Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
28 September 2007
SETUKAS

Mudel: Shetland Triangle
Lõng: Indiecita 100% alpaka 50 g/210 m, kulus 2,5 tokki
Vardad: nr. 4

Foto leidsin Flickris sobrades, kuid kuidas seda kududa - polnud aimugi. Katsetasin nii ja naa, muster iseenesest on ju lihtne. Kavalus seisneb selles, et servades ja keskjoonel tuleb mõnel real 2 silma kokku kududa. Seda ma fotodelt eraldada ei suutnud. Hiljuti leidsin aga foto, millele keegi oli pildistanud mustrilehe, sellelt uduselt fotolt ma mustri maha puurisingi. Peab ütlema, et mulle meeldib ta isegi rohkem Pääsusaba. Rääkimata sellest, et kududa on seda palju lihtsam.
Toon minu lemmik - türkiis.
Enne plokkimist oli ta selline:


Ja pärast:
Muster lähemalt:


Ma ei tea, miks selle räti nimi on Shetland Triangle. Kuid Shetlandi saared, mis on üks osa Šotimaast, on maailmale andnud selle salli kõrval teisegi toreda liigi - shetlandi ponid:


See pisike pujään oli mu tütre esimene ratsu. Nüüd, kuus aastat hiljem, teeb ta koostööd sellise elukaga:Freddy posted @ 16:13 - Link - kommentaarid (14)
26 September 2007
TIKKIMISEST
38. nädala piste oli Knotted buttonhole band. Eestikeelset vastet ma sellele kusagilt ei leidnud. Aga sobis ta ühe kiivri peale nagu rusikas silmaauku. Tikitakse püstiste pistete peale nagu sõlmides, algul üks ja siis teine pool:


39. nädala piste oli Reversed buttonhole bar. Selle eestikeelset vastet ma samuti ei leidnud, kuid jällegi põimitakse teine lõng sämppistele peale. 37. nädala piste oli Rice stitch ehk riisipiste. Ei leidnud talle kusagil kohta, kuid siis tuli meelde üks varem valminud vanutatud kott ja need kaks viimast maandusid sinna. Riisipiste on alumine. Klapp on suur, mahutab veel mõned pisted:


Suve jooksul tikkisin trükitud riidest kotikülge. Näitasin siis ainult pisteid. Paljud ootasid põnevusega, milline üldpilt lõpuks saab olema. Kuna mulle tundub, et veel mõne piste lisamine sinna oleks liiast, siis siin ta on. Võrdluseks panen kõrvale pildi tikkimata riidest:


Ja siin on kollaaž seni tikitud pistetest. Kes veel ei tea, siis üks tore blogipidaja, SharonB oma blogis In A Minute Ago kutsus inimesi üles tikkima. Igal teisipäeval selle aasta jooksul avaldab ta ühe piste ning palub sellega eksperimenteerida. Olen läbi teinud kõik pisted, aga kuna ma ei armasta proovilappe, siis olen tikkinud igasugustele esemetele, peamiselt mütsidele ja kottidele. Kõik pisted on lihtsalt kättesaadavad ka minu blogi vasakus veerus oleva nupukese Take a Stitch Tuesday kaudu.Mina avastasin selle väljakutse tänu Mannile, kes ka siiani tikib.
Freddy posted @ 15:01 - Link - kommentaarid (9)
23 September 2007
MITU ORDENIT ISEENDALE

ehk nimesilt. Tükk aega mõtlesin, milline see peaks olema. Siis tuli mõte - miks mitte riputada sildi külge tükike igast uuest tehnikast, mille ma Isetegija vahendusel õpin. Saigi siis heidest heegeldatud ja vanutatud sildipõhi (esimene uus asi, millest mul varem aimugi polnud), sellele tikitud nimi. Tikkimine polnud muidugi mulle avastus, kuid olen avastanud selle tohutult laiad kasutusvõimalused. Sildi küljes ripuvad cernitimumm, pärlike, märgvilditud rullbiskviit ja isetehtud lõng - kõik varem täiesti tundmatud asjad mulle.


