Freddy toimetised
Freddy toimetised
Millega veedavad oma aega need, kes käsitööd ei tee? Ei tea. Aga tahaks, et mul oleks nende aeg ka.
25 November 2007
KUDUM MEHELE
Kudusin kunagi omale kampsuni. Hästi paksu ja sooja. Sihtotstarbeliselt - käisin tütrega talviti trennis kaasas ja Veskimetsa Ratsakeskuse manee˛ on talvel ikka meeletult külm, eriti kui seal tuleb paar tundi tegevusetult passida. "Spetsvarustuse" hulka kuulus siis tol ajal ka see kampsun. Kootud nr. 5 varrastega, palmik leitud mingi teise kudumi pealt, varrastel jooksis korraga ülesharutatud kampsun, peenike maavillane ja angoora-koera-maavillase ühekordne lõng.


Kui selle valmis sain, siis mees vaatas ja ütles: "Tee mulle ka selline!"
Nüüd siis saingi tehtud.Mudel: ülevalt alla raglaan, disain enda oma.
Lõng Kilafors Garn (saadud Rootsi sugulastelt), 100% vill, kulus u. 750 gr.
Vardad nr. 5, soonikutel nr. 3.

Kaeluse sooniku kudusin ka algul nr. 5 varrastega, kuid see jäi liiga "vedel". Kui kampsun oli valmis, harutasin kaeluse ära ja kudusin teistpidi (alt üles) uue kaeluse peenemate varrastega. Et aga see "jõnks", mil alati niimoodi tekib, näha ei jääks, tegin sinna silmi üles võttes silmuserea. Moodus pärit Claire Halliku raamatust "Silmuskudumine" lk. 151, koekiri 192. Olen sellist nõksu varem kasutanud, seetõttu teadsin, mida otsida.

Seda rida tehakse nii: võtta lõng eest taha üle parema varda ja kududa kaks silma parempidi keerus kokku (varras pista paremalt vasakule kahest silmast läbi). Viimatikootud silm tõsta paremalt vardalt vasakule vardale. Nii kududa kogu rida. Need vardale võetud silmad tulevad küll kaunis pikad, kuid ega nad väga ei sega, liiga suuri auke ei jää. Väga korrektne kaeluseserv sai mu meelest, palmik ja soonik hakkasid ka ilusti klappima.
Käiseotstes ja allääres jätkasin nii, nagu palmiku silmad vardal olid, st. vahepeal on vasakpidi silmi ühe-. mitte kahekaupa. Palmikute keeramised on veidi tihedamalt kui minu kampsunil

Lõng tundus kududes veidi rasvane, seega pesin kampsuni ära. Peale pesu oleks tegemist nagu täiesti teise lõngaga - nii siidine ja pehme ning veidi karvane on, et ei taha seljast ära võttagi.
Praegu kahjuks pilti seljas näidata ei saa, tahaks kuuse alla selle kampsuni panna.
Kudumist alustasin oktoobri algul ja lõpetasin paar päeva tagasi, aega läks niisiis 1,5 kuud.
Freddy posted @ 13:02 - Link - kommentaarid (14)
23 November 2007
TIKKIMISEST

46. nädala piste oli Chain Braid stitch ehk palmikpiste. Küll ma nägin algul vaeva, et lõngale õigetpidi see aas keerata. Aga kui asi käpas, saab ühe pistega efektse reljeefse keeru moodustada.


47. nädala piste oli Thorn stitch e. okkapiste. Vot see on lihtne. Arvasin algul, et jääb liiga lõtv ja see alumine niit ei püsi ilusti paigal, kuid vildile tikkides seda muret küll pole.Seekordsed eestikeelsed pistenimed on võetud Mary Wbbi raamatust "Tikkimispisted". Väga hea raamat, sisaldab hästi palju pisteid, ainus häda on see, et otsida saab piste nime järgi. "Tikkimispistete piiblis" on näiteks ees sisukord koos fotodega, sealt on väga lihtne vajalikku pistet leida.

TÜTRE KINDAD

Koolis tehtud siis.
Vardad nr. 3 (oli ikka nurinat, et teistel vardad nr. 5 ja 6 silma vardal, tema pidi 14 silma tegema - hullult palju tööd ju nendega). Kokkuvõtte tegi ta algul liiga vara, kinnas oleks lühikeseks jäänud. Aga range emmena sundisin teda otsa üles harutama ja pikemaks kuduma. Tegi ära kah. Tubli tüdruk.
Randmeosas lõngaks Titan Wool Winner, labaosas kaltsukast ostetud mohäärisegu. Eputrillatamiseks aeti pael ka sisse.

