Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
19 Mai 2012
KUIDAS KUDUDA 20X20 CM SUURUST LAPPI

Mõtled, et mis seal siis ära ei ole - siuh-säuh ja valmis.
Aga aastate jooksul on Ema Teki teemades olnud kurbi postitusi sisuga "teeksin küll, aga kardan, et ei saa hakkama õiges mõõdus lapi kudumisega..."

Panen kõigile kahtlejatele ja kõhklejatele, kelle vaim on valmis lappe kuduma, kuid hirm takistab, õpetuse koos piltidega. Ehk on abiks ja julgustuseks, et võtta ette see väike, kuid samal ajal suur töö.

Stardipakett on selline:

Mission shawl by Freddy65, on Flickr

Lõng Jil, vardad nr 3 (pehme käega kudujale sobib 2,5), mustriraamat, 20X20 cm papist ruut.
Väga oluline on see ruut papist välja lõigata, mitte paberile joonistada, seda läheb pärast viimistlemisel vaja.
Kudumiseks on head 2 sukavarrast, neile võib kustukummi tükid või vardaotsikud otsa panna, kuid saab ka ilma.
Muster võiks olla pigem väiksema silmade arvuga nii risti-kui pikisuunas, siis on lihtsam paigutada ja lapi pikkust reguleerida.
Lapi ääred koo silmuselised. Õpetus pärit Claire Halliku 1953.a. ilmunud "Silmuskudumisest":


Silmaline äär by Freddy65, on Flickr

Arvuta, mitu mustrikorda võiks lapile mahtuda ning lisa 10 silma (5 kummalegi küljele ripsäärise jaoks). Loo silmad üles.
Siin on arvestatud 10-silmalise mustrikorraga, loodud 51 silma ja kootud 2 rida ripsi. Siis on algust võrreldud papiruuduga:

Mission shawl by Freddy65, on Flickr
Kohe on näha, et lapp tuleb liiga suur, seega ei tasu edasi kududa ja läheb harutamisele.
Tuleb otsida uus muster - näiteks 4- või 5-silmalise mustrikordusega.
Nüüd on loodud 45 silma (35 silma mustriks ja 10 silma äärteks). Kootud 3 rida ripsi ja võrreldud papiruuduga:

Mission shawl by Freddy65, on Flickr
Bingo! Klapib, võib edasi kududa.
Muster tuleks paigutada sümmeetriliselt, kui mustrikordade arv ei sobi lapi silmade arvuga päris hästi, siis tee äärtele kas 1-2 silma ripsi rohkem või koo need parem- või vasakpidised, nii, nagu mustriga sobib. Ilusam on teha mustrikordused ka nii, et nad jäävad servadel mitte poolikutena, vaid poolikuid mustreid servadess mitte teha ja kududa selle asemel kas parempidised või pahempidised silmad.
Aeg-ajalt tuleks kootavat lappi võrrelda papiruuduga:

Mission shawl by Freddy65, on Flickr


Mission shawl by Freddy65, on Flickr


Mission shawl by Freddy65, on Flickr

Kuna siin on tegemist sooniku-tüüpi mustriga ehk sellisega, mis annab tugevasti venima laiusesse, siis sellel pildid näha, et ta ei jää peale viimistlemist liiga kitsas:

Mission shawl by Freddy65, on Flickr

Teistsuguse mustri puhul jälgi kindlasti, et lappi saaks vabalt papiruudu ääreni venitada. Lapp olgu kududes pigem 0,5 cm ruudust väiksem.
Nüüd on juba varsti aeg lappi lõpetama hakata. Vaata, et mustrikord saaks lõpetatud, kui papiruudu ülemise ääreni jääb veel 1,5-2 cm (selleks ongi vajalik valida pigem kõrgusesse väiksema ridade arvuga muster, et see ei jääks poolikuks).

Koo ka lapi ülemisse äärde sama paliu ridu ripskudet kui lapi alumisse äärde. Koo silmad maha paraja pingega, mitte liiga kõvasti ega liiga lõdvalt. Võrdle jällegi papiruuduga, et lapp ei oleks liiga pikk. Kui on liiga pikk, siis tuleb paraku natuke reguleerida e. pisut ülemist äärt harutada ja teha paar rida lühemaks.

Mission shawl by Freddy65, on Flickr

Aja sisse lõngaotsad lapi pahemale poole, mitte serva, vaid paar rida servast kaugemale:

Mission shawl by Freddy65, on Flickr

Nüüd on aeg viimistlema asuda. Pikk ja põhjalik õpetus asub siin, kuid kordan põhitõed üle.
Kinnita lapp triikimisalusele nii, et papiruut on all ja nööpnõeltega on lapp tõmmatud papiruudu suuruseks. Kui lapp on liiga suur, siis seda teha ei ole võimalik ja sellist lappi ei saa ka õiges mõõdus lappide vahele paigutada.Reguleeri triikraud kõige suurema kuumuse või puuvilla- ja linasere˛iimi peale. Kasta märjaks paksem pressimisriie (linane käterätt või paksem puuvillane voodilinariie sobivad hästi).

Mission shawl by Freddy65, on Flickr
Laota pressimisriie lapile ja auruta kergelt vajutades lapp üle. Pressimislapi võib peaaegu kuivaks aurutada.
Nüüd võta nööpnõelad välja ja venita kergelt lapi ääri, et nööpnõelakohad sirgeks saada.
Võrdle lappi veelkord papiruuduga ja veendu, et nad on ühesuurused. Aseta papiruut ka kootud lapi PEALE ja veendu, et kootud lapp papiruudu alt välja ei paista.
Nüüd peaks lapp olema täpselt mõõdus ja korrektselt viimistletud. Selline lapp on samasugune ka 2 nädala ja 2 kuu pärast, aurutatud villasest lõngast (mida JIL 100% on) lapp ei tõmba aja jooksul väiksemaks:

Mission shawl by Freddy65, on Flickr

See lapp kaalub 22 grammi, lõnga jäi tokis järele veel 26 grammi. Seega oli tokis lõnga 2 grammi vähem, kuid teise, pitsilisema mustriga lapi kudumise riskiksin küll vee sellest 26 grammist ette võtta. Mul on alati tulnud välja 2 lappi 50-grammisest tokist.

Sellise lapi kudumiseks läks mul koos mustrite ja lõnga otsimise, ühe alguse harutamise, pesu masinasse toppimise ja kuivama riputamise ning koogi tegemisega aega täpselt 2 tundi. Ja ma nautisin kõiki neid tegevusi täiega. Kook (laimi-hapikoore) tuli väga hea ja seelik, mida mul esmaspäeval vaja läheb, sai ka pestud.

Seega - JULGUST, RAHVAS! LAPITEKK EI OLE RAKETITEADUS, IGAÜKS SAAB HAKKAMA!

Pange ennast proovile ja tulge osalege õlasallide tegemises missioonidel hukkunud sõdurite emadele!
Freddy posted @ 09:19 - Link - kommentaarid (10)
502501 visitors