Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
27 Oktoober 2007
HENNAPORGAND

Niisiis proovisin hennaga lõnga värvida.
"Retsepti" leidsin siit.
Hennat ostsin Rosalindist, 10 kr. pakk, see vene oma. "Hapuks" oli valge veini äädikas, lisasin ka u. teelusikatäie paprikapulbrit. Kui olin selle pasta lõngaga segamini sõtkunud (sõna otseses mõttes, et mögin ikka korralikult lõnga kataks), siis oli pilt selline (HOIATUS - nõrganärvilistel seitse korda sügavalt sisse-välja hingata):


Välimus õõvastav, hais jube. Panin kausile kaane peale, kausi jätsin vannituppa ja ukse kõvasti kinni.

Hoida tuleb retsepti järgi 6-12 tundi. Mina ootasin u. 10 tundi, siis oli uudishimu juba nii suureks läinud, et otsustasin lõnga dušši alla viia. Kes hennaga on kokku puutunud, need ilmselt teavad, et selle prahi juustest kättesaamiseks oleks parem Toruabi koos survepesuga kohale tellida. Mina üritasin koduste vahenditega hakkama saada. Vett läks lõnga duššitamiseks tonn, vannitoa üleuhtmiseks teine. No sodi oli ikka jubedalt (hennapulber on nimelt jahvatatud hennalehed).
Aga tulemus on päris vahva, selline veidi aneemiline porgand:Nüüd tuleb talle seltsiks pruune-oliivrohelisi toone tekitada. Kas keegi on näinud tänavu tammetõrusid? Mina ei ole.
Freddy posted @ 17:50 - Link - kommentaarid (15)
19 Oktoober 2007
TIKKIMISEST

Tikkimisaasta läheneb lõpule hirmsa kiirusega. Ilmselt hakkavad ka pisted otsa saama, sest edasi tulevad sellised, mille eestikeelseid vasteid ma enam ei leia.

41. nädala piste oli Lace border stitch maakeeli siis pitsääre piste? Päris keeruline oli teha ja ega ta just üliilus pole ka. See on siis see siki-sakiline, kollase ja rohelisega.42. nädala piste oli Twisted chain stitch - keeruga madalpiste? Tavalisele madalpistele tikitakse esimese piste alt läbi pistes teine lõng peale. Sellele lõngale võib lisada ka pärli. See piste on ovaali keskel, siniste lõngadega.Jäänud on veel kümme pistet. Ainult. Siiani pole ühtki vahele jätnud.
Freddy posted @ 17:31 - Link - kommentaarid (3)
16 Oktoober 2007
TAIMEDEGA VÄRVIMINE

Eks see teema on mind huvitanud ikka pikalt, oma paarkümend aastat. Aeg-ajalt jäävad siin-seal ette võrratud taimedega värvitud lõngad, mis on aina ärgitanud proovima. Aga no siiani pole olnud aega/taimi/kemikaale/sobivat potti jne. - loll, kes põhjust ei leia, eks ole. Miskipärast sel sügisel aga jooksid kõik asjad (soodsa tähtedeseisu tõttu?) sobivalt kokku ja tulemused (muidugi äärmiselt haledad) on siin:


Nende toonide saamine käis nii:
Parempoolne lõng on Raasiku 8/3 valge (võrdluseks).
Paremalt 2.: Värvitud tundmatut sorti kollaste kübaratega seentega. Seeni keetsin 1 tund, kurnasin, lõnga kuumutasin selles vees ½ tundi, siis lisasin soola ja äädikat ja kuumutasin veel ½ tundi. Värvileemes tundus lõng hästi tume pruun, välja võttes valgus värv välja ja lõng jäi hele beežikaskollane.
Paremalt 3.: Värvitud puneõitega. Õisikud kuivatatud, siis leotatud 2-3 ööpäeva (jäid kausiga vihma kätte ja vedelesid niimoodi mitu päeva). Õisikuid keetsin 1 tund, siis kurnasin. Lõnga kuumutasin värvileemes ½ tundi, siis lisasin äädikat ja soola ning kuumutasin veel ½ tundi. Lasin värvileemes jahtuda. Toon beež.
Paremalt 4: Värvitud hibiskiõitega. Poest ostetud teepakk. Õisi leotasin ööpäeva, siis keetsin 1 tund. Kurnasin. Lõnga kuumutasin värvileemes ½ tundi, siis lisasin 1 tl. vaskvitrioli. Kuumutasin veel ½ tundi. Vaskvitriol muutis lõnga, mis enne oli pruunikasroosa, väga kerge lillaka varjundiga halliks.
Paremalt 5: Värvitud hibiskiõitega. Eelmise värvi leotusvee teine pool. Värvileemele lisasin kohe 1 spl. soola ja 1 spl. äädikat. Kuumutasin 1 t. Toon tumeroosa, kerge hallika varjundiga. Väga ilus.
Paremalt 6: Värvitud paiselehega. Paiseleht ostetud apteegist, 15 g. pakk. Leotasin taimi ööpäeva. Keetsin taimi 1 t., siis kurnasin. Lõnga kuumutasin 50 min., lõng tundus suhteliselt hele tuhm rohekaskollane. Lisasin 0,5 tl. vaskvitrioli (lahustasin pooles klaasis soojas vees), tõstsin lõnga värvileemest välja, lisasin vaskvitrioli ja panin lõnga vette tagasi. Lõng värvus kohe roheliseks. Kuumutasin veel 10 min., loputasin. Tulemuseks väga ilus heleroheline, olen väga rahul selle tooniga. Paiselehe valisin katsetuseks seetõttu, et olen juba mitu aastat keetnud sellest superhea toimega köhateed, mis on mürkroheline.

Väiksemad vihid on u. 50-grammised, suuremad u. 100-grammised.
Värvide pleekimis- ja pesukindluse kohta ei oska ma muidugi midagi öelda, kogemused puuduvad. See vaskvitrioliga peitsitud roheline ehk peab ikka pikemalt värvi.

Aga suur tahtmine on edasi katsetada, õudselt põnev. Järgmiseks proovin hennaga värvida, kui midagi välja tuleb, panen tulemused ka välja.

Muide, olen kolanud soomlaste käsitööblogides - Finnish knit blogs. Neist leiab mõndagi põnevat. Taimedega värvimist näiteks kirjeldab põhjalikult Leena Riihelä oma blogis. Ta tõlgib oma tekstid ka inglise keelde. Oma lõngu müüb ta Helsingis Kauppatoril.
Freddy posted @ 18:51 - Link - kommentaarid (14)
12 Oktoober 2007
LIHAVÕTTED JA HAMMASRATTAD

Alates sellest, kui Kriuks2 vildikatega lõnga värvis, on mul tahtmine sama teha. Tühjad vildikad on meil majas defitsiit (alates sellest hetkest loomulikult, kui mul nendele kastutseesmärk tekkis. Varem muid polnudki kui ainult tühjad). Kuna ta värvis ka munavärvidega, siis ostsin möödunud lihavõtete aegu Säästukast seda paar pakki. Värvimiseni jõudsin aga alles nüüd.
Tegin nii nagu Kriuks2 - lahustasin punase, kollase, rohelise ja sinise pulbri vees, panin värvid eraldi purkidesse, need omakorda suurde potti, milles oli vesi. Lõnga (8/3 Raasiku valge villane) kastsin märjaks ja kuna viht oli mul üsna suur (u. 100 g), siis sõna otseses mõttes toppisin ta purkidesse. Ajasin potitäie vaikselt keema, umbes poole tunni pärast solksasin purkidesse äädikat ja lasin veel pool tundi keeda. Pool tundi lasin värvivees jahtuda ka. Siis võtsin lõnga välja, loputasin (värvi ei eraldunud) ja tulemuseks oli selline viht:

Kollane oli miskipärast tumeroheliseks keenud, kohtades, kus punane ja roheline kohtusid, olid inetud pruunid lärakad, et lõng oli purkidesse topitud, siis jäid värvised kohad ka üsna ebaühtlased ja laigulised. Üldmulje vihist oli üpris eemaletõukav:

Kerisin ta ära ja tegin proovikudumise. Juba parem, mis?


Ühesõnaga oli vaja leida mudel, mis tooks välja voorused ja varjaks puudused. Hädast aitas välja see Flickri album.
Niisiis sai sellest lõngast

HAMMASRATTASALL e. CHEVRON SCARF
(Chevron - kolmnurk, hammasratas)

Mudel ilmunud väidetavalt raamatus "Last minute knitted gifts". Mina võtsin "Vana kildi" mustri Mary Webb'i raamatust "Koekirjad". Minu meelest sobib see vasakpidine rida suurepäraselt selle kirju lõngaga, teeb veel kirjumaks!