Mäletan oma 6. klassis kootud kindaid - olin hädas nende "redelitega", mis kokkuvõetud silmade vahele kippusid jääma ja mida tuli kõvasti "sikutada". Nüüd on asi lastele lihtsamaks tehtud - kokkuvõtusilmade vahele lubati 2 parempidi silma jätta.
Just need "redelid" ja sokkide puhul kannalaka kõrvale jäävad augud on põhjus, miks ma neid kumbagi kududa ei taha. "Suurvorme" ehk kampsuneid on hoopis lihtsam teha.

1. AASTAPÄEV
Paar päeva tagasi sai siis aastaseks see blogi. Hämmastav - pole iial päevikut pidanud, aga näe, nüüd pean. Päris tore tegevus. Koolis meeldis mulle kirjandeid kirjutada. Siingi püüan kuiva tehnilist teksti vahel vürtsitada ja rohkem sõnu kasutada kui ainult varda number ja lõnga mark.
Igatahes palju õnne mulle ja ehk veab teisegi aasta välja! Hoian pöialt.
Freddy posted @ 11:03 - Link - kommentaarid (11)
18 November 2007
KÕLAPOOGAST

Tänasel harjukate kokkutulekul oli mitu teemat - üks seltskond vist tegeles pärlitega (aeg-ajalt veeres miskit kõrinal üle põranda), mõni kudus sokki. Aga mina ja veel mõned vaprad (ja ilusad) olid kaasa võtnud kõlad ning hakkasid Kosmosemuti ja Yrme juhendamisel paelu-vöid kokku keerama. Minu eesmärk oli konkreetne - vaja on seelikupooka. Panin laupäeva õhtul ühe skeemi järgi juba lõngad kõladesse, et kiiremini kuduma saaks ning tekiks hulgaliselt küsimusi, mida proffidele esitada. Lõng on "proovilapis" mingi kaltsukatest soetatud akrüüli-villa segu, kuid ei raatsinud oma kalleid taimedega värvitud lõngu esimesteks soperdusteks kulutada.
Igatahes, olen oma katsega ülirahul, esimesed 3 cm veidi lotendab, kuid edasi on juba täitsa ilus. Nüüd taipan ka, kuidas lõngadest muster moodustub, seega kavandan selle pooga mustri teistsuguse kui M.Kaarma "Eesti rahvarõivastes". Tahaks ju nii väga erineda.
Minu tänased saavutused:


Aitäh, Kosmosemutt ja Yrme!
Freddy posted @ 16:03 - Link - kommentaarid (9)
17 November 2007
SHETLAND TRIANGLE

Muhv sai valmis Pääsusaba kaksikuga, mina teise setukaga.
Seekord tegin Jõgeva 2-kordsest villasest 6/2, vardad nr 4 bambus. See oli mu esimene bambusvarda-kogemus, vardad kauplesin välja tütrelt, kes sai nad Lastekonkursi auhinnaks. Täitsa mõnusad, kuid osutusid libedamaks kui ma ootasin.


Lõnga ostsin bee˛i pähe, kuid pärast pesemist osutus ta heledaks virsikuks. Plaanis on kinkida see sall tütre kunstiõpetajale.

RAHVARIIETEST

Lõpuks on valmis (st. mehele nii kaua peale käidud, et ta lõpuks tõi mulle karbitäie aukudega pöögipuust liistakuid, ise pidin lihvima oma küünte hinnaga) kõlad. Homme näitab Kosmosemutt mulle, kuidas nendega seelikupooka kududa.


Puusapõlle tikand on lõpuks valmis. Vaja veel põll ja pluus kokku õmmelda ja narmastada, siis võib ehk siin esitleda kah. Juhtus ime - sain Abakhanist musta täisvillase riide sõukese õmblemiseks. Otsin ka rohelist peenvillast riiet tavalise põlle jaoks, kuid vajalikku tooni olen seni näinud ainult kas polüestrit või puuvillast. Otsingud jätkuvad.

PS - kes ei tea, teen nimelt Halliste naisterõivaste komplekti.


Freddy posted @ 16:55 - Link - kommentaarid (9)
09 November 2007
TIKKIMISEST
43. nädala piste oli Dizzle stitch. Veidi tüütu teha, sest iga kord tuleb lõng nõela tagant ära võtta ja nõelale "silmad luua" (nagu kudumises vardale). Aga tulemus on nunnu, nagu ussikesed püsti:

44. nädala piste - Zig Zag Spanish Knotted stitch - maakeeli ehk siksak hispaania sõlmpiste? Ütlen (sosinal), et jama piste. Ei meeldi.