Täna saab mul täpselt aasta Isetegijaks registreerumisest. Foorumi viiekümnenda sünnipäeva rongkäiku ilmun, kandes küürul loodetavasti sarnast ordenikoormat:


(Foto pärit "Postimehe" kodulehelt)
Freddy posted @ 07:53 - Link - kommentaarid (13)
19 September 2007
PULMABALDAHHIIN
Mis tegelikult pole pulmabaldahhiin. Tegelikult on kasutatud ainult pulmabaldahhiini mustrit. Et kududa üks õlasall:

Muster pärit "Interweave Knits" Suvi 2007, kus ta oli tõepoolest hiigelsuur valge ja metallikniidiga kootud pidulik katus pruutpaarile. Otsisin kindla eesmärgiga rätiku kudumiseks pikalt mustrit ja äkki jäi ajakirju lapates näppu just see. Ka rätikuna on ta imeline! Mustrist on siis kootud pool, katus on nimelt neljakandiline.
Lõng Austermann Defile 25 g=100m, 70% mohääri, 10% meriinot, 20% polyamiidi. Kulus 3,5 tokki. Vardad nr. 4.
Valik pilte veel, õnnestus tibid poseerima meelitada. Tütre sõbranna õlgadel on eelmisel talvel kootud nupuvaba pääsusaba (st. nuppude kudumist nõudev mustriosa on lihtsalt vahele jäetud. Laiskusest). Klikkige pilte, jätsin meelega suuremad kui tavaliselt.


Sall läheb kingituseks ühele väga-väga armsale inimesele, kes oli meie perele toeks raskel hetkel

SOKK
Ma ei koo sokke. Välja arvatud äärmisel vajadusel. See vajadus saabub tõenäoliselt sel talvel, sest kõik sokid, mis keegi teine meie perele kudunud on, paistavad olevat auklikud. Foorumis pandi üles link Garnstudio naljakatele sokkidele, mida kootakse edasi-tagasi kahe vardaga. Lubasin juhendi ära tõlkida. Kuna meetod tundus suhteliselt kummaline, siis viisin teooria praktikasse ehk kudusin proovisoki.
Tõlge ise on selline:

Pikkupidi ripskoes kootud sokid
Suurus 35/37 – 38/39 – 40/42
Jalapõhja pikkus 22 – 24 – 26 cm
Sääre pikkus 24 – 26 – 28 cm
Lõngakulu - 150 g 50g/125 m
Vardad 2,5
Koetihedus: 26s ja 52 rida ripskudet = 10*10 cm

Nõuanne: Alati, kui keerad varda keskel töö ümber, tõsta 1. silm kudumata, pinguta lõng ja jätka kudumist, nii ei jää pöördekohale auku.

Viimistlus: Soki ots kroogitakse lõpuks kokku. Seepärast kinnita abilõng sokinina välimiste silmuste külge ja vea seda lõnga kaasa töö jooksul. Selle lõngaga kroogid lõpuks nina kokku.

Sokk kootakse edasi-tagasi, alustades talla keskelt üle pahkluu ja talla alla tagsi. Kogu sokk kootakse ripskoes.

Soki nina: Iga 3. ja 4. rida kootakse lühendatud ridadega, st. ära koo läbi kõiki silmuseid, vaid pööra töö igal teisel real soki nina poole kududes ümber, kui vasakul vardal on 10-13-16 s. (vt. Nõuanne).

Loo varrastga nr. 2,5 120-130-140 s. Tee säärelaiendus nii:
Koo 12 s, pööra, tõsta 1 s, koo 11 s tagasi
Koo 20 s, pööra, tõsta 1 s, koo 19 s tagasi
Koo 28 s, pööra, tõsta 1 s, koo 27 s tagasi
Koo 36 s, pööra, tõsta 1 s, koo 35 s tagasi
Koo 44 s, pööra, tõsta 1 s, koo 43 s tagasi
Koo 52 s, pööra, tõsta 1 s, koo 51 s tagasi
Suurus 40/42: koo 60 s, pööra, tõsta 1 s, koo 59 s tagasi.
Koo 6 rida (kõigil suurustel).

Ära unusta samal ajal teha ninaosas kahandusi – vt. “Soki nina” kirjeldus eespool.

Nüüd tee kannakahandus nii: Kinnita abilõng 62.-68.-72. silmusesse (sääreotsa poolt poolt küljest). Kahanda abilõngaga märgitud silmuse mõlemalt poolt igal 2. real 11*1 s = 98-108-118 s. Koo ripsi kuni töö kõrgus on kahandustest mõõtes 9-11-13 cm.

Lisa nüüd kanna jaoks nii:
Kinnita abilõng 51.-57.-61. silma (sääreotsa äärest lugedes). Lisa abilõngaga märgitud silmusest mõlemal pool igal 2. real 11*1 s = 120-130-140 s. Koo 6 rida kõigi silmadega. Tee nüüd säärelaiendus nii:
Suurus 40/42: koo 60 s, pööra, tõsta 1. silm, koo 59 s. tagasi.
Kõik suurused: koo 52 s., pööra, tõsta 1 s., koo 51 s. tagasi
Koo 44 s, pööra, tõsta 1 s, koo 43 s. tagasi
Koo 36 s, pööra, tõsta 1 s, koo 35 s. tagasi
Koo 28 s, pööra, tõsta 1 s, koo 27 s. tagasi
Koo 20 s, pööra, tõsta 1 s, koo 19 s. tagasi
Koo 12 s, pööra, tõsta 1 s, koo 11 s. tagasi
Aja kõik silmad abilõngale ja koo teine sokk.

