega oleme hukkunute arvu poolest suhtena rahvaarvu väga kõrgel kohal.
Niisiis pidasin nõu martaberta, Susa ja pisihaldjaga. Martaberta oli igati poolt ja lubas korraldada sallide toimetamise emadeni, kui need ükskord valmis on. Pisihaldjas oli otsekohe nõus kujundama sallide juurde kaardid. Susa lubas foorumi poolt toetust.
Et kindlustada projekti varustatus materjaliga, kirjutasin Liann Lõngadele, kes lubas seda projekti toetada sel moel, et müüb soovijatele lõnga hulgihinnaga.
Olles laiapõhjalise toetusega varustatud, võtsin julguse kokku ja panin 15. mail teema üles. Kartsin küll, et võib-olla ei suuda kokku saada 264 lapi tegijaid, seega lasin maksimumarvu inimese kohta vabaks. Ja hakkasin suure rõõmuga jälgima, kuidas lapitegijaid aina liitub. 19. juuniks olid 264 lapi tegijad olemas, lõngasoovid kirjas ja projekt võis ka tegelikult alata. Sest selge oli see, et tuleb teha kas 11 salli või mitte ühtegi.
Lõnga tellis 23 osalejat kokku 119 tokki, lisasin sellele veel kokkuheegeldamise ja äärepitside tegemise portsu ning ostsin välja 7 kilo lõnga. Liann Lõngade poolne toetus projektile oli 102.20 eurot (jae- ja hulgihinna vahe).
Tegin vahepeal lappide kudumise ja viimistlemise kohta paar blogipostitust, sest osalejate hulgas oli palju esmakordselt lappide kudujaid ning ka need, kes küll varem kudunud olid, muretsesid siiski, kas saavad ikka hakkama.
Ja siis varsti hakkaski juba valmis lappe laekuma. Iga pakki avades ahhetasin. Absoluutselt KÕIK lapid olid mõõdus, imeliste mustritega, kvaliteetselt kootud, kenasti viimistletud, õigel ajal posti pandud. Oli mustreid, mida varem teadsin, ja neid, mille kohta kohe määrasin nad pärinevaks Claire Halliku "Silmuskudumisest" või Aime Edasi-Siiri Reimanni "Haapsalu sallist". Oli ka minu jaoks täiesti uusi mustreid või selliseid, mida olen näinud suurtel pindadel (näiteks kampsunid), kuid väikeses lapis ei oleks varem osanud ette kujutada.
Kõik 264 lappi jõudsid minuni oktoobri lõpuks.

SUUR AITÄH
1. Sunray
2. eidzu
3. Muhv
4. Minuliisu
5. kerstin
6. tintsik
7. Britiliis
8. Triini22
9. enna
10. meeli7
11. martaberta
12. Mahlakuu
13. tinta
14. giti
15. Hetty
16. anne301
17. Helinake
18. helikene
19. meery
20. Sant
21. Mareli
22. Sussimemm
23. ingliplika
24. Lizzy
25. pühapäev
26. Sapsi
27. Virmaline
28. anne476
29. pisipahalane
30. tiianiin
31. tiigrikutsu17
32. maali26
33. Sibulaplix
34. ivik
35. wwjd
36. Mirjum
37. KihnuLiina
38. AlleRaa
39. Rin
40. Evekana
41. Tintsu
42. Rotibor
43. ämmamoor
44. sniff
45. rellukas01
46. betty
47. Mari Marike
48. Heily
49. loora
50. Käina käsitööring
51. Marien
52. Pitsiliisu
53. Nukunägu


IMEILUSATE LAPPIDE EEST!

Edasi järgnes lappide sorteerimine, paigutuse planeerimine ja sallide kaupa pakkidesse sidumine.

Sallide kokkuheegeldamine toimus 18. novembril Lepistiku lasteaiais.
AITÄH, SIBULAPLIX, ET RUUMI VÄLJA PAKKUSID!

Kokku heegeldamas käisid
1. Sibulaplix
2. Muhv
3. tsunaami
4. Mari Marike
5. betty
6. Helinake
7. Kosmosemutt
8. Evekana
9. Tintsu
10. sassa

AITÄH TEILE!

Kodutööle e. viimaste "õmbluste" ja äärepitside heegeldamiseks läksid sallid Sibulaplixi, Muhvi, Mari Marikese, betty ja sassa juurde. AITÄH TEILE SALLIDE VALMISTEGEMISE EEST!