45. nädala piste on aga see-eest väga mõnus - Pekingi piste. See mulle meeldib hirmsasti, mõnus teha ja jääb väga ilus nii sirgena kui kaarel:


TAIMEDEGA VÄRVIMISEST

Eksperimendid jätkuvad. Mul on nüüd ka maarjajää - tänu Pisi-Pisile ostetud Safranist (Pisi-Pisi nimelt viitas sellele taimedega värvimise teemas ). Kilo maarjajääd on koguseliselt umbes sama palju kui kilo suhkrut. Kuna 100 g lõnga kohta kulub teda u. üks teelusikatäis, siis loodetavasti jätkub kauaks. Aga toonid tulevad maarjajääga ikka märksa säravamad küll.

Sibulakoortega:

Sibulakoori keetsin üks tund, lõnga peitsisin maarjajäävees pool tundi. Kurnasin koored välja, lisasin lõnga värvileende ja kuumutasin 1 t. Nii sain vasakpoolse lõnga. Ootamatult ilus ergas tumekollane. Kuna värvileem tundus veel üsna tummine, siis lisasin veidi maarjajääd ning viskasin sellesse juba varem seentega värvitud väga helekollase lõnga. Kuumutasin jällegi tund aega ja tulemuseks on parempoolne vihike. Veidi heledam, kergelt lausa laimitooni lööb läbi, aga mitte rohekas.

Paiselehega:

Paiselehti (apteegist ostetud ravimtaime pakike) leotasin ööpäeva, siis keetsin tund aega, kurnasin. Varem maarjatatud lõnga kuumutasin selles 45 minutit, tõstsin lõnga välja, lisasin 0,5 tl. väheses vees lahustatud vaskvitrioli ning kuumutasin lõnga veel 15 minutit. Sain vasakpoolse lõnga. Kuna seegi värvileem oli veel täitsa tummine, siis viskasin sinna suvel punega värvitud lõngavihikese ja kuumutasin tund aega. Sain parempoolse lõnga. Veidi heledam ja teist tooni, kollakam.

Tammetõrudega:

Nutsin siin mõni aega tagasi, et tõrusid pole. Kõik soovitasid, kust neid leida ja pidi ikka palju olema igal pool. Võtsin siis otsustavalt ette jalutuskäigu Kadriorgu ning leidsin vanade välibasseinide tagant noore tammeallee. Kuna püsti seistes ei suutnud ma ikkagi tuvastada maapinnal ühtki tõrukest, siis lähenesin maapinnale, kõverdades põlvi. Nüüd hakkas juba üht-teist paistma. Mees oli ka abiks ja tonksis kinganinaga ning torises "Sa marsid neist üle ja ei näe mitte midagi!" Pikapeale, kui ma olin juba praktiliselt põlvili ning kasutasin oma väikesi valgeid käekesi nagu metssead kärssa, et tõrukesi üles tuhnida, hakkas tal piinlik. Eemaldus kaugemale, tegi näo, et ta ei tunne mind ning sosistas aeg-ajalt üle õla "Lähme juba, aitab." Aga ära tõin! Oma kilo jagu! Osad olid juba idanema hakanud. Kodus tampisin nad lihakirvega puruks ning panin nädalaks likku. Siis kurnasin (vedelik oli juba hapuks läinud ja paar hallitustäppi ujus ka pinnal), ning viskasin sinna ilma peitsimata lõnga. Hoidsin seda seal kolm päeva ning tulemuseks on imeilus mahe koorekohvi värvi bee˛.

Kõik koos (all paremas nurgas ka varem hennaga värvitud lõng):


Plaan teha neist üks vest.

Hibiskiõitega:


Olin juba korra proovinud nendega värvida, lisades soola ja äädikat. Tulemuseks oli siis vasakpoolne lõng. Tahtsin aga teada, kas maarjajää muudab midagi. Leotasin õisi ööpäeva, siis keetsin neid tunni. Kurnasin, lisasin 1 tl maarjajääd, paar supilusikatäit äädikat ning 100 g lõnga. Kuumutasin 1 tund ning jätsin lõnga värvileende veel ööpäevaks ligunema. Tulemuseks parempoolne lõng. Foto, muide, petab. Tegelikult on see parempoolne lõng täitsa kakaokarva, vasakpoolne, ilma maarjata, on märksa roosam.

Ostsin omale ka värskelt ilmunud Aivi Maandi raamatu "Poolsada vajalikku värvitaime". Väga hea raamat, ilusad fotod, erinevate peitsidega saadavad toonid antud tabelitena ning lisatud on infot ka värvitaimede endi kohta.

Hetkel podisevad pliidil kuusekäbid ning levitavad imalat jõuluõhna. Suur lootus on neist saada puunakaspruuni värvi.

Ja lõpuks - eile õhtul lasti mindki Ravelrysse. Nimi sama mis siin - Freddy. Tundub olevat paras ajaröövel.