Viimistlus: Silma kõik abilõngal olevad silmad loomisrea silmade külge – see “õmblus” jääb talla alla ja jätkub sääre taga. Kroogi soki nina ja kinnita lõngaotsad tugevalt.

Ma loodan, et see on enam-vähem õige. Mina kudusin nii sääreosa laienduse kui kahanduse kohal iga lühendatud rea vahele ühe rea kõigi silmadega edasi-tagasi. Ma ei tea, kas nii peab tegema. Mulle tundus nii loogilisem. Samuti kudusin mitte rips- vaid parempidises koes, et oleks näha, kus mis toimub. Tegin selle Garnstudio samalaadse, aga palju paksemast lõngast kootud soki juhendi järgi, kus oli vähem silmi (et kiiremini valmis saada). Sokk pole viimistletud ja läheb ilmselt harutamisele, sest nii tillut jalga meie majapidamises pole.
Sokk ise tuli selline:

Soki kitsam nina (mis tuleb luhendatud ridadega kudumisest), kokkukroogitud ots, kannaosa kahandused-kasvatused ning kokkusilmatud õmblus talla all on näha siin:

Üldiselt tundub, et tavameetodil kootud sokid on mugavamad. Aga kes soovib, see proovib. Kui leiate tõlkes mõne vea, siis andke kohe teada! Panen selle tõlke ka foorumisse kootud sokkide teemasse. Ma ei tea, kas meie pere sokid saavad olema sellised. Võib-olla, võibolla ka mitte.

VAHETUSKAUP

Kaks asjakest, mida vahetan/vahetasin teiste asjade vastu. Kõigepealt nimesilt Palumaiule, temalt välja kaubeldud imearmsate siniste susside eest:


Selle vildilille sai Mari Marike kotitäie heegelniitide eest. Lill on märgvilditud Manni õpetuse järgi.

Freddy posted @ 17:52 - Link - kommentaarid (14)
09 September 2007
TIKKIMISEST
35. nädala piste oli shisha ("Tikkimispistete piiblis" on ka selle nime all). Nimetatakse ka india peeglikinnituspisteks. Ja nagu nimigi ütleb, saab selle piste abil kinnitada riidele peeglitükikesi, münte jm. lamedat pudi-padi. Mina kinnitasin oma kotiküljele paar rongi alla jäänud kopikat:


36. nädala pisteks oli kettpiste e. Cable Chain Stitch. Seda tegin ümber vanutatud kõrvikute servade. Nagu must ja valge koer, mis?


Mõnusad pisted mõlemad. Üldse on see tikkimisteisipäevade väljakutse uskumatult huvitav ja kasulik värk, laiendab mu profiili päris korralikult. Ma muidu tikkimisest pole kunagi eriti vaimustatud olnud, aga nüüd teen täie hooga ja suure lustiga.

2in1Mis te arvate, mis see on? ISKU 30 000 kroonine nurgadiivan? Tahaksite endale sellist?
Samas, kas teil on probleemid väikestes eluruumides voodiriietele ja tagavaratekkidele kapiruumi leidmisega? Ei ole võimalik magamistuba sisse seada ja peab elutoas kuidagi esteetilise magamiskoha leiutama? Ei taha lapsele lahtikäivat poroloondiivanit, vaid korralikku vedrudega kušetti (aga sel juhul pole ta tekke-linu päevaks kuhugi peita)?
Mina lahendasin need probleemid nii, et tegin tekkide-patjade jaoks padjakatted ning õmblesin ka tavalistele 80 cm laiustele kušettidele samast riidest katted.
Padjakatte lõige on selline:

Pealisriideks mööbliriie, tugevduseks Abakhanist ostetud läbitepitud tekitükid. Katte nurgad on niimoodi kinni aetud, et moodustub justkui kast, kuhu saab laduda tekid-padjad. Selja tagant käib kinni nööpidega. Kui padjad on piisavalt täis, siis seisavad nad väga hästi püsti ja moodustavad mõnusa diivaniseljatoe. Nööbisüsteem on selline:

Ja tekke mahub sellisesse patja üsna palju:


Idee ei ole päris minu oma, sain selle kunagi naabrilt. Tema tegi küll lihtsalt mööbliriidest ümbrikukujulise nelinurga, mille sisse keeras päevaks magamisriided. Mina täiustasin konstruktsiooni kinniõmmeldud nurkade ja nööpidega. Olen väga rahul, pole vaja eraldi patju ja kapiruumi tekkide jaoks, vaid saab kaks kärbest ühe hoobiga.
Freddy posted @ 14:00 - Link - kommentaarid (15)
500580 visitors