Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
26 Veebruar 2007
KALLA KUDUMISE ÕPETUSLille kudusin nii:
(Õpetus pärit Knitty'st)

Kasutatud 2-kordset heiet.
Vars heegeldada rohelisest heidest spiraalselt. Kui vars on sobiva pikkusega, siis korjata ülemisest äärest kolmele sukavardale valge heidega 6 silma (igal vardal 2 s.) . Koo 1 ring parempidi.
R 1: (õhksilm, parempidi ringi lõpuni) 3 korda
R 2: kõik silmad parempidi
Korda neid kahte ringi veel 13 korda = 48 silma (igal vardal 16 s.)
Edasi kududa lühendatud ridadega.
R 1: (parempidirida) 36 s. pp, pööra
R 2: (vasakpidirida) 23 s vp, pööra
R 3: (pp) 22 s
R 4: (vp) 21 s
R 5: (pp) 20 s
R 6: (vp) 19 s
R 7: (pp) 18 s
R 8: (vp) 17 s
R 9: (pp) 16 s
R 10: (vp) 15 s
R 11: (pp) 14 s
R 12: (vp) 13 s
R 13: (pp) 12 s
R 14: (vp) 11 s
R 15: (pp) 10 s
R 16: (vp) 9 s
R 17: (pp) 8 s
R 18: (vp) 7 s
R 19: (pp) 6 s
R 20: (vp) 5 s
R 21: (pp) 4 s
R 22: (vp) 3 s
R 23: (pp) 2 s
R 24: (vp) 1 s
Iga rea lõpus pööra ikka töö ümber ka!
Edasi koo 1 ring, tehes iga lühendatud rea otsa jäänud silmuse järele ühe õhksilmuse. Järgmisel ringil koo need silmused keerus läbi.
Kolmandal real koo kõik silmused maha.
Tolmuka jaoks loo kahekordse kollase heidega üles tolmuka pikkuse jagu silmi (u. 25-30) ja koo silmad järgmisel real maha. Kinnita tolmukas õie põhja. Tolmuka võib kududa ka I-cord meetodiga.
Vildi pesumasinas 50 kraadi juures puuvillase pesu programmiga ja tsentrifuugi. Vormi märjalt .
Freddy posted @ 15:54 - Link - kommentaarid (1)
25 Veebruar 2007
KALLAGA KOTT

EI MINGIT KUNSTI TÄNA, PUHAS KÄSITÖÖ

Vilditud kott, heegeldatud 2-kordsest heidest ühekordsete sammastega, üks heie valge, teine roosa. Põhja diameeter peale kaht pesumasinas käiku 15 cm, kõrgus 20 cm.
Kalla on kootud Knitty-st leitud õpetuse järgi, ainult ühekordselt. Kahekordne oleks ilmselt viltimise jaoks liiga paks jäänud. Ikka kahekordset heidest. Vars, mis on ühtlasi sangaks, heegeldatud. Lill samuti masinas vanutatud. Veidi pärleid-litreid ka. Voodrit pole. Näis, kuidas see ümmargune põhi käitub, võib-olla tuleb mingi tugevdus panna. Kinni käib trukiga.

Freddy posted @ 19:04 - Link - kommentaarid (8)
24 Veebruar 2007
EI MINGIT KÄSITÖÖD TÄNA, PUHAS KUNST

Cernit imbus ka meie koju. Väikeses värvivalikus küll (süüdi muidugi Kaubamaja kehv varustatus). Igati tore materjal, täitsa üllatas see, et tundus näpu vahel nagu plastiliin, aga käitus igati "täiskasvanulikult", st. väga mõnus oli silindrikesi teha ja pärast neid viilukesi pallikste peale "kleepida" ja siis ühtlaseks veeretada. Kohe selline täitsa kunstniku tunne tuli peale, et nüüd "modelleeringi". Tütar oli ka agaralt asja juures, tema tegi op-kunsti, ehk siis must-siniseid pärleid ja kaks pastakat:


Sõbrannale sünnipäevakingiks maalis tütar rätiku:

Freddy posted @ 20:35 - Link - kommentaarid (10)
22 Veebruar 2007
RAGLAANKAMPSUN PISIKESELE SUGULASELE
Möödunud suvel toodi mulle kotitäis lõngu. Ikka nii, et igast sordist saab oma kaks kampsunit. See, kes need saatis, enam kududa ei viitsi. Aga tal on pisike vahva 2-aastane pojapoeg. Soov oli, et mina talle uue kampsuni kooks, kuna see, mille ma talle varem olin teinud, hakkab väikeseks jääma. Nüüd siis jõudiski kätte aeg see soov täita:

Kootud nr. 5 ringvarrastega, lõngaks ühekordne villane ja ühekordne heie. Kudusin ülevalt alla, mistõttu praktiliselt pääsesin iga kuduja kõige suuremast ja igavamast tööst: kokkuõmblemisest ja otste sisseajamisest (seda kuut otsakest, mis ära pidin likvideerima, ma eriti ei arvestagi). Isegi kaenla all korjasin käiste jaoks mõned silmad, ei ühtki õmblust. Super! Nüüd ma lähiajal vist enam muid mooduseid kampsunikudumisel ei kasutagi.
Seljas pilti kahjuks teha ei saa, kuna kampsuni omanik on Rootsis.