Freddy posted @ 11:56 - Link - kommentaarid (9)
06 November 2007
VIIMASED POHLAD

Käisin reedel tütrega Looduse Omnibussi korraldatud koolivaheaja retkel Paunküla matkarajal. Ilm oli fantastiline, päike paistis ja polnud väga külm. Puud olid juba raagus ning õhus oli lumeootust:

Neli tundi metsas tegi ajule täieliku restardi, tagasi sõites, kui matkajuht teatas, et ületasime Tallinna piiri, läks hetk aega, kuni kohale jõudis, et see on koht, kus paraku elan.
Rabas korjasime viimaseid pohli. Kodus tikkisin nad mälestuseks ühele kotile:
Freddy posted @ 18:18 - Link - kommentaarid (15)
04 November 2007
KUIDAS MA ENDALE SILVER BELLE'I EI SAANUD

Ma olen nagu ahv - kõik, mis foorumisse üles pannakse, tuleb järgi proovida. On vaja või ei ole, sobib või ei sobi, vahet pole. Nii oli ka selle Silver Belle'iga. Põnev mudel ju - pool kampsunit ühtpidi, teine pool teistpidi kootud. Silmade arv "satsil"- mulle selgamineval suurusel ligi viissada - tundus liig mis liig, seega hakkasin katsetama. Vardad võtsin nr.5 nagu juhendis ette nähtud, lõngaks kolmekordne maavillane (turult ostetud, ei olnud kahju katsetamiseks kulutada). Üles lõin silmi nii:

Kuna loon silmi alati kahele vardale (nagu ema lapsepõlves õpetas), siis on suurema silmade arvuga pärast teise varda kättesaamine alati paras tegemine. Seekord võtsin üheks vardaks ringvarda ja teiseks sukavarda. Üle sukavarda teise otsa libisesid silmad ilusti ringvardale, väga mugav.
Plaanis oli teha ikka õige mudel, välja arvatud pikad käised (need planeerisin kohe lühikesed), sest nii paksu ja sooja kampsunit mul tegelikult vaja poleks olnud (mõnikord lipsab peast läbi ka mõistuse hääl ja saab kudumisvaimustusest võitu).
Sellel pildil on näha see kena "peplum" ning üles jooksvad palmikud ja valmiskootud käisteosa. Õmblesin nad kokku ja midagi kohutavamat on raske ette kujutada. Sel etapil ma ikka vandusin ja kirusin ning koostasin mõttes "meeleheitel koduperenaise kaebekirja Vogue'ile" (no see on neil ilmselt kindel sihtrühm, peab ju olema mingi teema, mida laste koolisoleku ajal kohvilauas arutada - võimalikult keerulised disainmudelid, milleks tuleb osta võimalikult palju võimalikult kallist lõnga). Igaks juhuks ei teinud sellest pilti, et kogemata enam silma alla ei satuks. Ühesõnaga - risti ja pikuti kootud tükkide ühenduskoht jäi nii jube, et tõmbasin otsustavalt kogu käisteosa üles. Nojah, aga kuidas siis olukord lahendada? Et ei sigineks koju UFO. Mõtlesin, mõtlesin ja välja mõtlesin - kudusin satsiosa pikemaks, keerates mustri ette tagurpidi ja kududes palmikutest välja jälle rombid. Lasin lausa käiseaugud maha. Siis kudusin käised ja jätkasin seda ilusat "vaarikamustrit" ning palmikuid kuni kaelaauguni ja selja keskele. Seljapealse palmikujupi kudusin niimoodi, nagu originaalil ette nähtud. Kuna ma käised juba niikuinii üles harutasin, siis tegin uuesti kududes käiste palmiku peegelpildis, on ilusam tõesti. Käiseotstesse, mis jäid suhteliselt laiad, kudusin pärloes kandid veel pärast juurde. Lõpuks, kui olin ta kokku õmmelnud ja nööbid ette ajanud, ei meeldinud ta mulle ikkagi. Aga siis meenusid mulle norra kampsunite haagid. Nii nad mu Belle'i(?) ette ka said. Siin ta siis on, enam ma teda ümber ei tee:


Pildistatud Kadrioru lossis, kus täna Gottlieb Welte näitust vaatamas käisime. Väga huvitav ja armas, imeilusad tillukesed akvarellid ja graafika. Kaks suuremat maali ka, ning väiksemaid mitu. Osa neist toodud Mainzist. Viibisime sel näitusel nii kaua, lugedes põhjalikult kõik tekstid läbi ja uurides pilte, et valvuritädi küsis meie väljudes: "Mis te seal ometi nii kaua tegite, kõik jooksevad lihtsalt läbi". Aga no eks fotosessioon võttis ka ju aega.
Freddy posted @ 15:56 - Link - kommentaarid (41)
500580 visitors