Vardad olid nr. 4, salli pikkus 170 cm, laius 17 cm.
Muster on siin:


Veidi lõnga jäi järgi, ehk teen sellest miski bareti.
Freddy posted @ 18:11 - Link - kommentaarid (22)
09 Oktoober 2007
SÜGISKOTT

Järjekordne kotihooliku toodang seeriast "heegeldatud ja vanutatud". Kott, lill ja klapp on kõik tehtud eraldi ja pärast ühendatud. Kott on heegeldatud ühevärvilisest, klapp ja lill üleminekuga heidest.


Lill lähemalt:


Lille tegin nii:
Heegeldasin kahekordsest heidest 2x(30 s ketti, siis mööda seda ketti tagasi 29 kinnissilmust ), 2x(29 s ketti, 28 kinnissilmust mööda ketti tagasi), 2x(28 s ketti, 27 kinnissilmust mööda ketti tagasi) jne., kuni 6-silmaliste jupikesteni. Neid tegin 5-6 tükki. Seda "pudeliharja" hakkasin lühemate jupikeste poolsest otsast spiraalina kokku õmblema, lõpuks pistsin lille alumisest poolest veel mitu korda lõngaga edasi-tagasi läbi, et ikka koos püsiks. Vanutasin valge pesu programmiga 50 kraadi juures ja tsentrifuugiga. Sikutasin-soputasin märjalt vormi.
Freddy posted @ 14:25 - Link - kommentaarid (19)
08 Oktoober 2007
TIKKIMINE MINUTIVILDIL

Kevadel võtsin suveplaani viltida üks padjakatte toorik. Noh et vähendada vildihunnikuid ja et oleks, millele tikkida. Suvi jäi teadagi lühikeseks. Õnneks pani Mann üles minutivildi pildid. Ta päästis mind süümepiinadest, et pole mitme kuu jooksul jõudnud seebiveega ludistada. Tormasin töölt koju, tõin oma villakotid lagedale ning otsisin välja ka tüllitüki, et padjakate liiga kiiresti algosadeks ehk siis villavatiks tagasi ei laguneks. Minu minutivildist sai niisiis nuno-minutivilt, sest "vooderdasin" ta tüllile. Aitäh veekord, Mann, superidee eest! Sedasi, masinaga, saab nii mõndagi põnevat teha.

40. nädala piste oli Linked double chain. Eestikeelset vastet ma järjekordselt ei leidnud, kuid välja näeb ta nagu mitmeharuline ahelpiste. Mõnus oli tikkida, päris efektne ka:

Freddy posted @ 17:15 - Link - kommentaarid (5)
04 Oktoober 2007
TILLUSALL

Võtsin mõni aeg tagasi ette suurprojekti - sorteerida ära oma sinised lõngad. Tegemist on siis põhiliselt kaltsukatest ostetud tokilõppudega, mis olid kilekottides aegade jooksul võimatult sassi läinud. Selle pusa keskelt leidsin kummalise heegelkettide puntra. Lähemal vaatlusel selgus, et tegemist on tütre kunagi alustatud (vist) kampsunilaadse asjaga. Motiiv on pärit Garstudio sallilt. Tütar oli valmis saanud parajasti ühe ringi, ja et tegu oli ilmselt UFO-ga ehk mitte kunagi valmis saava objektiga, samas meenutas ta mulle miskipärast hargipitsi tehnikas ringe, siis otsustasin ta ära ääristada ja tekitada salli:


Olgu öeldud, et lõngad said kah korda. Ilmus välja mitmeid ammu kadunud kerakesi .
Freddy posted @ 19:02 - Link - kommentaarid (7)
01 Oktoober 2007
LASTEKONKURSIST

Kevadel kuulutas Sibulaplix välja selle toreda konkursi. Panin kirja ka oma tütre. Mõtteid oli tal vist mitmesuguseid, kuid ühel kenal suvepäeval küsis ta minult vildikoti ja viltimisnõelad ning kahekesi naabritüdrukuga hakati kibekiirelt torkima. Niimoodi, üsna lühikese ajaga valmiski nõelvilditud hobune Alaska. Täisvarustuse tegi ta oma opale ka.
Enne ratsutama minekut tuleb hobune ära puhastada (käsnaga):