NUKUSAAGA (Viimane osa)
Tütre tehtud nukk on valmis!

Juuksed peas ja kleit seljas! (Pssst - ainult aluspükse veel pole, ärge kellelegi öelge, eks).
Õpetaja olevat igatahes vaimustuses olnud ja leidnud, et tütar on väga andekas, ainult oskustest jääb puudu. Käskis edaspidi igat asja enda käest küsida, enne kui tegema hakkab. Eriti häiris teda see, et kleidi õmblusvarud on overlokiga üle tegemata. Õpetaja tahab nuku ehk "pupe" näitusele panna, aga on mures, et kui keegi kleidisaba kergitab, siis oi-oi-oi... Tütar tuli koju ja turtsus: "No mis pederast see nukule saba alla vaatama hakkab!"


LÕPP

Eelmised osad:
Vol. 1
Vol. 2
Vol. 3
Freddy posted @ 18:26 - Link - kommentaarid (10)
18 Veebruar 2007
KOKKUSAAMISE KAJA
Tänaselt harjukate kokkutulekult õnnelikult tagasi.
Muhvilt sain kingituse:

6 stitchmarkerit, üliarmsad kiisukesed. Täpselt see, mida mul vaja oli. Teen nimelt ülevalt alla raglaankampsunit ja kasvatuskohti märkisid mul haaknõelad. Niikui koju sain, vahetasin nad kohe kiisude vastu, üksik punane pärlike sobib ideaalselt reavahetust märkima. Ja need markerid teevad kududes nii mõnusat häält, kidisevad-kudisevad ja sätendavad ka veel lisaks, ringid läksid selle saatel poole kiiremini.
Pakis oli veel šokolaad, mis sai bussi oodates ja markereid katsetades otsa.
AITÄH, AITÄH, KALLIS MUHV!
Kokkusaamise teema oli hargipits. Mu saavutus oli 2 valesti heegeldatud motiivi ja tõdemus, et see pole minu ala:

Mees tegeles vahepeal kodus ka käsitööga, villis ja sildistas ära meie tänavuse õunaveini. Tuli 20 pudelit, millega on mitmed korralikud peavalud garanteeritud:
Freddy posted @ 15:58 - Link - kommentaarid (8)
17 Veebruar 2007
VARIATSIOONID TEEMAL \"UNTSULÄINUD ASJAD KASUTUSSE\"
Tegin mina kunagi pontšot. Muster ajakirjast "Kodukiri" 2005 nr.5. Miskipärast valisin just selle neljakandilise variandi. Kaltsukast ostsin hunniku sinistes toonides kerasid ja süsteem oli selline, et kui üks kera otsa sai, võtsin järgmise. Välja tuli selline, khm, minu jaoks tobedus:

Liiga lai, liiga lühike, liiga raske. Sellisega ringi liikudes pühid oma teelt kõik, mis pole põranda külge kinni kruvitud, ja seljas ringikeerlemine on ka garanteeritud. Ühesõnaga, ta vedeles kapis kaks aastat ja võttis ruumi. Kappe koristades otsustasin muutuda otsustavaks. Tõmbasin ta endale ümber ja ese muundus täiuslikuks "halatiks". Vaja oli ainult auku täidis heegeldada ja paar nööpi lisada ning oligi valmis:

Nüüd kõlbab ta ka tekiks:


VARIATSIOONID TEEMAL LAISKUS EHK \"KUI TERVET REHKENDUST EI JÕUA, TEE POOL\"
Freddysaigist jäi üle veidi lõnga. Jope juurde oli vaja salli. Pääsusabal on ilus muster. See on siis rehkenduse 2 ja 2. Hakkasin kuduma. Teadsin algusest peale, et lõnga ei jätku terve rehkenduse jaoks, aga ma tegelikult nii suurt salli ei tahtnudki kui mu esimene pääsusaba on. Neid nuppe mulle ka kududa kohe sugugi ei meeldinud. Oligi vabandus nende vahelejätmiseks varnast võtta - lõng otsas! Muster klappis ka hästi, serv sobis põhimustri otsa suurepäraselt. Siin ta on, minu poolik pääsusaba:

Täitsa paras sallina kanda, ei punnita ega rullita riiete all. Üks pääsusaba on mul ka korralikult tehtud, ehk üldsus andestab.
Pikalivaade ka:
Seekord tegelesin blokkimisega korralikult.
Ja et tõestada, et tegu on ikka tõelise pääsusabaga, siis võrdlus originaaliga on siin:

Või nimetaks ta õigluse huvides hoopis Freddysabaks?
Tegelikult, seda liblikat vaadates, tuli jube suveigatsus peale...
Freddy posted @ 18:01 - Link - kommentaarid (12)
11 Veebruar 2007
CAPECHO-STEERIA

SEE on kudum, mida ma lihtsalt ei saanud tegemata jätta. Olin võlutud sellest fotost ja workshopist. No lihtsalt nii tore tundus. Olin valmis juba fotode järgi kuduma, ise tükkide silmi arvestades ja mustrit leiutades, aga siis ilmus foorumisse ka juhend.
Leidsin imeilusa lõnga:

Steinbach Wolle Merino Soft 40% meriinot/60% mikrofiibrit, 50 g 113 m. See tundub naha vastas nagu india ööd - siidine, pehme, soe ja veidi niiske - unistus. Värvilt "naturaalne valge", pärliläikega.
Vardad võtsin 4, ja suuruse valisin S, sest tahtsin selle teha tütrele. Juhendis ette nähtud 5,5 vardad tundusid juba enne leili33 hoiatust liig mis liig. Silmade arvu ei anna ju ka vähendada ja ette ei tea, mis suurus tuleb, kui sedasi tükikestest kood.
Algus oli fantastiline, esimene pentagoon natuuras:

Esimene rida ehk 7 pentagooni on ka jumalik:

Kudusin nii, nagu juhendis kirjas - kohe üksteise külge. 8. ja 9. lisandusid ludinal, 10-nda kudusin valesse kohta ja tuli harutada.
Peale 11-ndat alustasin käistega

Sellesse tühikusse on ette nähtud üks pentagon, millest tuleb mustrit jätkates välja kududa käis.
Umbes sel ajal pani leili33 üles oma pent-agoonia. Kõht tõmbas külmaks. Vaikselt lootsin, et minuga nii ei lähe. Aga läks küll.
Kudusin esimese käise veidi murelikult valmis ja proovisin seda kaadervärki tütre peal:

Pildid on tuunitud ja asi ise on haaknõeltega kokku pandud. Viimase foto pealt on näha, et kaenla all ei ole MITTE MIDAGI, st. asi piirdubki käisega. Pentagoon, mis on esiküljel alumises reas, jääb lihtsalt eraldi lipendama ja ei kinnitu kusagile.
Selles staadiumis hakkasin mõtlema, et disainer oli seda eset kavandades nii purjus, et tal ei tulnud meelde ei sõna "boolero" ega sõna "keep" (cape), vaid ristsugutas siis nendest "capecho". Asjandus kooti kähku valmis ja tehti pilt kaane jaoks ära, targu seljapoolt varjates, ning nüüd nad peavad seal "Vogues" peenikest naeru, kujutades ette, kuidas inimesed koovad ja imestavad, et, nagu veneaegses anektoodis: töölistele on öeldud, et nad toodavad kušette, aga kui need kokku pannakse, siis on miskipärast kuulipildujad.
Selge oli, et nii seda asja jätta ei saa. Hakkasin siis valmiskootud tükki keerama ja pöörama, sättima nii ja naa. Vahepeal oli juba täiesti selline tunne, tegemist on filmiga "Mehed ei nuta", kus unetu seltsimees üritab telgist purje teha ja lõpuks vajub nööridesse mähkunult unne (otse loomulikult tegelesin ka mina asjaga unetuse e. siis öisel ajal).
Ja ma mõtlesingi välja!
Pöörasin eseme tagurpidi, harutasin ta kaks pentagooni lühemaks (kuna S suurus oli isegi mulle üüratu, tütrest rääkimata) - ülemises reas on nüüd 6 pentagooni ja alumises 5. Esihõlmad jäid seetõõtu nagu veidi poolikud, nii et jätkasin neid, kududes tühjadesse kohtadesse 2/5 pentagoonidest. Nii moodustusid kandilised nurgad. Käised kudusin kahe pentagoonirea vahele jäetud aukude äärtest üles korjatud silmadest. Kaelusega polnud mingeid probleeme, sai valmis ja läks külge ludinal. Üks käis õnnestus muidugi ka valesse kohta istutada ja tuli üles harutada ning õigesse kohta uuesti kududa.
Ja voila! siin ta on:

Viimaselt pildilt on näha, et kaenlaalune on ilusti "täis" ja midagi ei lipenda kusagil.
Veel üks pilt "lebotavast" capechost:

Meheema lõpututest nööbivarudest leidsin talle ka imelise pärlmutriga ja metalläärega vintage nööbi.
Ja alles siis sain ma aru, et see asjandus pidi olema käistega keep ja käiste all ei pidanudki midagi olema ja õpetuses on kõik õige. Sellele vaatamata olen ma oma tuletisega rahul, kuna täpselt juhendi järgi kootud elukat poleks tõesti mitte keegi selga pannud.