Üks sall sai valmis Hiiumaal. AITÄH TEILE, KÄINA KÄSITÖÖRING! See sall sai selline:

Mission shawl no 1 by Freddy65, on Flickr

Susa trükkis ja saatis sildid foorumi nimega, et iga sall selle külge saaks. KUMMARDUS SULLE, SUSA!

Mission shawl by Freddy65, on Flickr

Kui sallid olid valmis kujul minuni tagasi jõudnud, tuli nad veel ära viimistleda ehk "õmblused" kergelt üle pressida.

Siis järgnes pildistamine. Paraku, nagu kõik teavad, pole antud aastaaeg just sobiv heade fotode saamiseks. Nii nad saidki väga viletsad ja hallid. Millest mul on südamest kahju. Sest nende sallide ilu on hingemattev.


Mission shawls by Freddy65, on Flickr


Mission shawls by Freddy65, on Flickr


Mission shawls by Freddy65, on Flickr


Mission shawls by Freddy65, on Flickr

Siis oli vaja veel kaarte, et lisada need pakkidele.
Rotibor saatis kaartidele kirjutamiseks imeilusa sõnumi:
AITAME HOIDA TEMA KÄTE SOOJUST SINU ÕLGADEL

SÜDAMLIK KALLISTUS SULLE, ROTIBOR, SELLE SÕNUMI EEST!

Kaardid kujundas pisihaldjas, kasutades selleks oma imelist sõlge:


Mission shawl by Freddy65, on Flickr

JÄTKUVAT SÄRAVAT HALDJATOLMU SULLE, KALLIS PISIHALDJAS!

Siis hakkasidki juba otsad kokku sõlmuma. Helistas martaberta ja küsis, kas ma ei tahaks salle üle andma tulla sellele üritusele, kus Naiskodukaitse annab üle oma kindad-sokid ja kodutütred omavalmistatud jõulukaardid, mis Kaitsevägi saadab Afganistanis missioonil viibivatele sõduritele. Muidugi ma tahtsin.

Eile, 7. detsembril see üritus toimuski. Martaberta korjas mind koos u. 10 kilo kaaluva kotiga auto peale ja sõitsime Kaitseliidu peastaapi Toompuiesteel. Seal pakkisime sallid kingikottidesse. Kõik kohalviibinud imetlesid neid, öeldes, et külmavärinad jooksevad üle selja, nii ilusad on need. Ajakirjandus pildistas. Koos sokkide-kinnastega mainiti sallid ära ka eilsetes päevauudistes, samuti ilmus teade
Delfis
Kaitseliidu kodulehel
pildigalerii Postimehes

SUUR AITÄH, MARTABERTA, ET PROJEKTI IDEEGA KAASA TULID, MIND TOETASID, ÜLEANDMISÜRITUSELE KUTSUSID JA SALLID SAAJATENI TOIMETAD!

SUUR AITÄH, MUHV JA SIBULAPLIX, ET OMAL AJAL SELLISELE IMELISELE IDEELE TULITE, KUDUDA VALGETEST LAPPIDEST TEKKE EMADELE!

SUUR AITÄH TEILE, 64 IMELIST EESTI NAIST, ET SELLE PROJEKTIGA LIITUSITE JA ET SEE NII HÄSTI ÕNNESTUS! TÄNU TEILE ON MAAILM PALJU PAREM JA ILUSAM PAIK!

Te viisite ellu minu elu projekti.


Mission shawls by Freddy65, on Flickr

Shawls for mothers, who’s sons have perished on NATO missions

I have carried this thought with me for a long time. On every Mother’s Day, when we give a blanquet made by members of isetegija.net handicraft forum to a Mother of the Year, I have felt that there are mothers, who deserve even more attention, remebering, support from the society. For whom every Mother’s Day is painful, empty, full of grief. Who prefer to avoid this day in the calendar.
This year, when returning from the beautiful concert in Estonian Filcharmonic Concert Hall where the Mother’s Day concert takes place I decided to act on my thought – to make shawls similar to those blanquets for the mothers whose sons have perished on NATO missions. Our little republic has lost 11 young men on these missions, which places us on the top of the list comparing to our population.
I discussed with some members of the forum hoping to get support and help. Everybody came along at once and so I opened the discussion and registration in the forum. We needed 264 squares to make 11 shawls and 53 members did that job perfectly.
Liann Lõngad supported us too, selling us the yarn at wholesale price.
10 members gathered jointly to compile the shawls.
Our artist, pisihladjas, made beautiful cards, and other member, Susa, printed the labels.
Martaberta helped deliver shawls to the mothers - they were given as Christmas presents.
Thank you all for joining and helping me fulfill my life project.
Freddy posted @ 20:20 - Link - kommentaarid (22)
502261 visitors