Sadula alla käivad valtrap ja sadulapehmendus

Sadul selga, pinded ümber pahkluude ja opa on valmis sõiduks

Peale tundi tuleb hobune jälle lahti võtta, kuivatada ja talvel, jaheda talli puhul ka korraks tekk selga visata:

Nüüd võib hobuse jälle boksi puhkama viia, anda leiba või porgandit ja lõua alt sügada:


See opa läks maksma kaks viltimisnõela ja veidi verd (sest nõelad on teadagi teravad). Konkursil saavutas ta vanemas vanuserühmas II koha.
Auhinnad olid igatahes verd ja nõelu väärt, te vaadake ainult:


Hiigelsuur kott sisaldas medalit, diplomit, kaht käsitööraamatut, kaht pakki pärleid, siidpaelal fimoroosi, bambusvardaid, fimopärlite tegemise abivahendit, sõrmusetoorikut, imearmast linnukujulist märki ja šokolaadi.

Mu tütar tänab SIBULAPLIXI, kes konkursi korraldas, kõiki osavõtjaid ja kõiki auhindade tegijaid ning heategevusega auhinnafondile kaasaaitajaid. SUUR-SUUR AITÄH!

SELLEST TEISEST ASJAST

Sügis ei ole minu aastaaeg. Alati septembri alguses tabab mind masendus. Eelkõige on see seotud suvilast ärakolimisega. Sügis on üldse suur suremine, samas jube töörabamine – kogu saak, mida igasugused taimed kasvatavad, tuleb purki panna. Sissetegemine aga mulle üldse ei meeldi. Kui ikka vaadata tööd, mida tuleb teha pooleliitrise purgitäie moosi saamiseks, siis pole ime, et see poes pea 30 krooni maksab.
Niisiis, selle asemel et pidutseda, veetsin ma laupäeva suvilas sügistöid tehes. Tütar, kes samuti plaanis pidutseda, omandas hoopis esimesi klienditeeninduse kogemusi Jäneda talulaadal hobusega lapsi sõidutades. Ei migit puhkust, ainult töö.
Ja mis teevad nemad?
Kaevan mina kompostihunnikut ja urgitsen oma masenduses, aga nemad kingivad mulle vikerkaare

Kraabin mina puude alt mädanenud õunu, aga nemad kingivad mulle päeva pärlid

Tunnen ennast räpase ja tüdinuna, nad kingivad mulle imeliselt lõhnava seebi:

Et veidigi püsti püsida, kallan musta tassi kohvi – ja appi – tass läheb valgeks!


Arvan, et olen täiesti mittevajalik ja kõigi poolt unustatud, aga nad kuulutavad mu

Lõpuks nad ikka ütlevad ka, mille eest:


Mul on au jagada seda tiitlit Mari Marikesega, kellelt ma oma nimetamisest teada sain ja kes minu ja tütre auhinnad ka lahkelt edasi toimetas. Aitäh Sulle!

Armas isetegija administratsioon!

Ma olen sõnatu. See aunimetus liigutas mind südame põhjani. Suur aitäh teile selle foorumi eest, selle eest, et suudate seda Noa laeva tasakaalus hoida ja inimestele võimaluse annate ennast teostada ning oma loomingut ning kogemusi näidata ja jagada! Pikka iga sellele foorumile ja jõudu teile selle vedamiseks! Olete parimad!

SIBULAPLIXIST

Mida me teeksime temata? Poleks meil ei ematekki ega isatekki, lastekonkursist rääkimata. Ta on vedanud neid kolme suurt projekti üle kivide ja kändude, läbi murede ja rõõmude. See pole kolme väikese lapse, uue töökoha ja õppimise kõrvalt mitte kerge. Ja kas ta viriseb? Mitte kunagi. Jääb väärikaks, teeb õigeid otsuseid ning on sealjuures sõbralik ja vapper. Huumorimeelest rääkimata.
Loodan, et jaksad veel mõne suurprojekti vedada võtta, nendes on nii tore osaleda!

SUUR-SUUR AITÄH JA KALLI SULLE!
Freddy posted @ 14:40 - Link - kommentaarid (17)
498922 visitors