Well, this is my poor translation into english:
Material: Steinbach Wolle Merino Soft 40% merino, 60% micro fibre, 50 g= 113 m, I needed 7 balls to make my capecho.
I used 4 mm needles
Size S
There are 6 pentagons in upper line and 5 in under line. I left holes between these too lines for the sleeves on the places marked with purple on the diagram. I casted 112+2 sts along these edges, but if you use dpn and decide to knit it in stockinet, cast on just as much sts you need for knitting the 4-edged pentagon, without selvage sts. Knit the sleeves as told in the instruction in Vogue.

I also added 2/5 of the pentagons to the front of the capecho to fill the holes. For that I casted 56+2 sts along the edges of the pentagons shown at this photo:

And one more layout:

As you can see, there are no empty places under the sleeves now.
I think I'll call it Frecho!
I hope Norah Gaughan will not sue me for transforming her design, but I thought the designer was drunk, when I first knitted it as she ment it to be. I suppose they took the picture for the cover very quickly (and the cover picture is gorgeous!) and are now laughing at the confused people with troubled capechos.
So good luck with my version, and feel free to ask me more by leaving a comment to this post!
And thanks for the praises in your previous comments!

PS: Ma loodan, et eestlased saavad ka aru!
Freddy posted @ 16:11 - Link - kommentaarid (40)
04 Veebruar 2007
ARISAIG. ARISAIG? FREDDYSAIG!
Sain lõpuks oma Arisaigi valmis, mis oli neljast pooleliolevast kampsunist kolmas. Arisaigiks on seda muidugi patt nimetada, sest originaaliga on tal ühist ainult muster ja esitüki kaarjas äär, seepärast ristin ta pidulikult Freddysaigiks.

Originaalist erinemine tuleneb lõnga vähesusest, nagu piltide järgigi aimata võib. Käib jälle üle pea, sest topeltsoonik poleks välja tulnud, samuti ei jätkunud lõnga pikkade käiste jaoks. Aga kuna mul kusagil ajusopis virvendas unistus puhvkäistest, siis sai need siinkohal teostatud. Käised on enamuses teisest lõngast, järelikult tuli neid kuidagi kehaga siduda. Otsisin esitükkide äärtele pitsilist mustrit ning leidsingi foorumi kaudu siit.

Esitüki kaarjas äär istub ülihästi, ei vaju laiali, nii et kel soov hõlmikkampsunit kududa, soovitan soojalt kasutada seda juhendit.
Mõlemad lõngad on ostetud kaltsukast. Tumedam oli peenike, keritud 3-kordseks. Vardad nr. 3, mis on minu jaoks ikka ülipeenike. Alustasin kudumist novembrikuisel harjukate kokkutulekul, niisiis läks 2,5 kuud. Kuid samasse perioodi jäävad veel jõulukingid, paar kampsunit, keerusalli lõpetamine ning lõngakonkursi jaoks on valminud üks lõng, ese sellest ja teisest lõngast pool ning ese alustatud. Pooleli on ka Vogue'i pentagoonia, pidulik kampsun tütrele (mis seisab esitüki idee puudusel) ning Freddysaigi käiselõnga ülejäägist üks Pääsusaba. See Isetegija on ju üks nuhtlus, niikui midagi näed, tuleb kähku tegema hakata. Mis siis, et pooleli asju terve rida ees.

NUKUSAAGA VOL.3
Tütre nukk hakkab juba ilmet võtma. Keha on koos. Justkui kemoteraapia järgset kiilast pead varjab esialgu pibo, aga küll need juuksed ka varsti kasvavad. Jakk on nukul juba ka olemas.

Vol. 1
Vol. 2

PS.
Mu blogi on vähem kui kolme kuu jooksul, mil siia sissekandeid olen teinud, külastanud üle 10 000 huvilise ja väga paljud on toredaid positiivseid kommentaare kirjutanud. Aitäh teile, sõbrad!
Freddy posted @ 13:21 - Link - kommentaarid (11)
500583 visitors